Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 Polski Portal COLOBOTa - COLOBOT Polish Portal
Forum - Polski Portal COLOBOTa
Strona głównaStrona główna UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy StatystykiStatystyki


Poprzedni temat «» Następny temat
Nazewnictwo CoLoBoT

W artykułach, SatCom i innych publikacjach stosowana ma być następująca nazwa:
CoLoBoT
16%
 16%  [ 3 ]
ColoBot
33%
 33%  [ 6 ]
COLOBOT
5%
 5%  [ 1 ]
Colobot
44%
 44%  [ 8 ]
ColoBOT
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 18
Wszystkich Głosów: 18

Autor Wiadomość
Raptor 
Clever Girl


Twoja ulubiona misja: Raptorowanie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 24
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 432
Skąd: Isla Nublar
Wysłany: 16-09-2012, 23:18   Nazewnictwo CoLoBoT

Trapi mnie pewna rzecz. Nasze forum staje się coraz bardziej dojrzałe i oficjalne. Z okazji nadciągającej fali zmian powinniśmy ustalić oficjalne nazewnictwo tego nietypowego tytułu, który zaprząta nam głowy od najmłodszych lat.

Jest to ważne, gdyż nowy czytelnik będzie miał mętlik w głowie podczas czytania naszych artykułów, gdzie co chwila nazwa naszej ulubionej gry inaczej wygląda.

Proponuję ankietę mającą ustalić nasze oficjalne nazewnictwo

A teraz moje argumenty:

CoLoBoT - Oficjalna nazwa wg EPSITEC, jednak dzisiaj zbyt pokemoniasta wg większości. Moim zdaniem idealna, gdyż w estetyczny sposób pokazuje znaczenie tytułu: "Colonize with Bots".

COLOBOT - Kolejny ideał moim zdaniem i myślę, że będzie doskonałym kompromisem dla nielubiących pokemonizmu. EPSITEC też tak pisał.

Colobot - Nazewnictwo z inwencji tłumaczenia Manty, które niestety się przyjęło. Moim zdaniem w oficjalnych tekstach powinniśmy unikać używania tego.

Oczywiście w SB, forum i innych nieoficjalnych miejscach możemy używać wszelkich form. Chciałbym by ta sprawa została potraktowana przez chwilę poważnie, gdyż coraz bardziej nie możemy sobie pozwolić na brak zdecydowania.
_________________
- Stężenie czekolady we krwi: 93‰
- Ja to bym zjadł jeszcze batona...


Ostatnio zmieniony przez Raptor 17-09-2012, 18:59, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Simbax 
Mod


Twoja ulubiona misja: Wszystkie na Krystalii
Pomógł: 6 razy
Wiek: 22
Dołączył: 07 Sie 2009
Posty: 473
Skąd: z Leszna
Wysłany: 16-09-2012, 23:24   

CoLoBoT - PoKeMoNiAsTe
COLOBOT - nein, wygląda jak skrótowiec
Co

Lol
Omg
Ble
Ola
Tomek
Colobot - naturalna, zgodnie z regułą pisania tytułów... I o wiele łatwiejsza do napisania niż przykład pierwszy, no i nie trzeba włączać capsa tylko shift przytrzymać na ułamek sekundy.
_________________
http://projektsimbax.blogspot.com/ <- Taki sobie blog
 
     
Raptor 
Clever Girl


Twoja ulubiona misja: Raptorowanie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 24
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 432
Skąd: Isla Nublar
Wysłany: 16-09-2012, 23:33   

Simbax napisał/a:
Colobot - naturalna, zgodnie z regułą pisania tytułów... I o wiele łatwiejsza do napisania niż przykład pierwszy, no i nie trzeba włączać capsa tylko shift przytrzymać na ułamek sekundy.

Niby tak, zgodna z przyjętymi zasadami. Ale nie pasuje mi w niej to, że nie przedstawia rzeczowo tytułu. Z COLOBOT jest inaczej. Jest trochę krzykliwy, zaznaczający wyraźnie swoją obecność. Może być to wadą, ale też zaletą. W tym momencie najlepszym wariantem okazuje się CoLoBoT, który na tle reszty otaczającego tekstu prezentuje się dość neutralnie.

I nie ważne jest to, z jaką łatwością i szybkością się coś pisze w artykułach. Ważne to, jak to się czyta.

Jak już mówiłem, tu chodzi tylko o oficjalne teksty i nic więcej.
_________________
- Stężenie czekolady we krwi: 93‰
- Ja to bym zjadł jeszcze batona...


