Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 
Polski Portal COLOBOTa
COLOBOT Polish Portal

Informatyka i oprogramowanie - Dlaczego RAR ssie...

adiblol - 16-09-2012, 19:21

Projekt open source i archiwum RAR które nie jest otwartym standardem? Bitch please...
Simbax - 16-09-2012, 21:57

kORMORAN napisał/a:
adiblol napisał/a:
Projekt open source i archiwum RAR które nie jest otwartym standardem? Bitch please...


To tylko załącznik po co się tak oburzać o format .rar ?


To znaczy, trochę "milej" się powinno zwracać uwagę :P Na przyszłość do wszystkich używajcie takich formatów jak 7z.

adiblol - 17-09-2012, 16:28

kORMORAN napisał/a:
Można wiedzieć co za różnica ?
już pisałem:
Cytat:
(...) RAR (...) nie jest otwartym standardem

PoxiPol - 17-09-2012, 16:40

Niby rar mozna za darmo otwierac, ale to dlatego gdyz program ma kiepski system wymuszenia kupowania. Zip lub 7z to wydaje mi sie sa otwarte standardy.
Mrocza - 17-09-2012, 17:27

I proszę. Przy remake'u tektur dyskusja o formatach kompresji.

W panelu administracyjnym można przecież zmienić dozwolone rozszerzenia załączników. Wystarczy usunąć z tamtąd rar i po kłopocie.

kORMORAN - 17-09-2012, 19:46

Dobra .RAR jest zamkniętym formatem ale są jakieś inne argumenty ?
tomangelo - 17-09-2012, 19:49

PoxiPol napisał/a:
Niby rar mozna za darmo otwierac, ale to dlatego gdyz program ma kiepski system wymuszenia kupowania. Zip lub 7z to wydaje mi sie sa otwarte standardy.


Nie rar a WinRAR. rar nie ma nic do kiepskiego systemu wymuszania opłat.

I samemu jestem ciekaw jakie są jeszcze argumenty? Jak ze stopniem kompresji? Jak z czasem kompresji/dekompresji?

Simbax - 17-09-2012, 19:49

Po co inne argumenty, skoro nie złamałeś pierwszego. Nie mów mi, że zależy ci, żeby używać koniecznie *.rar? Te formaty praktycznie prawie niczym się nie różnią...
Raptor - 17-09-2012, 20:00

RAR jest dość słaby w kompresji. 7z wciąż się rozwija.
tomangelo - 17-09-2012, 20:01

Nie mówię tu akurat by używać koniecznie rar, pytam tylko czemu archiwum rar jest spotykane z taką dezaprobatą? Skoro przeciętny użytkownik nie widzi różnicy między rar a 7z (poza tym że się inaczej pisze rozszerzenie).
Simbax - 17-09-2012, 20:17

tomangelo napisał/a:
pytam tylko czemu archiwum rar jest spotykane z taką dezaprobatą?


Bo jest zamknięte D:

Mrocza - 17-09-2012, 20:38

Bo adiblol ma closedsourcofobię. D:
kORMORAN - 17-09-2012, 21:04

Raptor napisał/a:
RAR jest dość słaby w kompresji. 7z wciąż się rozwija.


No ten argument już bardziej mnie przekonuje aby odjeść od WinRARa

KulikStudios - 17-09-2012, 21:57

Odejść od WinRaR? Po co? Programu można używać dalej, ale pakować do 7z.

Ewentualnie można pakować do *.dat za pomocą ColobotDatFilePackerUnpacker , choć nie wiem czy to byłoby wygodne. :mrgreen:

Nie wiem co to za problem z wykorzystywaniem programów i technologii komercyjnych. Zaraz dojdzie kwestia oprogramowania, że używamy Windowsów, a powinniśmy Linuxów. Podczas pracy używamy płatnego photoshopa. Słuchamy komercyjnej muzyki do tworzenia...

Według mnie to nie ma znaczenia jaki program. Nikt nie kontroluje tego i nikt nie kładzie nacisku.

Kompresja?
Pliki od Colobota nie są takie duże, żeby je kompresować.

PS. Mam łącze 30mb, więc dla mnie nie duże :D

adiblol - 17-09-2012, 22:29

KulikStudios napisał/a:
Odejść od WinRaR? Po co? Programu można używać dalej, ale pakować do 7z.
++
Nie mam nic do cudzych programów.
Problem pojawia się gdy nie mogę używać tego co ktoś stworzył ponieważ technologia jest własnościowa.

