Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 Polski Portal COLOBOTa - COLOBOT Polish Portal
Forum - Polski Portal COLOBOTa
Strona głównaStrona główna UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy StatystykiStatystyki


Poprzedni temat «» Następny temat
Baterie i ich układy.
Autor Wiadomość
Bartek c++ 


Twoja ulubiona misja: Tropica - Czas na atak
Pomógł: 6 razy
Wiek: 20
Dołączył: 07 Lip 2009
Posty: 390
Wysłany: 24-08-2011, 12:35   Baterie i ich układy.

Zastanawiam się po co w niektórych akumulatorkach są 3 lub 4 piny. Np w psp środkowy pin służy do powiadomienia konsoli że bateria jest zgodna z konsolką bo inaczej nie odpali.a w telefonach 3 pin? podłączałem 2 piny pod telefon (-,+) i działało zaś zastanawiałem się poco te poboczne styki.
_________________

 
     
Wronq 


Dołączył: 05 Sie 2011
Posty: 27
Wysłany: 24-08-2011, 13:09   

Dam Ci jeszcze fajniejszą zagadkę - wyjmij sobie baterię z laptopa... Tam to dopiero masz różnych styków.
_________________
Some people see things as they are, and say "why?". I dream things that never were and say "why not?".
 
 
     
Madman07


Wiek: 28
Dołączył: 29 Maj 2011
Posty: 133
Skąd: Ze Stargate ;]
Wysłany: 24-08-2011, 13:46   

Dla róznych powodów. Np telefon może kontrolować, czy bateria jest dobrze ładowana (od takie sprzężenie zwrotne), cyfrowa informacja o stanie baterii (np. popularne połączenie 1-Wire, dwustronna komunikacja między tel i baterią, zczytywanie danych typu pojemność, temperatura) etc, zastosowań jest dużo.
_________________

"The Destiny. Launched hundreds of thousands of years ago. Faster than light, yet not through hyperspace. Who knows how far it's traveled."
 
     
Bartek c++ 


Twoja ulubiona misja: Tropica - Czas na atak
Pomógł: 6 razy
Wiek: 20
Dołączył: 07 Lip 2009
Posty: 390
Wysłany: 24-08-2011, 16:15   

hmm zauważyłem że w do przeróbki psp (psp 100x-200x) jest używana przerobiona bateria (PANDORA) która uruchamia instalator oprogramowania z karty pamięci. Nie wiem jak w przypadku telefonów. Czasami są tylko 2 piny.
_________________

 
     
Raptor 
Clever Girl


Twoja ulubiona misja: Raptorowanie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 24
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 432
Skąd: Isla Nublar
Wysłany: 24-08-2011, 22:22   

Pamiętam, jak większość moich starych telefonów miało po cztery piny. To były stare, 4 voltowe Ni-Mh. Testowałem je, stykając z małym elektrycznym silnikiem. Wszystkie cztery działały jako zasilanie (najczęściej + były na zewnątrz, zaś - były w środku). Może ta dodatkowa para w starych telefonach była po to, bo były w nich dwa osobno zasilane układy elektryczne?
_________________
- Stężenie czekolady we krwi: 93‰
- Ja to bym zjadł jeszcze batona...


 
     
Bartek c++ 


Twoja ulubiona misja: Tropica - Czas na atak
Pomógł: 6 razy
Wiek: 20
Dołączył: 07 Lip 2009
Posty: 390
Wysłany: 25-08-2011, 05:58   

hmm możliwe że 4 piny to poprostu 2 od zasilania 2 od ładowania ale w 3 pinach ten jeden musi chyba służyć jako styk danych o baterii.
_________________

 
     
adiblol 
Administrator forum
FLOSS FTW!


Twoja ulubiona misja: porównywanie formatów audio
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 1313
Skąd: pokój odsłuchowy
Wysłany: 27-08-2011, 22:27   

Trójpinowa bateria zawiera złączę do transmisji danych, czasami bateria zawiera licznik Coulumba który telefon jakoś musi odczytać. Działa to tak że bateria mierzy ile energii wchodzi a ile wychodzi i można dzięki temu dokładnie przewidzieć aktualny stan naładowania.

Zobacz też http://people.openmoko.or...02/CT-GTA02.pdf
_________________
1Tbps Project && Telecomix Network

 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Polski Portal COLOBOTa © 2008 - 2012