 
     
konopackim 
Tytuł domyślny


Wiek: 27
Dołączył: 03 Sie 2012
Posty: 9
Skąd: Hindenburg
Wysłany: 17-09-2012, 00:14   

ColoBot
 
     
patrolez 
PWr


Pomógł: 2 razy
Wiek: 25
Dołączył: 11 Kwi 2012
Posty: 17
Skąd: Wrocław
Wysłany: 17-09-2012, 00:55   

Kurcze, ColoBot niby oddaje ten pierwotny tytuł, ale tak łyso wygląda. ColoBOT? Też jakoś dziwacznie. Chyba Colobot mógłby być, zwyczajowo w artykułach wytłuszcza się / dodaje kursywę na nazwę. DEMO:

Widać było, że słuchał rozmowy odstrychnęli od lasu wracało towarzystwo liczne od baśni historyje gadał. CoLoBoT opowiadał, jako w pole, za dozorcę księdza, który nosił Kościuszkowskie miano na błoni i stryjem, ale nigdzie nie był tytuł markiza. Jakoż, kiedy te łupy zdobyte.

Mowy starca krążyły we dworze jako w tylu panów rozmów trwała już do afektów i serce mu odwiązał, pas ten zaszczyt należy. ColoBot kłaniał się szczyci i mały z barona przechrzciłby się od dzisiaj do woli nagadać nie było głucho w oczy podniósł, i na błoni i jąkał się na Francuza.

Polski trzech mocarzów albo też same szczypiąc trawę ciągnęły powoli. ColoBOT wielu kosztach i kobiety żniwo oglądaj pod lasem, i w węzełki mało przejmował zwyczaj, którym wszystko strwonił, na spoczynek powraca.

Po tem roztargnieni na spoczynek powraca. Już krąg promienisty spuszcza się ziemi. COLOBOT do nas powrócisz cudem Gdy nie może. Widać, że nauczyciel ładny i w całej psiarni dwa kruki jednym z łez, które mógłby spójrzeć bez.

Rejent, na brzegu niegdyś zarosłym pokrzywą był żonaty a ja powiem śmiało grzeczność prosił na tem nic - krzyknęli wszyscy. Colobot Podkomorzego zdał się dziś nagodzi do zamczyska? Nikt go na szabli, a drugą do woli nagadać nie wiadomo czemu. zaczęli proces w tkackim pudermanie).
_________________
Wszystko jest obiektem.
 
     
Raptor 
Clever Girl


Twoja ulubiona misja: Raptorowanie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 24
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 432
Skąd: Isla Nublar
Wysłany: 17-09-2012, 09:56   

Nowe propozycje:

ColoBOT - Zupełnie sobie tego nie przypominam. Dziwna kompilacja.

ColoBot - Zupełnie o tym zapomniałem. IMO kolejny ideał zastępczy dla pokemoniastego CoLoBoT oraz dla wytłuszczonego COLOBOT.

Coraz bardziej myślę, że powinniśmy się zdecydować na najwyżej dwa warianty:

COLOBOT dla strony, nazewnictwa działów forum (tak jak teraz w większości miejsc - tytuł "Polski Portal COLOBOTa"). Uniwersalny również jako logotyp.

ColoBot dla artykułów, SatCom'u, Wiki itp. publikacji. Myślę, że nie będzie denerwował czytelnika tak jak krzykliwy COLOBOT czy pokemoniasty CoLoBoT. Jednocześnie będzie zachowany pierwotny przekaz.

Niepotrzebnie robiłem ankietę. Powinniśmy najpierw obmówić wszystkie argumenty i kontrargumenty, dopiero potem głosować. Sam jak na razie nie dałem głosu. Co myślicie o tymczasowym usunięciu ankiety?
_________________
- Stężenie czekolady we krwi: 93‰
- Ja to bym zjadł jeszcze batona...


 
     
Mrocza 


Twoja ulubiona misja: Swobodna na Ziemi
Pomógł: 4 razy
Wiek: 26
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 249
Skąd: Lublin
Wysłany: 17-09-2012, 15:33   

Coś mi się wydaje, że wybór będzie jednogłośny.
 
 
     
Raptor 
Clever Girl


Twoja ulubiona misja: Raptorowanie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 24
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 432
Skąd: Isla Nublar
Wysłany: 17-09-2012, 18:38   

W takim razie głosuję, może uda się przebić :P . Zresztą, i tak pospieszyłem się z tą ankietą. Może dogrywka :) ?

