Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 
Polski Portal COLOBOTa
COLOBOT Polish Portal

GNU/Linux - Debian

Sioner - 21-01-2011, 12:47
Temat postu: Debian
Ostatnio szukałem debiana. Wczoraj znalazłem plik iso. Była to wersja CD. Jak dzisiaj szukałem to znalazłem Debiana na.... 30 płytach cd lub 5 DVD... Skąd się tyle tego wzięło, tam jest całe repozytorium pakietów czy co?!
Raptor - 21-01-2011, 13:35

Co :shock: ?! Może to była historia wersji? Czyli możliwość pobrania starszych wersji.
Sioner - 21-01-2011, 13:50

Kto wie? W takim razie dlaczego płyt DVD jest tylko 5 a nie 30 i dlaczego ostatnia ma 1 GB? Może to taki duży system? Może jak adiblol przyjdzie to będzie coś wiedział.
Raptor - 21-01-2011, 14:16

Na pewno będzie wiedział, przecież sam korzysta z Debian.
Tak w ogóle to daj link do tej strony, gdzie znalazłeś te 30 obrazów.

Sioner - 21-01-2011, 14:39

http://cdimage.debian.org....7/i386/iso-cd/ - to wersja CD
http://cdimage.debian.org...7/i386/iso-dvd/ - to wersja DVD
30 obrazów CD i 5 DVD ...

adiblol - 21-01-2011, 19:50

To jest kopia całego archiwum pakietów. Nie będziesz tego potrzebował. Ściągnij tylko Debian squeeze netinst - wtedy instalujesz system bazowy (bez trybu graficznego) a pakiety będą ściągane na bieżąco. Oczywiście po zakończeniu instalacji tekstowej będziesz miał możliwość wyboru środowiska graficznego do ściągnięcia (i automatycznego zainstalowania).
Sioner - 24-01-2011, 12:05

adiblol napisał/a:
a pakiety będą ściągane na bieżąco

Nie da się ściągnąć po prostu obrazu?

adiblol - 24-01-2011, 13:34

Sioner napisał/a:
Nie da się ściągnąć po prostu obrazu?

Obrazu płyty CD? To masz te 30 płyt.

Jakby to porównać - te 30 płyt to tak jakby z Windowsem rozpowszechniać popularne programy na tą platformę.

W świecie GNU i innych wolnych systemów rzadko (nigdy?) jest tak że jest jeden autor całego systemu - poszczególne programy/biblioteki są tworzone przez inne osoby/firmy. Twórcy dystrybucji zbierają to do kupy i mogą stworzyć pakiety do automatycznej instalacji.

Instalacja Debiana to nie jest zwykłe kopiowanie plików. O ile mi wiadomo to jest specjalny pakiet "base system", który instalowany jest przez instalator tak samo jak inne pakiety. Na to instalowane są kolejne pakiety - powłoka tekstowa, narzędzia do obsługi dysków, jądro, bootloader, powłoki graficzne, kompilatory... Ciekawostka - Debian instalowany z debootstrapa (dla ambitnych) nie ma jądra ani bootloadera. :D Trzeba doinstalować.

Sioner - 24-01-2011, 14:25

adiblol napisał/a:
Obrazu płyty CD? To masz te 30 płyt.
nie ma nic mniejszego?
adiblol napisał/a:
Jakby to porównać - te 30 płyt to tak jakby z Windowsem rozpowszechniać popularne programy na tą platformę.
A jakby wziąć do porównania ubuntu.
adiblol napisał/a:
To jest kopia całego archiwum pakietów.
W ubuntu jest centrum oprogramowania, a w debianie wystarczy ściągnąć te 30 płyt i mieć to wszystko z płyty? Czy w debianie istnieje możliwość startu systemu z live cd, bez instalacji?

[ Dodano: 24-01-2011, 14:28 ]
adiblol napisał/a:
ani bootloadera
a jak można uruchomić system bez bootloadera skoro to on wszystko bootuje?
adiblol napisał/a:
nie ma jądra
system może działać bez jądra? Albo przynajmniej włączyć się aby je doinstalować? Jądro chyba ma jakąś ważna funkcję?
adiblol - 24-01-2011, 15:05

Sioner napisał/a:

adiblol napisał/a:
ani bootloadera
a jak można uruchomić system bez bootloadera skoro to on wszystko bootuje?
adiblol napisał/a:
nie ma jądra
system może działać bez jądra? Albo przynajmniej włączyć się aby je doinstalować? Jądro chyba ma jakąś ważna funkcję?

Poczytaj o chroot. Bardzo przydatne przy testowaniu własnych dystrybucji :mrgreen: (oczywiście Debian-based). No i jeszcze jest UML (User-Mode Linux).

