Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 Polski Portal COLOBOTa - COLOBOT Polish Portal
Forum - Polski Portal COLOBOTa
Strona głównaStrona główna UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy StatystykiStatystyki


Poprzedni temat «» Następny temat
Przyszła kolonizacja układu słonecznego
Autor Wiadomość
adiblol 
Administrator forum
FLOSS FTW!


Twoja ulubiona misja: porównywanie formatów audio
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 1313
Skąd: pokój odsłuchowy
Wysłany: 28-09-2011, 00:55   

MROCZA napisał/a:
Przydałaby się jakaś zimna wojna, która by to popchnęła na przód.
Nie kus losu, wystarczyla mi cyberwojna Anonymous vs MasterCard.
_________________
1Tbps Project && Telecomix Network

 
 
     
Madman07


Wiek: 28
Dołączył: 29 Maj 2011
Posty: 133
Skąd: Ze Stargate ;]
Wysłany: 28-09-2011, 12:43   

MROCZA, czytałem.
A co do przeciążeń to się nie zgadzam. Możesz sobie lecieć z prędkością 0.99c i przeciążenia nic Ci nie zrobią. Kwestią jest tutaj stworzenie odpowiednich tłumików inercyjnych (które btw. polak wynalazł lecz wszystko ucichło, bo nie chciał amerykanom sprzedać patentu).
_________________

"The Destiny. Launched hundreds of thousands of years ago. Faster than light, yet not through hyperspace. Who knows how far it's traveled."
 
     
adiblol 
Administrator forum
FLOSS FTW!


Twoja ulubiona misja: porównywanie formatów audio
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 1313
Skąd: pokój odsłuchowy
Wysłany: 28-09-2011, 13:36   

Ale przeciążenie będzie przy rozpędzaniu się.
_________________
1Tbps Project && Telecomix Network

 
 
     
Mrocza 


Twoja ulubiona misja: Swobodna na Ziemi
Pomógł: 4 razy
Wiek: 26
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 249
Skąd: Lublin
Wysłany: 28-09-2011, 13:37   

Tłumiki inercyjne? Muszę trochę o tym poczytać. Z drugiej strony przyspieszenie można wykorzystać do stworzenia sztucznej grawitacji.
 
 
     
Wronq 


Dołączył: 05 Sie 2011
Posty: 27
Wysłany: 28-09-2011, 17:52   

Czemu miałaby służyć ta sztuczna grawitacja? Samo przyspieszenie można już nazwać sztuczną grawitacją.
Madman, tłumik inercyjny, o którym mówisz to chyba do hamowania (w sumie zderzania) jest, a nie do przyspieszania.
Policzmy - człowiek nie powinien być zbyt długo zbyt mocno (przeciążany) dajmy, że silny organizm wytrzyma non-stop 5g (wątpię, ale przyjmijmy) daje to przyspieszenie ok 50 m/s^2. c ~= 300 000 000 m/s, czyli przyspieszenie do prędkości światła to jest 6 000 000 sek, czyli ok. 70 dni. Wydaje się to odrobinkę trudne dla człowieka... Ta sama kwestia tyczy się hamowania.
Musimy nauczyć się wyginać przestrzeń, albo nici z podbojów :D
_________________
Some people see things as they are, and say "why?". I dream things that never were and say "why not?".
 
 
     
Madman07


Wiek: 28
Dołączył: 29 Maj 2011
Posty: 133
Skąd: Ze Stargate ;]
Wysłany: 28-09-2011, 23:37   

adiblol, o tym własnie mówie. I tylko przy rozpędzaniu/hamowaniu.
MROCZA, słowo klucz to Lucjan Łągiewka.
Wronq , myślę, że 3-5g jesteś w stanie wytrzymać przez nieco dłuższy okres (i nie za długi). Akurat tutaj przyjąłem ta prędkość z głowy. Załóżmy że się rozpędzasz do np. 0.2c = ok 14 dni z przeciążeniami, czyli nie dużo. Robisz z tego 70dni przy przeciążeniu 1g i gotowe, mamy sztuczną grawitację. A przy rozpędzaniu do 0.99c mamy rok sztucznej grawitacji. ot takie szalone kalkulacje.
I jak można się niestety domyślić, obecny tłumik inercyjny działa tylko przez krótki czas (np gwałtowne wyhamowanie).

Fakt faktem jest, że mamy za prymitywną technikę.
Btw, kto z was czytał o projekcie Dedal? Bardzo ambitne.
_________________

"The Destiny. Launched hundreds of thousands of years ago. Faster than light, yet not through hyperspace. Who knows how far it's traveled."
 
     
adiblol 
Administrator forum
FLOSS FTW!


Twoja ulubiona misja: porównywanie formatów audio
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 1313
Skąd: pokój odsłuchowy
Wysłany: 29-09-2011, 00:30   

Cytat:
MROCZA, słowo klucz to Lucjan Łągiewka.

