Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 Polski Portal COLOBOTa - COLOBOT Polish Portal
Forum - Polski Portal COLOBOTa
Strona głównaStrona główna UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy StatystykiStatystyki


Poprzedni temat «» Następny temat
Cel - pal!
Autor Wiadomość
pipok 


Dołączył: 24 Cze 2009
Posty: 53
Wysłany: 19-11-2009, 13:58   

Berserker napisał/a:
Kod:
l = Vo^2 * sin2alfa/g
Wzor na zasieg w rzucie ukosnym.
Ok.
Berserker napisał/a:
Za g podstawilem 10 (w koncu testowalem na Ziemi)
He, he! A skąd wiesz, że przyspieszenie grawitacyjne w Colobocie wynosi chociaż z dokładnością do rzędu wielkości tyle samo?
Berserker napisał/a:
Vo^2 wyszlo 500, niby wynik kosmiczny ale nie wnikam, stale to stale.
Z czego wyszło? ;) Weźże podaj, jak uzyskałeś tę wartość :)

Berserker napisał/a:
Wiec po przeksztalceniu:
Kod:
sin2alfa = l * g/Vo^2
Wzór poprawny.

Berserker napisał/a:
Stala -10 zostala dodana po tescie, pocisk po prostu lecial nad celem i taka mrowke czy robala to by nie trafil.
Znaczy, coś jest nie tak z założeniami. Albo stałe są błędnie przyjęte, albo... Czy wziąłeś pod uwagę, że działo jest jakieś 2m ponad poziomem platformy bota i jakieś 1,5-2m do przodu względem centralnego punktu podstawy? Wszystkie współrzędne bota (.position) odnoszą się do podstawy, nie do działa.

Berserker napisał/a:
Stala -10 zostala dodana po tescie,
No i ślag trafił babcyne gęsi!
Najpierw korzystasz ze wzoru teoretycznego, do którego potrzebujesz znajomości dwóch stałych. Jedną bierzesz z sufitu, drugą - nie wiem skąd? Pewnie z testów? Ale chyba nie... Bo po sprawdzeniu praktycznym dokładasz do wzoru trzecią stałą, modyfikując go sobie w dowolnie (czytaj: z sufitu) wybrany sposób. Bo skąd wiesz, że lepsza poprawką jest odjąć 10 metrów od odległości, a nie np. przemnożyć odległość przez jakąś stałą? Albo przyjąć mniejszą (lub większą) wartość przyspieszenia grawitacyjnego? Albo inną prędkość pocisku? Albo skorygować kąt o jakąś stałą?
 
     
Berserker 
Dark Ness


Twoja ulubiona misja: Ofrenia
Pomógł: 16 razy
Wiek: 24
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 496
Skąd: Bigos
Wysłany: 19-11-2009, 15:02   

Cytat:
Wzór poprawny.

Wytlumacz mi, dlaczego traktujesz mnie jako swojego ucznia (czyt. oceniasz poprawnosc tego co pisze w sposob jakby to byl sprawdzian). Uwierz mi, umiem na tyle matematyke i fizyke, ze nie musisz sprawdzac po kolei poprawnosci tego co pisze ("a moze tu sie pomylil w odejmowaniu! hehehe...")
Cytat:
He, he! A skąd wiesz, że przyspieszenie grawitacyjne w Colobocie wynosi chociaż z dokładnością do rzędu wielkości tyle samo?

Cytat:
Najpierw korzystasz ze wzoru teoretycznego, do którego potrzebujesz znajomości dwóch stałych. Jedną bierzesz z sufitu, drugą - nie wiem skąd? Pewnie z testów?

Nie musze znac dokladnie predkosci ani przyspieszenia, wazny jest sam stosunek tych dwoch stalych. Jedyne co musialem zdobyc to odleglosc na jaka strzela dzialo fazowe przy kacie 45 stopni. Niestety umiem myslec, wiec wymyslilem. Dzialo stanelo w odleglosci 70m od obiektu, jechalo gapiac sie w niebo do przodu i strzelalo az trafilo, wtedy pobieralo odleglosc i ja podawalo. Jesli chcesz wiedziec to jest to 50m.
Mamy:
Kod:

50 = V^2/g
V^2 = 50g

--Po podstawieniu do wzoru--
sin2alfa = l * g/V^2
sin2alfa = l * g/50g
sin2alfa = l/50

Trudne?

