Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 Polski Portal COLOBOTa - COLOBOT Polish Portal
Forum - Polski Portal COLOBOTa
Strona głównaStrona główna UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy StatystykiStatystyki


Poprzedni temat «» Następny temat
Jak się uczyć programowania?
Autor Wiadomość
Simbax 
Mod


Twoja ulubiona misja: Wszystkie na Krystalii
Pomógł: 6 razy
Wiek: 22
Dołączył: 07 Sie 2009
Posty: 473
Skąd: z Leszna
Wysłany: 28-05-2011, 10:23   Jak się uczyć programowania?

W jaki sposób się uczyliście/uczycie programowania? Coś mi nie idzie ta nauka. Lepiej się uczyć z jakiejś normalnej książki (np. Symfonia C++) czy może być megatutorial na http://warsztat.gd/ ? Cały czas staram się z niego uczyć, ale coraz mniej zaczynam w siebie wierzyć, bo nie potrafiłbym wpaść na to jak zrealizować niektóre funkcje w projekcie gry kółko i krzyżyk w tym tutorialu.

Druga rzecz, jak to czytać? Robić w czasie czytania własne notatki? A może czytać, użyć, czytać, użyć itd. Jeszcze inaczej?

I jeszcze jedno, czy matematyka na poziomie gimnazjum wystarczy, żeby się nauczyć programowania, i powiedzmy do napisania choćby Ponga? :)

Im dalej jestem z lekturą tym coraz częściej nachodzi mnie myśl, że jednak programowanie nie dla mnie...
_________________
http://projektsimbax.blogspot.com/ <- Taki sobie blog
 
     
Raptor 
Clever Girl


Twoja ulubiona misja: Raptorowanie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 24
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 432
Skąd: Isla Nublar
Wysłany: 28-05-2011, 11:18   

Mnie też nachodzi myśl, że programowanie jest nie dla mnie. Głównie dlatego, że z matematyki jestem BARDZO słaby.

Co do metod, to uczę się metodą czytaj :arrow: sprawdź. W to dochodzi jeszcze czynnik, jaki mam w danym dniu nastrój: dziś myślę logicznie (dobry dzień na programowanie) / dziś myślę abstrakcyjnie (dobry dzień na filozofowanie). Poza tym jestem bardzo zależny od pogody i pór roku...

Na razie uczę się tylko w CoLoBoT i CeeBot4 i muszę przyznać, że metoda, jaką się uczę, przyniosła jakieś efekty. Obecnie jestem ze 30 procent lepszy, niż miesiąc temu. Poza tym idą wakacje i będę mieć mnóstwo czasu, by nauczyć się lepiej CBOT :-) .
_________________
- Stężenie czekolady we krwi: 93‰
- Ja to bym zjadł jeszcze batona...


 
     
Berserker 
Dark Ness


Twoja ulubiona misja: Ofrenia
Pomógł: 16 razy
Wiek: 24
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 496
Skąd: Bigos
Wysłany: 28-05-2011, 11:21   

Nigdy nie mialem zadnego podrecznika do programowania...

Jak sie CBota uczylem, to najpierw po prostu kopiowalem fragmenty programow, czasem naprawde duze, majac nadzieje, ze "to jest to o co chodzi". Pozniej metoda prob i bledow zmienialem warunki, zaczalem kopiowac pojedyncze funkcje, w koncu zaczaelm w colobocie przechodzic cwiczenia i wyzwania. No i jakos sie udawalo ;)
_________________
 
 
     
Simbax 
Mod


Twoja ulubiona misja: Wszystkie na Krystalii
Pomógł: 6 razy
Wiek: 22
Dołączył: 07 Sie 2009
Posty: 473
Skąd: z Leszna
Wysłany: 28-05-2011, 11:33   

No ok, ale ja tu nie miałem na myśli CBOT-a tylko normalny język jakim jest C++.
_________________
http://projektsimbax.blogspot.com/ <- Taki sobie blog
 
     
Berserker 
Dark Ness


Twoja ulubiona misja: Ofrenia
Pomógł: 16 razy
Wiek: 24
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 496
Skąd: Bigos
Wysłany: 28-05-2011, 11:39   

Tak, tylko, ze roznice pojawiaja sie dopiero na etapie wskaznikow i obiektow, a jesli jestes juz na tym poziomie to raczej nie potrzebujesz pomocy w nauce ;)
_________________
 
 
     
Simbax 
Mod


Twoja ulubiona misja: Wszystkie na Krystalii
Pomógł: 6 razy
Wiek: 22
Dołączył: 07 Sie 2009
Posty: 473
Skąd: z Leszna
Wysłany: 28-05-2011, 17:44   

Dobra, już nie ważne. Udało mi się stworzyć to kółko i krzyżyk samodzielnie :D Wystarczyło trochę więcej skupienia i projektowania.
_________________
http://projektsimbax.blogspot.com/ <- Taki sobie blog
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Polski Portal COLOBOTa © 2008 - 2012