Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 
Polski Portal COLOBOTa
COLOBOT Polish Portal

Portal i forum - Nazewnictwo CoLoBoT

Raptor - 16-09-2012, 23:18
Temat postu: Nazewnictwo CoLoBoT
Trapi mnie pewna rzecz. Nasze forum staje się coraz bardziej dojrzałe i oficjalne. Z okazji nadciągającej fali zmian powinniśmy ustalić oficjalne nazewnictwo tego nietypowego tytułu, który zaprząta nam głowy od najmłodszych lat.

Jest to ważne, gdyż nowy czytelnik będzie miał mętlik w głowie podczas czytania naszych artykułów, gdzie co chwila nazwa naszej ulubionej gry inaczej wygląda.

Proponuję ankietę mającą ustalić nasze oficjalne nazewnictwo

A teraz moje argumenty:

CoLoBoT - Oficjalna nazwa wg EPSITEC, jednak dzisiaj zbyt pokemoniasta wg większości. Moim zdaniem idealna, gdyż w estetyczny sposób pokazuje znaczenie tytułu: "Colonize with Bots".

COLOBOT - Kolejny ideał moim zdaniem i myślę, że będzie doskonałym kompromisem dla nielubiących pokemonizmu. EPSITEC też tak pisał.

Colobot - Nazewnictwo z inwencji tłumaczenia Manty, które niestety się przyjęło. Moim zdaniem w oficjalnych tekstach powinniśmy unikać używania tego.

Oczywiście w SB, forum i innych nieoficjalnych miejscach możemy używać wszelkich form. Chciałbym by ta sprawa została potraktowana przez chwilę poważnie, gdyż coraz bardziej nie możemy sobie pozwolić na brak zdecydowania.

Simbax - 16-09-2012, 23:24

CoLoBoT - PoKeMoNiAsTe
COLOBOT - nein, wygląda jak skrótowiec
Co

Lol
Omg
Ble
Ola
Tomek
Colobot - naturalna, zgodnie z regułą pisania tytułów... I o wiele łatwiejsza do napisania niż przykład pierwszy, no i nie trzeba włączać capsa tylko shift przytrzymać na ułamek sekundy.

Raptor - 16-09-2012, 23:33

Simbax napisał/a:
Colobot - naturalna, zgodnie z regułą pisania tytułów... I o wiele łatwiejsza do napisania niż przykład pierwszy, no i nie trzeba włączać capsa tylko shift przytrzymać na ułamek sekundy.

Niby tak, zgodna z przyjętymi zasadami. Ale nie pasuje mi w niej to, że nie przedstawia rzeczowo tytułu. Z COLOBOT jest inaczej. Jest trochę krzykliwy, zaznaczający wyraźnie swoją obecność. Może być to wadą, ale też zaletą. W tym momencie najlepszym wariantem okazuje się CoLoBoT, który na tle reszty otaczającego tekstu prezentuje się dość neutralnie.

I nie ważne jest to, z jaką łatwością i szybkością się coś pisze w artykułach. Ważne to, jak to się czyta.

Jak już mówiłem, tu chodzi tylko o oficjalne teksty i nic więcej.

konopackim - 17-09-2012, 00:14

ColoBot
patrolez - 17-09-2012, 00:55

Kurcze, ColoBot niby oddaje ten pierwotny tytuł, ale tak łyso wygląda. ColoBOT? Też jakoś dziwacznie. Chyba Colobot mógłby być, zwyczajowo w artykułach wytłuszcza się / dodaje kursywę na nazwę. DEMO:

Widać było, że słuchał rozmowy odstrychnęli od lasu wracało towarzystwo liczne od baśni historyje gadał. CoLoBoT opowiadał, jako w pole, za dozorcę księdza, który nosił Kościuszkowskie miano na błoni i stryjem, ale nigdzie nie był tytuł markiza. Jakoż, kiedy te łupy zdobyte.

Mowy starca krążyły we dworze jako w tylu panów rozmów trwała już do afektów i serce mu odwiązał, pas ten zaszczyt należy. ColoBot kłaniał się szczyci i mały z barona przechrzciłby się od dzisiaj do woli nagadać nie było głucho w oczy podniósł, i na błoni i jąkał się na Francuza.