Sioner napisał/a:
a w debianie wystarczy ściągnąć te 30 płyt i mieć to wszystko z płyty?
Teoretycznie tak, ale pakiety po kilku godzinach/dniach będą nieaktualne. No chyba że ściągniesz stable (zresztą innego chyba nie ma na płytach). Ale stable to staaare pakiety, nawet na serwerze mam testing.
A do instalacji Debiana wystarczy pierwsza płyta instalacyjna albo płyta netinst. Pakiety których nie ma na płycie zostaną dodane z sieci. Niemniej AFAIK płyty są ułożone wg. popularności pakietów także z pierwszej płyty DVD zainstalujesz np. X11.

Sioner napisał/a:
jakby wziąć do porównania ubuntu.

W Ubuntu część programów jest na płycie.

Sioner napisał/a:
Czy w debianie istnieje możliwość startu systemu z live cd, bez instalacji?

Pracowałem nad taką własną dystrybucją ale już taka istnieje. http://live.debian.net/project/about/

C ruels! - 24-01-2011, 17:39

Sotki jeżeli robie offtopic ale czy ktoś da mi jakieś porządne(czytać:nie z wirusami i takie,który nie zdeaktualizują się zbyd szybko)linki do Debiana?
Chcę zrobić test Ubuntu VS Debian :mrgreen:

Thorin12 - 24-01-2011, 18:01

C ruels! napisał/a:
Sotki jeżeli robie offtopic ale czy ktoś da mi jakieś porządne(czytać:nie z wirusami i takie,który nie zdeaktualizują się zbyd szybko)linki do Debiana?
Chcę zrobić test Ubuntu VS Debian :mrgreen:



Nie jestem jakimś tam geniuszem jak Adiblol, i do tego chyba nie trzeba być geniuszem żeby wiedzieć, że Ubuntu to to samo co Debian tylko bardziej dla nowszych użytkowników systemów opartych na GNU (ładne GUI itp.)


Aaaaale mogę być w błędzie...

adiblol - 24-01-2011, 19:29

Thorin12 napisał/a:
aaaale mogę być w błędzie...

aaaaaale nie jesteś.

http://debian.org/

Sioner - 24-01-2011, 20:38

adiblol napisał/a:
Pracowałem nad taką własną dystrybucją
Robiłeś własny system operacyjny? Sam?

[ Dodano: 24-01-2011, 20:43 ]
adiblol napisał/a:
do instalacji Debiana wystarczy pierwsza płyta instalacyjna

http://cdimage.debian.org/debian-cd/ - tutaj są obrazy live. Czy z nich też można zainstalować system, oprócz tylko jego zobaczenia?

Thorin12 - 24-01-2011, 21:26

Sioner napisał/a:
adiblol napisał/a:
Pracowałem nad taką własną dystrybucją
Robiłeś własny system operacyjny? Sam?



Myślę, że mu chodziło bardziej o coś w rodzaju rozszerzenia Debiana do wersji z Live CD (tak samo jak Ubuntu)


Poza tym - adiblol chyba nie jest aż tak ambitny by napisać swój system operacyjny od początku. Prędzej napisałby swoją własną dystrybucje do Linuxa D:

adiblol - 24-01-2011, 22:48

Thorin12 napisał/a:
Prędzej napisałby swoją własną dystrybucje do Linuxa D:

Przerabiałem Debiana, przeróbka polegała na modyfikacji initramfs, miało powstać coś w stylu montowania rootfs'a w trybie copy-on-write.

Padł też na IRCu pomysł zrobienia własnej dystrybucji Linuksa (nie wiem czy GNU/Linuksa bo to nie mój pomysł) od podstaw przez kompilowanie, i stworzenie jakiegoś bardzo prostego menedżera pakietów, żeby całość była jak najszybsza, ale znudziło nam się.

Cały czas zastanawiam się nad bardzo małą dystrybucją działającą tylko z initramfs, w której nawet by init'a nie było. Główną myślą było odtwarzanie muzyki przy jak najmniejszej zajętości RAMu. A gdyby tak na jądrze Linux zrobić konkurencję dla "pełnego GNU", pisząc od nowa niektóre narzędzia (np. init)? Hm...


Na pewno jak kupię laptopa to nie będzie to kolejny sprzęt z Debianem tylko zainstaluję tam Arch, Gentoo a może nawet FreeBSD.

Sioner - 25-01-2011, 18:26

Udalo mi sie sciagnionc debiana ale polskie znaki nie dzialaja, to wersja live, i nie zainstalowac. Bardzo podobne do ubuntu.
Sioner - 25-01-2011, 18:30

A jest jakaś dystrubucja ubuntu, która zużywa mniej ram-u?
adiblol - 26-01-2011, 01:06

Sioner napisał/a:
A jest jakaś dystrubucja ubuntu, która zużywa mniej ram-u?
Xubuntu
Sioner - 26-01-2011, 20:14

Przy instalacji xubuntu można wybrać gdzie zostanie zainstalowany boot loader(jakoś tak się to nazywało). Mam do wyboru /dev/sdb lub /deb/sdb4. Czym to się rózni? To pierwsze to pendrive, a to drugie to partycja na nim? Jaka jest róznica? Czy to pierwsze instaluje boot loadera w MBR, a to drugie na patrycji?

