Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 Polski Portal COLOBOTa - COLOBOT Polish Portal
Forum - Polski Portal COLOBOTa
Strona głównaStrona główna UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy StatystykiStatystyki


Poprzedni temat «» Następny temat
Układ nowego forum.

Czy zrobić dwie strony (PPC i IPC) czy jedną z opcją zmiany języka?
Dwie oddzielne strony
16%
 16%  [ 2 ]
Jedna z wyborem języka
83%
 83%  [ 10 ]
Głosowań: 12
Wszystkich Głosów: 12

Autor Wiadomość
Mrocza 


Twoja ulubiona misja: Swobodna na Ziemi
Pomógł: 4 razy
Wiek: 26
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 249
Skąd: Lublin
Wysłany: 02-07-2012, 01:14   Układ nowego forum.

Zastanawiałem się nad tą kwestią i doszedłem do wniosku, że trzeba to zrobić raz a porządnie!

1.0
Sam szczyt strony wieńczy piękny baner nad którym właśnie pracujemy.
2.0
Pod banerem mamy zakładki dzielące portal na główne części. Na chwilę obecną są to: strona główna, pomoc/FAQ oraz forum.
3.1.1
Na stronie głównej mamy oczywiście najświeższe informacje z postaci postów (ktoś to sugerował na IRCu). Rozumiem to tak, że każdy może napisać posta na forum a admin stwierdza: "To jest dobre! Leci na główną." I tak oprócz jednej osoby piszącej zbiorcze informacje mogą się też pojawić raporty o postępie prac od programisty albo info o zmianie na forum od moderatora. Wszystko po to aby strona główna nie była martwa.
3.1.2
Po lewej mamy dodatkową kolumnę (tak jak na obecnej stronie) a w niej przede wszystkim logowanie. Pierwsze co robisz jak wchodzisz na forum to się logujesz. Kolejny powód i pewnie najważniejszy aby odwiedzić stronę główną.
3.1.3
Pod logowaniem mamy listę ostatnio aktywnych tematów. Dlaczego? Jak teraz na forum chcę znaleść temat np o banerze to muszę szukać gdzie to było a przecież dopiero co w nim pisałem. Gdybym miał takie coś bez problemu bym sobie znalazł. Mało tego! Taka lista jest szybkim i przejrzystym odzwierciedleniem tego co się aktualnie dzieje na forum. Jak zobaczę tam tematy z offtopu to wiem, że wszyscy się obijają. Jak są tam konkretne tematy to wiem nad czym trwają prace. Chyba mamy już coś takiego, ale głęboko zagrzebane w statystykach, a ja chce mieć to pod ręką.
3.1.4
Pod tematami mam szybkie linki. Szukam Colobota na twitterze albo fejsie a zapomniałem jaka to strona? Nie ma problemu mam link pod ręką (a raczej myszką).Nie pamiętam gdzie ta wikia? Mam link. Trafią się nam jacyś partnerzy albo sponsorzy? Jest miejsce i dla nich.
3.2 Kolejna zakładka. Pomoc. Przydatna dla nowych, nieobeznanych, dla nas bezużyteczna. Tutaj powinno być wszystko, ale nie może. Dlaczego? Bo ludzie się boją ścian tekstu. Najlepiej więc przyjąć formę FAQ. Po lewej w kolumnie (jak zwykle) Mam spis pytań. Klikam pierwsze z góry: Czym jest Colobot? Od razu wyświetla mi się info. Zwięzłe i treściwe nie tasiemcowate. Po jego przeczytaniu wiem z grubsza o co chodzi. Na końcu odpowiedzi mam dopiero link do większej ilości informacji. Czyli tam już jest tasiemiec. Jak mnie kwestia interesuje to wchodzę. Jak nie to klikam na kolejne pytanie z listy. Dlaczego taka dziwna pomoc? Bo dziś ludzie nie mają na nic czasu. Jak ich nie zainteresujesz w minutę, to raczej się to nie uda.
3.3
Forum. Tutaj uczymy się na błędach. Przede wszystkim nowe działy. Już wcześniej zauważyliśmy, że powinno ich być mniej. Nie wyobrażam sobie przenoszenia tego wszystkiego co tu mamy na nowe forum. To nie ma sensu. Najchętniej wrzuciłbym to wszystko do wspólnego kubełka z napisem "stare" i wyciągał to powoli, po kawałku, ostrożnie. Jeżeli jakiś temat w 50% nie ma sensu to leci do kosza nawet kiedy druga połowa zawiera przydatne informacje. Dlaczego? Nie ma sensu tego trzymać bo takie tematy są sm prostu nieczytelne. Składzik na szczotki? Czyj to pomysł? Albo coś się nadaje, albo jest do wywalenia. Kolejna sprawa. Jak zaczyna się offtop to moderator nie powinien pisać "Proszę nie offtopować" tylko od razu rozdać warny, przynajmniej symboliczne jednopunktowe. Nowa polityka: zero tolerancji dla spamu. Forum trzeba trzymać twardą ręką, albo znowu będzie chaos.Co do wielojęzyczności to nie wiem jak by to miało wyglądać, i nie wiem na ile to co napisałem jest możliwe do zrealizowania, ale com napisał napisałem.