Cytat:
Bo po sprawdzeniu praktycznym dokładasz do wzoru trzecią stałą, modyfikując go sobie w dowolnie (czytaj: z sufitu) wybrany sposób.

Jesli wysokosc robaka jest odczytywana przez robota jako mniejsza niz wysokosc astronauty, to spokojnie mozna uznac za wzor:
Kod:
float object::PhazerAngle(point a, point b)
{
float dist, dist2d, angle;
dist2d = distance2d(a, b);
angle = asin(dist2d/50)/2;
return angle;
}

Niektorzy madrzy ludzie, ktorzy umieja zaokraglac zeby ulatwic sobie zycie potrafia zauwazyc, ze pociski fazera sie odbijaja, i wykorzystac to.

Cytat:
Czy wziąłeś pod uwagę, że działo jest jakieś 2m ponad poziomem platformy bota i jakieś 1,5-2m do przodu względem centralnego punktu podstawy? Wszystkie współrzędne bota (.position) odnoszą się do podstawy, nie do działa.

Ciezko nie zauwazyc, skoro piszesz o tym w co drugim swoim poscie.
Na oko oceniajac, dzialo jest 1m wyzej niz 'podstawa' robota i 2.5m do przodu. 2.5m do przodu oznacza, ze od dystansu mozna odjac cale 2.5m (Q__Q); o wiele ciekawiej jest, jesli chodzi o wysokosc, bo dystans program liczy nie uwzgledniajac wspolrzednej z, wiec nalezy jeszcze uwzglednic wysokosc samego robota, kolejne 2m?. Nie chce mi sie tego liczyc, wiec po prostu mozna odjac 3m zakladajac, ze na mniejsze odleglosci nie bedzie to mialo znaczenia, a na wieksze mozna wyliczyc z pitagorasa zakladajac trojkat prostokatny o kacie ostrym 45°.

Btw, liczylem wzor uwzgledniajacy wysokosc (na cele latajace), i patrzac na to co teraz wychodzi, to obawiam sie, ze moge sie nie doliczyc.
 
 
     
pipok 


Dołączył: 24 Cze 2009
Posty: 53
Wysłany: 19-11-2009, 18:49   

Berserker napisał/a:
Nie musze znac dokladnie predkosci ani przyspieszenia, wazny jest sam stosunek tych dwoch stalych. Jedyne co musialem zdobyc to odleglosc na jaka strzela dzialo fazowe przy kacie 45 stopni. [...] Jesli chcesz wiedziec to jest to 50m.
Wiem, ile wynosi ta odległość. Wiem też, jaka jest prędkość pocisków w Colobocie, więc wiem także, ile wynosi przyspieszenie. Mam to w notatkach sprzed pięciu lat.

Berserker napisał/a:
Cytat:
Bo po sprawdzeniu praktycznym dokładasz do wzoru trzecią stałą, modyfikując go sobie w dowolnie (czytaj: z sufitu) wybrany sposób.

Jesli wysokosc robaka jest odczytywana przez robota jako mniejsza niz wysokosc astronauty, to spokojnie mozna uznac za wzor:
Kod:
float object::PhazerAngle(point a, point b)
{
float dist, dist2d, angle;
dist2d = distance2d(a, b);
angle = asin(dist2d/50)/2;
return angle;
}

Non sequitur. Przesłanka, pokolorowana przeze mnie na niebiesko, nie ma żadnego logicznego związku wnioskiem, z poprawnością wzoru, która ponoć z niej właśnie wynika. A już zupełnie nijak ma się do mojego zdania, do którego zdaje się być komentarzem.

Berserker napisał/a:
Niektorzy madrzy ludzie, ktorzy umieja zaokraglac zeby ulatwic sobie zycie potrafia zauwazyc, ze pociski fazera sie odbijaja, i wykorzystac to.
Non sequitur. Z umiejętności zaokrąglania nie wynika nic dotyczącego odbijania się pocisków ani na odwrót.

Nadal nie wiadomo, dlaczego poprawkę na rozbieżność eksperymentu z przyjętym wzorem wprowadziłeś akurat przez odjęcie 10 metrów od odległości, a nie w inny sposób? Bo jakoś NIE napisałeś.
Czy w eksperymencie w ogóle była jakaś rozbieżność? Skąd się wzięła?...