Weź nie bluźnij... to bzdura porównywalna do lamp łukowych w starożytnym Egipcie...
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2645
_________________
1Tbps Project && Telecomix Network

 
 
     
Mrocza 


Twoja ulubiona misja: Swobodna na Ziemi
Pomógł: 4 razy
Wiek: 26
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 249
Skąd: Lublin
Wysłany: 29-09-2011, 09:19   

Czyli czego mam brakuje?
 
 
     
Berserker 
Dark Ness


Twoja ulubiona misja: Ofrenia
Pomógł: 16 razy
Wiek: 24
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 496
Skąd: Bigos
Wysłany: 29-09-2011, 15:52   

Powodzenia z rozpedzaniem sie do predkosci 0,99c. energia kinetyczna czlowieka o wadze 75kg przy takiej predkosci wynosi 21*10^18 J. Potrzeba 5*10^11kg benzyny zeby osiagnac taka energie. A teraz najlepsze: ile benzyny potrzeba do rozpedzenia benzyny uzywanej do rozpedzania tego czlowieka do takiej samej predkosci?
_________________
 
 
     
Wronq 


Dołączył: 05 Sie 2011
Posty: 27
Wysłany: 29-09-2011, 17:15   

Zależy w jaki sposób tej benzyny używasz. Silnik spalinowy, odrzutowy, może zamieniasz na prąd, a może wyrzucasz tą benzynę pod ciśnieniem?
Chyba, że podałeś energię benzyny, czyli energię wiązań, czyli w sumie maksymalną możliwą do uzyskania z benzyny (chociaż jeżeli byś ją wyrzucał pod ciśnieniem... :D ).
_________________
Some people see things as they are, and say "why?". I dream things that never were and say "why not?".
 
 
     
Berserker 
Dark Ness


Twoja ulubiona misja: Ofrenia
Pomógł: 16 razy
Wiek: 24
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 496
Skąd: Bigos
Wysłany: 29-09-2011, 19:22   

Maksymalna to oczywiscie ta uzyskana ze wzoru E = mc^2, ja uzylem wartosci znalezionej na wikipedii: 44MJ/kg
_________________
 
 
     
Madman07


Wiek: 28
Dołączył: 29 Maj 2011
Posty: 133
Skąd: Ze Stargate ;]
Wysłany: 29-09-2011, 19:34   

Benzyna? Widać jak jesteśmy zacofani jeżeli o niej myślisz. Ja osobiście nie biorę tego czegoś pod uwagę.
W każdym razie, przy tej prędkości wchodzą w grę jeszcze efekty relatywistyczne, wiec pierw by trzeba zdecydować, czy to plus czy nie.
W każdym razie wg mnie użycie tradycyjnych silników odpada. Interesujący wydaje się być napęd typu rozciągnij/ściśnij przestrzeń przed/za statkiem. Jestem tylko ciekawy jak to wygląda z prędkością światła wtedy, bo teoretycznie gdy fala porusza się np z v=0.9c a w fali statek dodatkowo leci z v=0.4c to mamy grubo ponad 1c. Niby nie do osiągnięcia, ale spotkałem się z opinią, że takie coś nie łamie praw fizyki, bo statek lokalnie nie jest szybszy niż c.
_________________

"The Destiny. Launched hundreds of thousands of years ago. Faster than light, yet not through hyperspace. Who knows how far it's traveled."
 
     
Wronq 


Dołączył: 05 Sie 2011
Posty: 27
Wysłany: 29-09-2011, 20:10   

Słyszałem gdzieś o tym. Słyszałem również, że do zaginania przestrzeni prawdopodobnie potrzebna jest ujemna energia. I po pierwsze nie wiemy, czy ona w ogóle istnieje (ponoć można to doświadczalnie udowodnić), a nawet jeśli, to po drugie nie prędko uda nam się jej zmagazynować na tyle, na ile by to było potrzebne.
Myślę, że do osiągnięcia prędkości większej niż 0.5c musimy zapomnieć o silnikach odrzutowych.
_________________
Some people see things as they are, and say "why?". I dream things that never were and say "why not?".
 
 
     
Mrocza 


Twoja ulubiona misja: Swobodna na Ziemi
Pomógł: 4 razy
Wiek: 26
Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 249
Skąd: Lublin
Wysłany: 29-09-2011, 21:52   

Do lotu na marsa nie potrzeba aż 0.5c
 
 
     
adiblol 
Administrator forum
FLOSS FTW!


Twoja ulubiona misja: porównywanie formatów audio
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 1313
Skąd: pokój odsłuchowy
Wysłany: 30-09-2011, 03:43   

Wronq napisał/a:
I po pierwsze nie wiemy, czy ona w ogóle istnieje
Da się. Ale bardzo mało i o nietypowych wymiarach. :> http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Casimira

Madman07 napisał/a:
fala porusza się np z v=0.9c a w fali statek dodatkowo leci z v=0.4c to mamy grubo ponad 1c.
Jaka fala? Świetlna porusza się z v=1c a w próżni innej fali nie może być ;) . A ponieważ zachodzi dylatacja czasu to nie można sobie tak po prostu liczyć prędkości z v=s/t bo t staje się lokalny dla rakiety.
_________________
1Tbps Project && Telecomix Network

 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Polski Portal COLOBOTa © 2008 - 2012