KulikStudios - 17-09-2012, 22:35

używam zune player, windows 8, photoshopa i sony vegas.

komercha!

ale komunikator jedyny i najlepsiejszy: PIDGIN!

robimy głosowanie? "Zobowiązujące formaty na tym forum"

adiblol - 19-09-2012, 01:48

KulikStudios napisał/a:
robimy głosowanie? "Zobowiązujące formaty na tym forum"

Tu nie trzeba głosowania...


grafika: png (tekstury), jpg (screenshoty, dema tekstur)

muzyka: FLAC (zalecane), Ogg/Vorbis (w ostateczności)
efekty dźwiękowe: FLAC, WAV (w ostateczności)
próbkowanie muzyki: 44.1kHz
rozdzielczość muzyki (nie dotyczy Vorbis): 16bit
próbkowanie efektów dźwiękowych: 44.1kHz, 88.2kHz, 96kHz
rozdzielczość efektów dźwiękowych: 16bit, 24bit (zalecane)

film:
kontener: mkv (zalecane), mp4
rozdzielczość obrazu: 1920×1080 (zalecane), 1440×1080 (zalecane), 1280×720
kodek obrazu: h.264 (zalecane, koder x264), VP8
kodek dźwięku: Vorbis, AAC, FLAC (zalecane)

archiwa: tar (dla tekstur, dźwięku i wszystkiego co jest i tak skompresowane), tar.gz, tar.bz2 (zalecane), tar.lzma, zip (w ostateczności), 7z


(zalecane) oznacza najlepszy format, dla materiałów HQ, a w przypadku kompresji bezstratnej najbardziej efektywny
Wyjątkiem od zaleceń jest gdy znajdujemy w sieci gotowe materiały (na wolnej licencji oczywiście...). Wtedy wrzucamy jakie są, bez konwersji między formatami stratnymi (czyli gdy znajdziemy WAV'y to możemy skonwertować do FLAC'ów, ale MP3 nie konwertujemy do Vorbis!)

KulikStudios - 19-09-2012, 03:56

>PNG
potem wszystko konwertować do TARGA? mi to rybka wysyłać w PNG. nie wiem tylko, kto się podejmie konwertowania masy plików png na tga

no chyba, że zmodyfikują grę, że będzie czytała png. wtedy wycofuję :D

nie wiem jak z mkv, nigdy nie używałem. zdaje mi się, że to to samo, co m2ts..
korzystanie z kontenerów chyba może mieć swoje plusy, np. lektor polski i angielski

przepraszam za krytyczność, ale to już jest opensourcefilia..
no i komplikowanie sobie życia...

ps. to forum zbudowane jest z gifów i jpegów. czy to wolne formaty?

Raptor - 19-09-2012, 13:35

KulikStudios napisał/a:
potem wszystko konwertować do TARGA? mi to rybka wysyłać w PNG. nie wiem tylko, kto się podejmie konwertowania masy plików png na tga

Gdybyś korzystał z wolnego oprogramowania bądź choćby freeware, to byś miał tam przetwarzanie wsadowe. Choćby windowsowy IrfanView (ale nie zapewnia superścisłej kompresji PNG czy choćby wielu opcji dostępnych przy JPG). Zresztą gra zdaje się już obsługuje PNG o czym mówił piotrdz, więc konieczności konwersji do TGA nie ma.

[ Dodano: 19-09-2012, 13:39 ]
KulikStudios napisał/a:
przepraszam za krytyczność, ale to już jest opensourcefilia..
no i komplikowanie sobie życia...

Żadne komplikowanie Życia. Te rzeczy akurat są na tyle dopracowane, że nawet konsoli nie trzeba umieć obsługiwać, by z nich, nawet nieświadomie, korzystać.

konopackim - 19-09-2012, 19:46

Wszystkie tekstury sa już w formacie png.
patrolez - 19-09-2012, 23:30

:arrow: Ciekawostka:
"Istnieją programy na wolnych licencjach takie jak PNGcrush, optipng i advpng (w pakiecie Advancecomp) oraz freeware'owy PNGOUT, które potrafią optymalizować pliki PNG – sprawdzają ogromną ilość kombinacji filtrów PNG i parametrów kompresora gzip, dając w rezultacie pliki dużo mniejsze niż zapisywane popularnymi programami graficznymi. Tak zoptymalizowane pliki PNG są prawie zawsze mniejsze od plików GIF."
~Wikipedia, hasło: png


Powered by phpBB modified by Przemo & WRIM © 2003 phpBB Group