Berserker napisał/a:
Uwierz mi, umiem na tyle matematyke i fizyke, ze nie musisz sprawdzac po kolei poprawnosci tego co pisze
A jednak sprawdzę:
Berserker napisał/a:
Nie musze znac dokladnie predkosci ani przyspieszenia, wazny jest sam stosunek tych dwoch stalych. Jedyne co musialem zdobyc to odleglosc na jaka strzela dzialo fazowe przy kacie 45 stopni. Dzialo stanelo w odleglosci 70m od obiektu, jechalo gapiac sie w niebo do przodu i strzelalo az trafilo, wtedy pobieralo odleglosc i ja podawalo. Jesli chcesz wiedziec to jest to 50m.
Mamy:
Kod:

50 = V^2/g
V^2 = 50g

--Po podstawieniu do wzoru--
sin2alfa = l * g/V^2
sin2alfa = l * g/50g
sin2alfa = l/50

Trudne?
Banalnie proste. Tylko dziwne, że nie zauważyłeś, jakie ma KONSEKWENCJE to, co zrobiłeś.
Współczynnik (50) wzoru wyprowadziłeś z eksperymentu, dałeś mu taką wartość, żeby wynik uzyskany ze wzoru był taki sam jak wynik z eksperymentu.
W takim razie
JAKIM CUDEM wynik z tak uzyskanego wzoru nie zgadza się z wynikiem eksperymentu?!?
Cytat:
Kod:
float object::PhazerAngle(point a, point b)
{
float dist, dist2d, angle;
dist2d = distance2d(a, b)-10;
angle = asin(dist2d/50)/2;
return angle;

}

Stala -10 zostala dodana po tescie, pocisk po prostu lecial nad celem i taka mrowke czy robala to by nie trafil.
Skąd się w ogóle wzięła rozbieżność, skoro współczynnik w teoretycznym wzorze został dobrany tak, żeby wynik odpowiadał uzyskanemu eksperymentalnie? Dobrałeś stałą do wzoru tak, żeby pasował do doświadczenia, ale mimo to nie pasuje?!? Ale jaja...

Jeśli po zbadaniu maksymalnego zasięgu (a wiec wielkości stałej V^2/g) przeprowadziłeś inne, kolejne doświadczenie i w nim wyszła jakaś różnica, to SKĄD wiesz, że stała V^2/g ma poprawnie wyznaczoną wartość?!? Po co jakieś z kapelusza wyjęte "poprawianie odległości o 10m", jeśli po takiej poprawce wzór nie jest zgodny z pierwszym doświadczeniem. Tym doświadczeniem, które posłużyło do wyznaczenia zasadniczej stałej wzoru, tej stałej, której występowanie ma solidne uzasadnienie. Ta metoda (jeśli tu jest w ogóle jakaś metoda, w co wątpię) wiązania teorii z praktyką jest kompletnie bez sensu.

Berserker napisał/a:
Cytat:
Czy wziąłeś pod uwagę, że działo jest jakieś 2m ponad poziomem platformy bota i jakieś 1,5-2m do przodu względem centralnego punktu podstawy? Wszystkie współrzędne bota (.position) odnoszą się do podstawy, nie do działa.
Ciezko nie zauwazyc, skoro piszesz o tym w co drugim swoim poscie.
Chyba rzeczywiście ciężko, bo różnicę niwelujesz wyjętym z kapelusza zmniejszeniem odległości, zamiast w pierwszej kolejności skorygować ją o te czynniki, które na pewno się do niej przyczyniają.

Berserker napisał/a:
Nie chce mi sie tego liczyc
Kiedy właśnie chodzi o chcenie. Przekształcenie podręcznikowego wzoru na zasięg rzutu ukośnego jest trywialne i nie warte wypisywania jako program rozwiązujący zadanie. Rozwiązanie problemu celowania przy strzale traktowanym jak rzut ukośny, wymaga więcej niż kilka minut.

