Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 Polski Portal COLOBOTa - COLOBOT Polish Portal
Forum - Polski Portal COLOBOTa
Strona głównaStrona główna UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy StatystykiStatystyki


Poprzedni temat «» Następny temat
Stary sprzęt - pora na zakupy!
Autor Wiadomość
Thorin12 
Administrator forum
Cichy obserwator


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 134
Skąd: Wyspa Berk
Wysłany: 01-05-2011, 18:11   Stary sprzęt - pora na zakupy!

Ostatnio poważnie zacząłem rozważać nad usprawnieniem mojego wiekowego komputera...

Zacząłem od CPU i myślę, że takie coś powinno spełnić moje potrzeby.

Potem się dowiedziałem że że niby socket nie pasuje więc trzeba kupić nową płytę główną no i upatrzyłem takie coś i na tym się nie skończyło.

Jakby tego było mało, dowiedziałem się że w moim gruchocie wszystko jest na ATA, a ta płyta przyjmuje tylko SATA, no i ja nie chcę wydawać pieniędzy choćby na nowy dysk, bo po co - ten nie jest jeszcze aż tak stary no i w cale nie jest zapełniony... No więc znalazłem jakąś przejściówkę...

I teraz pytanie: Czy taka przejściówka mogłaby dramatycznie spowolnić nowy sprzęt czy to jest od tego niezależne?

A może znacie jakieś inne rozwiązanie tego problemu?
_________________
 
     
Raptor 
Clever Girl


Twoja ulubiona misja: Raptorowanie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 24
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 432
Skąd: Isla Nublar
Wysłany: 02-05-2011, 01:06   

Po pierwsze:
Niepotrzebnie zaczynałeś od procka. Każdą poważniejszą rozbudowę należy zaczynać od dobrze dobranej do planowanej konfiguracji płyty głównej (dlaczego Twoja nie ma USB 3?). Dopiero potem CPU, a następnie RAM.

Po drugie:
Nie widzę potrzeby kupowania konwertera IDE-SATA. Jak patrzyłem, Twoja płyta ma jeden port IDE. Jeśli masz tylko napęd optyczny i dysk twardy na IDE, ten jeden port powinien wystarczyć. Wtedy należy za dychę kupić nieco dłuższą, podwójną, 80-żyłową taśmę IDE. Taśmę tę podłączasz do obu napędów swych, pamiętając o tym, aby napęd optyczny był ustawiony na ''Slave'' (urządzenie podrzędne). Najprawdopodobniej w Twoim wypadku nic nie będzie kolidowało w tej sztuczce z podwójną taśmą (sam tak wielokrotnie robiłem). Przy tym miło by wiedzieć, jaki masz dysk i optyk.

Tyle mogłem w tej chwili powiedzieć.
_________________
- Stężenie czekolady we krwi: 93‰
- Ja to bym zjadł jeszcze batona...


 
     
Thorin12 
Administrator forum
Cichy obserwator


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 134
Skąd: Wyspa Berk
Wysłany: 02-05-2011, 13:22   

1. Ten brak USB 3 może na prawdę zaszkodzić? W kwestiach optymalnego dobierania do siebie niektórych części maszyny jestem zielony, więc proszę powiedzcie czy to co przedstawiłem jest mniej-więcej zgodne... Bo słyszałem że nie opłaca się inwestować w 6-rdzeniowy procesor, a już tym bardziej w Phenomy.

2.Nie stracę na prędkości używając tej podwójnej taśmy?
Model HDD - WD3200AAJB
O optyku nic na razie nie powiem, nie mam dostępu do swojego komputera i przez dłuższy czas nie będę mieć.
Poza tym, dzięki za podsunięcie takiego pomysłu
_________________
 
     
Raptor 
Clever Girl


Twoja ulubiona misja: Raptorowanie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 24
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 432
Skąd: Isla Nublar
Wysłany: 02-05-2011, 14:21   

Primo:
USB 3 przyda się na przyszłość. Nie trzeba będzie kupować lamerskiej karty na PCI-E, która będzie zużywać Ci kolejne ok. 10 W energii (prawdopodobnie nawet wtedy, gdy nie jest używany żaden port!).

W kwestii doboru procesora do płyty, nie powiem Ci zbyt dużo, bo się na tym po prostu nie znam. Ja też dysponuję starym sprzętem i też rozglądam się za rozbudową, która pewnie się nie odbędzie zbyt szybko...

Secondo:
Musisz porównać prędkość przesyłu danych dysku i optyka z prędkością kanału IDE na płycie.

Ograniczenie prędkości raczej nie powinno występować, gdy będzie pracować pod pełnym obciążeniem jedno urządzenie (np. dysk). Gdy dojdzie do słowa optyk (chyba rzadkość u Ciebie?), system powinien jakoś wyrównać prędkość obu napędów.

Nie jestem pewien, ale taśmy 80-cio żyłowe powstały właśnie dlatego, aby oba urządzenia korzystały tylko z 40-stu żył. Pierwsze podwójne taśmy były 40-sto żyłowe, i przy ówczesnych napędach w zupełności wystarczały (lata ok. 1995-2000). Poza tym, prędkość maksymalna dysku, jak i optyka (SZCZEGÓLNIE optyka) jest rzadko osiągalna. W każdym bądź razie ja u siebie niczego niepokojącego nie zauważyłem. Poza tym, mając płytę, dysk, optyk i nawet obecną, krótką taśmę 80-cio żyłową (często w zestawie z płytą główną), możesz przeprowadzić test, czy zadziała ta metoda (bardzo prawdopodobne przy dzisiejszych, inteligentnych płytach głównych), i czy będzie działało z pełną prędkością.

Powodzenia!
_________________
- Stężenie czekolady we krwi: 93‰
- Ja to bym zjadł jeszcze batona...


 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Polski Portal COLOBOTa © 2008 - 2012