Tyle na razie. Przemyśle tę kwestię jeszcze cztery razy.
Jeżeli któraś koncepcja Ci się podoba, pochwal.
Jeżeli jest beznadziejna, zbesztaj.
Jeżeli masz własną, napisz.

[ Dodano: 02-07-2012, 01:17 ]
Przepraszam za błędy, ale piszę to o pierwszej w nocy.
Przez tego Colobota to już nie mogę spać.
Ostatnio zmieniony przez Simbax 16-09-2012, 10:37, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
     
Simbax 
Mod


Twoja ulubiona misja: Wszystkie na Krystalii
Pomógł: 6 razy
Wiek: 22
Dołączył: 07 Sie 2009
Posty: 473
Skąd: z Leszna
Wysłany: 02-07-2012, 09:44   

Nice, nice, NICE!

Mrocza napisał/a:
Szukam Colobota na twitterze albo fejsie a zapomniałem jaka to strona?


Mogę założyć stronę na Facebooku, co prawda na razie nie ma to znaczenia, ale lepiej sobie zaklepać nazwę na przyszłość. Taka strona będzie dawała więcej odwiedzin, będzie można na niej wysyłać linki do aktualności. Np. mi się podoba idea fejsa - wszystkie newsy w jednym miejscu. Nie muszę skakać po kartach/zakładkach i męczyć F5.

Mrocza napisał/a:
Forum trzeba trzymać twardą ręką, albo znowu będzie chaos.


Me trollowanie właśnie miało to wszystkim uświadomić.

Mrocza napisał/a:
Jak zaczyna się offtop to moderator nie powinien pisać "Proszę nie offtopować" tylko od razu rozdać warny, przynajmniej symboliczne jednopunktowe.


Dlatego odszedłem (chyba?) - jestem zbyt łagodny :) No ale uprawnienia zostały, więc wezmę sobie to "do serca" :P

Co do faq może w najbliższym czasie wypiszę listę pytań, potem zdecydowalibyśmy, które warto umieścić, ktoś dopisałby swoje i ci, którzy się zgłosili, zaczęliby pisać odpowiedzi. Na końcu to ktoś by połączył w całość, zredagowałby i wrzuciłby na główną/wiki.
_________________
http://projektsimbax.blogspot.com/ <- Taki sobie blog
 
     
Mrocza 


Twoja ulubiona misja: Swobodna na Ziemi
Pomógł: 4 razy
Wiek: 26
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 249
Skąd: Lublin
Wysłany: 02-07-2012, 10:26   

Konto na facebooku można teraz założyć najwyżej dla zaklepania nazwy. Wątpię aby ktokolwiek miał teraz czas i chęci się tym zająć.
Są inne priorytety!

FAQ na wiki? Nie! Jak jest na portalu to zostaje na portalu. Nie ma sensu dublować informacji.
Im więcej tego będzie tym trudniej będzie to ogarnąć.

Do zakładki pomoc trzeba dodać regulamin. I to NOWY. Nie taki żebym się zmęczył kręceniem kółkiem od myszki tylko krótki i rzeczowy. Połowę można zastąpić zdaniem: Na forum obowiązuje netykieta. I tutaj link do netykiety.
 