Berserker napisał/a:
Jak sama nazwa wskazuje, arcus sinus sluzy do obliczania kata posiadajac sinus danego kata.
Jak gramatyka tego zdania wskazuje, "arcus sinus posiada kąt". Co jest bzdurą.
Berserker napisał/a:
Wytlumacz mi, dlaczego traktujesz mnie jako swojego ucznia
Prawidłowe sformułowanie to "traktować JAK ucznia".
Myślę, że twoje błędy językowe, logiczne, błędy metody, są dostatecznym uzasadnieniem tego, że wnikliwie czytam, co piszesz, jak sądzisz?
Swoją drogą, większość osób, ze mną włącznie, CHCE, żeby je uważnie czytano. I sprawdzano.
 
     
Berserker 
Dark Ness


Twoja ulubiona misja: Ofrenia
Pomógł: 16 razy
Wiek: 24
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 496
Skąd: Bigos
Wysłany: 19-11-2009, 22:44   

To nie jest pisanie zadnych oficjalnych pism ani prac, tylko forum, wiec pozwol, ze laskawie pomine twoje gdybania dotyczace mojej gramatyki.

Cytat:
Swoją drogą, większość osób, ze mną włącznie, CHCE, żeby je uważnie czytano. I sprawdzano.

Niektorym osobom moze sie nie podobac, ze inna je chwali za cos, co jest banalne proste. Tym bardziej, ze wcale nie przeczytales az tak wnikliwie mojego posta.

Cytat:
Jeśli po zbadaniu maksymalnego zasięgu (a wiec wielkości stałej V^2/g) przeprowadziłeś inne, kolejne doświadczenie i w nim wyszła jakaś różnica, to SKĄD wiesz, że stała V^2/g ma poprawnie wyznaczoną wartość?!? Po co jakieś z kapelusza wyjęte "poprawianie odległości o 10m", jeśli po takiej poprawce wzór nie jest zgodny z pierwszym doświadczeniem.

Tylko skad znasz wynik tego doswiadczenia ktore przeprowadzilem? Napisalem, ze robot rownie dobrze trafia i bez tej stalej. Rownie dobrze na celnosc ma wplyw sam odrzut dziala, i co, mam go liczyc? Dzialo doskonale trafia i bez uwzglednienia tej stalej. Ale to brzydko wygladalo, jak polowa pociskow leciala za daleko, wiec se odjalem -10m od dystansu wiedziac, ze rykoszety i tak poleca dobre 5m dalej. To nie jest balistyka, ze roznice robi odjecie 10m czy 10%.

Cytat:
Kiedy właśnie chodzi o chcenie. Przekształcenie podręcznikowego wzoru na zasięg rzutu ukośnego jest trywialne i nie warte wypisywania jako program rozwiązujący zadanie. Rozwiązanie problemu celowania przy strzale traktowanym jak rzut ukośny, wymaga więcej niż kilka minut.


Dostosowalem sie do tego, ze niektorzy nie potrafia korzystajac z funkcji trygonometrycznych obliczc kat nachylenia lufy. (Wiekszosc ludzi ktorzy by probowali napisac ten program albo by zobaczyli, ze to juz jest fizyka i ucieklo z krzykiem, albo by zobaczyli, ze nie maja predkosci i tez by uciekli.) Takim ludziom raczej nie bedzie robilo, w jaki sposob program celuje skoro celuje.

Cytat:
Jeśli po zbadaniu maksymalnego zasięgu (a wiec wielkości stałej V^2/g) przeprowadziłeś inne, kolejne doświadczenie i w nim wyszła jakaś różnica, to SKĄD wiesz, że stała V^2/g ma poprawnie wyznaczoną wartość?!? Po co jakieś z kapelusza wyjęte "poprawianie odległości o 10m", jeśli po takiej poprawce wzór nie jest zgodny z pierwszym doświadczeniem. Tym doświadczeniem, które posłużyło do wyznaczenia zasadniczej stałej wzoru, tej stałej, której występowanie ma solidne uzasadnienie. Ta metoda (jeśli tu jest w ogóle jakaś metoda, w co wątpię) wiązania teorii z praktyką jest kompletnie bez sensu.

Moim celem nie bylo wyznaczenie, pod jakim katem sie ustawia lufe zeby trafic z punktu A do punktu B jednoczesnie trafiajac punkt C, tylko napisanie programu, ktory bedzie mial sensowna celnosc. Wiem, ze mozna bylo od samego poczatku uwzgledniac wielkosc fazera, co by automatycznie zmienilo stala V^2/g. Ale po co, skoro odczucia i tak beda identyczne jakby tych paru punktow procentowych skutecznosci bylo wiecej.