Trzeba pamiętać o estetyce. Nie wiem, jak Wam, ale mnie osobiście denerwuje niezdecydowanie w pisaniu tytułów. W jednym miejscu jest np. "Indiana Jones and the Last Crusade" a w innym "Indiana Jones And The Last Crusade". W końcu nie wiem, jak jest poprawnie w angielszczyźnie! Zainteresowani naszą grą też mogą poczuć się zakłopotani i odczuć nasz brak profesjonalizmu.

http://www.filmweb.pl/film/eXistenZ-1999-871 - Przykład z Życia: nikt nie komentuje tego tytułu za pokemoniastość, tylko pyta o znaczenie. Tak samo będzie i w tym wypadku. Myślę, że ideałem będzie Colonization with Bots - ColoBot. Brak przesady w pokemoniastości, niekrzykliwe i rzetelne.
_________________
- Stężenie czekolady we krwi: 93‰
- Ja to bym zjadł jeszcze batona...


 
     
Simbax 
Mod


Twoja ulubiona misja: Wszystkie na Krystalii
Pomógł: 6 razy
Wiek: 22
Dołączył: 07 Sie 2009
Posty: 473
Skąd: z Leszna
Wysłany: 17-09-2012, 18:55   

Ok, dawaj pan dogrywkę, bo mnie przekonałeś do zmiany zdania, czyli już jeden głos nieważny :>
_________________
http://projektsimbax.blogspot.com/ <- Taki sobie blog
Ostatnio zmieniony przez Simbax 17-09-2012, 19:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Raptor 
Clever Girl


Twoja ulubiona misja: Raptorowanie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 24
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 432
Skąd: Isla Nublar
Wysłany: 17-09-2012, 19:02   

Więc dogrywka.

May the games begin...
And may the best title win!
_________________
- Stężenie czekolady we krwi: 93‰
- Ja to bym zjadł jeszcze batona...


 
     
Emxx52 
W istocie


Twoja ulubiona misja: Tropica
Dołączył: 04 Kwi 2010
Posty: 207
Skąd: Z istotnych pobudek
Wysłany: 17-09-2012, 23:01   

ColoBot? Stanowczo nie.
1. Publikacje, wiki: Colobot
2. SatCom: COLOBOT ('o' będą tymi kropkami, nie? :) )
_________________
Windows w szacie Linuxa
 
     
Raptor 
Clever Girl


Twoja ulubiona misja: Raptorowanie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 24
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 432
Skąd: Isla Nublar
Wysłany: 17-09-2012, 23:20   

Emxx52 napisał/a:
ColoBot? Stanowczo nie.

Dlaczego? Argumenty.
_________________
- Stężenie czekolady we krwi: 93‰
- Ja to bym zjadł jeszcze batona...


 
     
KulikStudios 
twórca uniwersalny


Twoja ulubiona misja: wszystkie na Orfenii
Wiek: 23
Dołączył: 07 Wrz 2012
Posty: 59
Skąd: zewsząd
Wysłany: 18-09-2012, 01:18   

Colobot > ColoBot = ColoBOT > CoLoBoT

Poza tym nie widziałem nigdy słowa KoLoNiZaCjA..

Dla miłośników tytułu "CoLoBoT" polecam: http://pokemontranslator.pl/
_________________

 
 
     
Raptor 
Clever Girl


Twoja ulubiona misja: Raptorowanie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 24
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 432
Skąd: Isla Nublar
Wysłany: 18-09-2012, 13:41   

KulikStudios napisał/a:
Poza tym nie widziałem nigdy słowa KoLoNiZaCjA.

Dlatego jest dobra alternatywa - ColoBot.

Zresztą, wiesz, że nie o to tu chodzi. Sam tytuł już dla niektórych jest śmieszny, bo kojarzy się z pastą do zębów ( http://www.kmdelikatesy.p...ow/17040820.jpg ). Nie można przeginać w formie i myślę, że ColoBot, pomimo dziwnego brzmienia, podsuwa w dość oczywisty sposób (nawet lepszy niż CoLoBoT bo tylko dwiema dużymi literami), że dziwaczność tytułu skądś się wzięła, że jest w rzeczywistości skrótem.
_________________
- Stężenie czekolady we krwi: 93‰
- Ja to bym zjadł jeszcze batona...


 
     
Emxx52 
W istocie


Twoja ulubiona misja: Tropica
Dołączył: 04 Kwi 2010
Posty: 207
Skąd: Z istotnych pobudek
Wysłany: 18-09-2012, 14:06   

Bo nigdy w grze ani na stronie Epsiteca, czy innych tekstach pisanych przezeń nic takiego nie było
_________________
Windows w szacie Linuxa
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Polski Portal COLOBOTa © 2008 - 2012