 
     
Raptor 
Clever Girl


Twoja ulubiona misja: Raptorowanie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 24
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 432
Skąd: Isla Nublar
Wysłany: 02-07-2012, 11:13   

Dobrze i pięknie. Teraz trzeba jakiegoś webmastera z serwerem i chęcią do założenia tego. COLOBOT udostępnił bazę? Co się działo wczoraj na IRC'u? Czy adiblol po przejęciu bazy będzie w stanie stworzyć pod pomysł Mroczy podwaliny z obecnym forum na boku? Do budowy FAQ mogę się dzisiaj wziąć, mam już wolny czas. Przydałyby się propozycje pytań jednak.
_________________
- Stężenie czekolady we krwi: 93‰
- Ja to bym zjadł jeszcze batona...


 
     
Simbax 
Mod


Twoja ulubiona misja: Wszystkie na Krystalii
Pomógł: 6 razy
Wiek: 22
Dołączył: 07 Sie 2009
Posty: 473
Skąd: z Leszna
Wysłany: 02-07-2012, 11:19   

Raptor napisał/a:
Przydałyby się propozycje pytań jednak.


Pracuję nad tym. Będzie potrzebny podział na kategorie, niektóre są związane z portalem, niektóre z grą, inne z kodem. Założę do tego odpowiedni temat jak spiszę już trochę tych pytań.
_________________
http://projektsimbax.blogspot.com/ <- Taki sobie blog
 
     
Raptor 
Clever Girl


Twoja ulubiona misja: Raptorowanie
Pomógł: 4 razy
Wiek: 24
Dołączył: 26 Cze 2010
Posty: 432
Skąd: Isla Nublar
Wysłany: 02-07-2012, 11:21   

Dzięki, popracuję, jak wrócę z miasta. Czyli za 2h. Z kodem sobie nie poradzę jednak, to robota dla developerów. Sama gra oraz trochę portal - z tym sobie poradzę.
_________________
- Stężenie czekolady we krwi: 93‰
- Ja to bym zjadł jeszcze batona...


 
     
Mrocza 


Twoja ulubiona misja: Swobodna na Ziemi
Pomógł: 4 razy
Wiek: 26
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 249
Skąd: Lublin
Wysłany: 02-07-2012, 11:34   

Nie wiem. Nie mnie o to pytać. Ja się na bazach nie znam. Przykro mi.

FAQ piszcie. Przyda się. Co do pytań to sam nie wiem. Trzeba pomyśleć.

Dodatkowo: Kolor nicku to beznadziejny sposób na identyfikację. Lepiej żeby pod nickiem wyraźnie było napisane: Administrator, Moderator, Programista, Wikipedysta, Użytkownik etc.

Teraz pod nickiem mamy jakieś głupoty. Możliwość edycji czyjegoś podtytułu powinni posiadać tylko admini i modzi.

Po co w regulaminie wzmianka o kolorach moderacji. Takie informacje nie muszą być widoczne publicznie dla mnie jako nie-moderatora.

Ja posunąłbym się jeszcze dalej i umożliwił zmianę koloru tekstu w poście jedynie moderatorom. Zapobiega to niechcianym postom-choinkom a zawsze można przekazać co się chce bez użycia koloru. Z kolei jak zobaczę kolor to wiem że wkroczył moderator i wiem, że czuwa.

Chociaż... nie wiem... kolory w postach mogą zostać, ale z nicków muszą zniknąć.
 
 
     
piotrdz 


Twoja ulubiona misja: programowanie ;)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 55
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 02-07-2012, 17:01   

Ze wszystkim się zgadzam, jak wcześniej mówiłem na IRC. Tylko jedna moja uwaga: w FAQ wszystkie pytania o kod, i info dla developerów, proszę przekierować na wiki dla developerów, które specjalnie po to istnieje. Obecnie: http://colobot.info/wiki , ale potem przeniesie się je na nową stronę, stąd proponuję dać też linka na przyszłej stronie głównej.
 
 
     
Emxx52 
W istocie


Twoja ulubiona misja: Tropica
Dołączył: 04 Kwi 2010
Posty: 207
Skąd: Z istotnych pobudek
Wysłany: 03-07-2012, 00:05   

No łaadne... Powolutku zapewne, ale w końcu się zrobi.
_________________
Windows w szacie Linuxa
 
     
PoxiPol 
Chicken


Wiek: 23
Dołączył: 04 Mar 2012
Posty: 146
Skąd: UK
Wysłany: 10-07-2012, 18:41   

Zaczne rysowac mockupy stronki w Photoshopie.
 