Cytat:
Wiem, ile wynosi ta odległość. Wiem też, jaka jest prędkość pocisków w Colobocie, więc wiem także, ile wynosi przyspieszenie. Mam to w notatkach sprzed pięciu lat.

Gratuluje ciezkiej pracy, ja wole oceniac na oko niz ustawiac odpowiednio roboty, pisac programy do pomiaru i siedziec przy kompie z kartka i dlugopisem. W tym czasie wole zorganizowac jakas fajna walke robotow.
_________________
 
 
     
pipok 


Dołączył: 24 Cze 2009
Posty: 53
Wysłany: 20-11-2009, 07:39   

Berserker, 2009-11-20 22:44 napisał/a:
Cytat:
Jeśli po zbadaniu maksymalnego zasięgu (a wiec wielkości stałej V^2/g) przeprowadziłeś inne, kolejne doświadczenie i w nim wyszła jakaś różnica, to SKĄD wiesz, że stała V^2/g ma poprawnie wyznaczoną wartość?!? Po co jakieś z kapelusza wyjęte "poprawianie odległości o 10m", jeśli po takiej poprawce wzór nie jest zgodny z pierwszym doświadczeniem.
Tylko skad znasz wynik tego doswiadczenia ktore przeprowadzilem?
Bo sam napisałeś, jaki był wynik. Wypada pamiętać, co się pisało ledwie kilka godzin wcześniej, tego samego dnia. Tym bardziej, że zacytowałem ten fragment w liście, na który odpowiadasz.

Berserker, 2009-11-20 22:44 napisał/a:
Napisalem, ze robot rownie dobrze trafia i bez tej stalej. Rownie dobrze na celnosc ma wplyw sam odrzut dziala, i co, mam go liczyc? Dzialo doskonale trafia i bez uwzglednienia tej stalej.
Nic podobnego nie napisałeś. Mijasz się z prawdą.
Berserker, 2009-11-19 13:21 napisał/a:
Stala -10 zostala dodana po tescie, pocisk po prostu lecial nad celem i taka mrowke czy robala to by nie trafil.
Wybacz, ale w takim razie resztę czytania sobie odpuszczam. Nie ma sensu.
 
     
Berserker 
Dark Ness


Twoja ulubiona misja: Ofrenia
Pomógł: 16 razy
Wiek: 24
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 496
Skąd: Bigos
Wysłany: 21-11-2009, 18:33   

Kod:
r + 100cos^2 alfa * h/r = 100cos alfa

Kto wyznaczy stad jakakolwiek funkcje trygonometryczna dostanie ciasteczko oraz program do mierzenia kata lufy dziala fazowego. Staram sie wyliczyc ten wzor chyba na trzeci z kolei sposob i mowiac szczerze nie wiem czy sie gdzies nie pomylilem, a mam wrazenie, ze tak, wiec licze na to, ze pipok stwierdzi jego poprawnosc :) (mowie to bez zlosliwosci)

@up
Specjalnie sprawdzilem, program bez przeszkod trafia we wszystko co stoi na ziemi bez tej stalej.
 
 
     
];
Gość


Wysłany: 25-02-2010, 22:15   solution

boki zrywac jak sie menczysz pipok
niezbendny jest ten wzor z tangesem ale po jaki kij bawic sie w przechylenie bota, nie lepiej kazac mu sie wzniesc na np 2m [jet i while] jeśli[if] jest przechlony, co ustawi go prostopadle do powierzchni morza, jak mowila moja matematyczka uczonc o równaniach

jak pozbyc sie 4 z "4-x=5"
zmazac ją !!!
 
     
Berserker 
Dark Ness


Twoja ulubiona misja: Ofrenia
Pomógł: 16 razy
Wiek: 24
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 496
Skąd: Bigos
Wysłany: 25-02-2010, 23:14   

Lol, ciezko lata sie robotami na gasienicach
_________________
 
 
     
lukowsky
Gość


  Wysłany: 14-10-2011, 20:32   

Sorki ze odświeżam ale muszę podziękować bo do Colobota miło się wraca nawet po latach.
pipok - Wielkie Dzięki !!!
Tak to bym się zastanawiał co spier*lem przez kolejny rok :)
Szacun.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Polski Portal COLOBOTa © 2008 - 2012