[ Dodano: 26-01-2011, 20:38 ]
nie pomyliłem się pisze mi bootloader.

adiblol - 26-01-2011, 20:44

Sioner napisał/a:
/dev/sdb lub /deb/sdb4. Czym to się rózni? To pierwsze to pendrive, a to drugie to partycja na nim?

/deb/sdb4 to literówka i powinno być /dev/sdb4 czy naprawdę tak się nazywa? :roll:
Jeśli literówka to na pewno tak i masz rację.
Rekordów ładujących w zasadzie się nie instaluje na partycjach, zwłaszcza że mało jaki BIOS je obsłuży. Trzeba go zainstalować na dysku czyli /dev/sdb w tym przypadku.

Sioner - 26-01-2011, 20:49

Teraz już rozumie. Ale jeszcze jedno małe pytanie, co robi to polecenie
dd if=/dev/hda5 of=/mnt/floppy/bootlin.bin bs=512 count=1
Jest to zwyczajne polecenie kopiowania, czy coś innego? Tam gdzie to znalazłem pisało, że to kopiuje plik rozruchowy z partycji na dyskietkę.

[ Dodano: 26-01-2011, 21:04 ]
Zabezpieczę pendriva i spróbuje zainstalować tam ubuntu.

[ Dodano: 26-01-2011, 21:28 ]
Restartuje i zobaczę. Jak się zainstaluje to napisze z niego.

adiblol - 26-01-2011, 21:49

Sioner napisał/a:
Teraz już rozumie. Ale jeszcze jedno małe pytanie, co robi to polecenie
dd if=/dev/hda5 of=/mnt/floppy/bootlin.bin bs=512 count=1

Kopiuje pierwsze 512 bajtów partycji do innego pliku (w tym przypadku na dyskietkę, o ile jest zamontowana). Nie ma to sensu. Gdyby zamiast /dev/hda5 było /dev/hda (lub sda, lub sdb, ważne żeby bez liczby) to kopiowałoby to bootsektor i tablicę partycji.

Sioner - 26-01-2011, 22:24

adiblol napisał/a:
bootsektor i tablicę partycji.
Ciekawe, czyli pierwsze 512 bajtów dysku odpowiada za to wszystko?
Udało mi się zainstalować Ubuntu na pendrive... Trochę długo trwało.

[ Dodano: 26-01-2011, 22:40 ]
Działa!!!

Raptor - 27-01-2011, 09:49

Sioner napisał/a:
Udało mi się zainstalować Ubuntu na pendrive... Trochę długo trwało.

Jaka prędkość zapisu? Czyżby lamerskie 3 MB/s?

Sioner - 27-01-2011, 12:35

chyba tak... Choć testy wyszły lepiej
adiblol - 28-01-2011, 12:58

cezar.512 napisał/a:
Czyżby lamerskie 3 MB/s?

Większość pamięci flash ma taką prędkość, ja sobie nawet kupiłem specjalnie zoptymalizowany dla szybkości i... dupa! Deklarowane:
Cytat:
prędkość zapisu: do 19 MB/s
prędkość odczytu: do 32MB/s


Odczyt był 33.2 MB/s, natomiast zapis niestety tylko 6.0 MB/s.

Raptor - 28-01-2011, 14:44

Mój najnowszy PQI CoolDrive U399 8 GB ma w specyfikacji:
Kod:
Zapis: 17 MB/s
Odczyt: 30 MB/s

W rzeczywistości ma takie osiągi:
Kod:
Zapis: 10 MB/s
Odczyt: 27 MB/s

Nie jest tak fatalnie, ale dobre i to... :roll:

Sioner - 29-01-2011, 17:37

adiblol napisał/a:
6.0 MB/s
Teraz zmierzyłem i mam około 6 mb/s(na pliku sprawdziłem). A odczyt nie jest zły, bo system się krótko ładuje. Teraz próbuje dać na pena windowsa. Ale BSOD wyskoczył... Przy ładowaniu systemu. Próbuje i próbuje, może się uda... Jak pod ubuntu testowałem zapis i odczyt to nawet było dobrze. Ale nie pamiętam, potem zrobię test jeszcze raz.
adiblol - 30-01-2011, 13:21

Sioner napisał/a:
Ale BSOD wyskoczył... Przy ładowaniu systemu. Próbuje i próbuje, może się uda...

Nie da się, Windows ma kontrolę hardware'u. Trzeba użyć przerobionej wersji.

Sioner - 30-01-2011, 18:25

adiblol napisał/a:
Trzeba użyć przerobionej wersji.
Mam coś takiego na dysku. Spróbuje tego użyć.

Powered by phpBB modified by Przemo & WRIM © 2003 phpBB Group