 
     
DeiDara 
Derosa out.


Twoja ulubiona misja: Wszystkie z Wulkani
Pomógł: 2 razy
Wiek: 21
Dołączył: 23 Lip 2008
Posty: 205
Skąd: Włocławek
Wysłany: 28-08-2012, 21:47   

Z chęcią zajmę się sprawą Facebooka jak i Twittera! Tylko musicie mi powiedzieć bo jednak forum jest już teraz jak na mój gust bardzo obszerne i się gubię ;) Czy gra będzie nazywała się dalej Colobot tylko że np: Colobot 2, Colobot Next czy jakoś inaczej? Bo muszę wiedzieć jakie strony zarezerwować. Doświadczenie w takich stronach mam więc spokojnie sobie poradzę. Jak tam prace nad banerem?
_________________
An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.
 
 
     
Simbax 
Mod


Twoja ulubiona misja: Wszystkie na Krystalii
Pomógł: 6 razy
Wiek: 22
Dołączył: 07 Sie 2009
Posty: 473
Skąd: z Leszna
Wysłany: 28-08-2012, 22:11   

DeiDara napisał/a:
Facebooka


https://www.facebook.com/...434620166561052

Na razie i tak ta strona nie ma sensu, ale istnieje. Przydałoby się zmienić opis na anglojęzyczny, żeby była międzynarodowa. Chcesz admina?
_________________
http://projektsimbax.blogspot.com/ <- Taki sobie blog
 
     
DeiDara 
Derosa out.


Twoja ulubiona misja: Wszystkie z Wulkani
Pomógł: 2 razy
Wiek: 21
Dołączył: 23 Lip 2008
Posty: 205
Skąd: Włocławek
Wysłany: 28-08-2012, 23:29   

Dawaj zaopiekuję się nią ;)
_________________
An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.
 
 
     
patrolez 
PWr


Pomógł: 2 razy
Wiek: 25
Dołączył: 11 Kwi 2012
Posty: 17
Skąd: Wrocław
Wysłany: 01-09-2012, 04:53   

Simbax napisał/a:
Na razie i tak ta strona nie ma sensu, ale istnieje. Przydałoby się zmienić opis na anglojęzyczny, żeby była międzynarodowa. Chcesz admina?


Co do tego to ostatnio polubiłem stronę "AMD" i dziwnym trafem dochodzą do mnie polskie notki, a fanpage jest międzynarodowy. Coś tam chyba da się modzić z postawmi tylko dla danego języka albo coś. Dlatego kogoś z ogarnietym angielskim na poziomie super komuniaktywnym pisanym do aktualizowania fanpage by się pydał, który np. mógłby wstawiaćw obu językach.

Ewentualnie no tylko angielski, ale czy kiedy byliście mniejsi rozumieliście tak dobrze angielski? Colobot ma target wiekowy od małego do starego :D

Albo jeszcze inaczej - pogłebić misje edukacyjną Colobota i wstawiać posty globalne po angielsku na górze i tłumaczenie w rozwinięciu :)
_________________
Wszystko jest obiektem.
 
     
DeiDara 
Derosa out.


Twoja ulubiona misja: Wszystkie z Wulkani
Pomógł: 2 razy
Wiek: 21
Dołączył: 23 Lip 2008
Posty: 205
Skąd: Włocławek
Wysłany: 01-09-2012, 11:38   

Dzięki patrolez że mnie uświadomiłeś, jest to możliwe są to tak zwane grupy docelowe i są one ustawiane w zależności od lokalizacji, płci, wieku i wielu innych (jedynym warunkiem takiej grupy jest mus posiadania 20 osób lubiących to którzy spełniają dany warunek). Co to nam daje? Strony które założyłem z końcówkami RU i PL są nam nie potrzebne bo wystarczy jeden wielki fanpage. Tylko teraz jest sprawa, ja mogę tłumaczyć na rosyjski ale z angielskim wolę nie walczyć bo będzie tyle byków że szok ;P
_________________
An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   

Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Polski Portal COLOBOTa © 2008 - 2012