Polski trzech mocarzów albo też same szczypiąc trawę ciągnęły powoli. ColoBOT wielu kosztach i kobiety żniwo oglądaj pod lasem, i w węzełki mało przejmował zwyczaj, którym wszystko strwonił, na spoczynek powraca.

Po tem roztargnieni na spoczynek powraca. Już krąg promienisty spuszcza się ziemi. COLOBOT do nas powrócisz cudem Gdy nie może. Widać, że nauczyciel ładny i w całej psiarni dwa kruki jednym z łez, które mógłby spójrzeć bez.

Rejent, na brzegu niegdyś zarosłym pokrzywą był żonaty a ja powiem śmiało grzeczność prosił na tem nic - krzyknęli wszyscy. Colobot Podkomorzego zdał się dziś nagodzi do zamczyska? Nikt go na szabli, a drugą do woli nagadać nie wiadomo czemu. zaczęli proces w tkackim pudermanie).

Raptor - 17-09-2012, 09:56

Nowe propozycje:

ColoBOT - Zupełnie sobie tego nie przypominam. Dziwna kompilacja.

ColoBot - Zupełnie o tym zapomniałem. IMO kolejny ideał zastępczy dla pokemoniastego CoLoBoT oraz dla wytłuszczonego COLOBOT.

Coraz bardziej myślę, że powinniśmy się zdecydować na najwyżej dwa warianty:

COLOBOT dla strony, nazewnictwa działów forum (tak jak teraz w większości miejsc - tytuł "Polski Portal COLOBOTa"). Uniwersalny również jako logotyp.

ColoBot dla artykułów, SatCom'u, Wiki itp. publikacji. Myślę, że nie będzie denerwował czytelnika tak jak krzykliwy COLOBOT czy pokemoniasty CoLoBoT. Jednocześnie będzie zachowany pierwotny przekaz.

Niepotrzebnie robiłem ankietę. Powinniśmy najpierw obmówić wszystkie argumenty i kontrargumenty, dopiero potem głosować. Sam jak na razie nie dałem głosu. Co myślicie o tymczasowym usunięciu ankiety?

Mrocza - 17-09-2012, 15:33

Coś mi się wydaje, że wybór będzie jednogłośny.
Raptor - 17-09-2012, 18:38

W takim razie głosuję, może uda się przebić :P . Zresztą, i tak pospieszyłem się z tą ankietą. Może dogrywka :) ?

Trzeba pamiętać o estetyce. Nie wiem, jak Wam, ale mnie osobiście denerwuje niezdecydowanie w pisaniu tytułów. W jednym miejscu jest np. "Indiana Jones and the Last Crusade" a w innym "Indiana Jones And The Last Crusade". W końcu nie wiem, jak jest poprawnie w angielszczyźnie! Zainteresowani naszą grą też mogą poczuć się zakłopotani i odczuć nasz brak profesjonalizmu.

http://www.filmweb.pl/film/eXistenZ-1999-871 - Przykład z Życia: nikt nie komentuje tego tytułu za pokemoniastość, tylko pyta o znaczenie. Tak samo będzie i w tym wypadku. Myślę, że ideałem będzie Colonization with Bots - ColoBot. Brak przesady w pokemoniastości, niekrzykliwe i rzetelne.

Simbax - 17-09-2012, 18:55

Ok, dawaj pan dogrywkę, bo mnie przekonałeś do zmiany zdania, czyli już jeden głos nieważny :>
Raptor - 17-09-2012, 19:02

Więc dogrywka.

May the games begin...
And may the best title win!

Emxx52 - 17-09-2012, 23:01

ColoBot? Stanowczo nie.
1. Publikacje, wiki: Colobot
2. SatCom: COLOBOT ('o' będą tymi kropkami, nie? :) )

Raptor - 17-09-2012, 23:20

Emxx52 napisał/a:
ColoBot? Stanowczo nie.

Dlaczego? Argumenty.

KulikStudios - 18-09-2012, 01:18

Colobot > ColoBot = ColoBOT > CoLoBoT

Poza tym nie widziałem nigdy słowa KoLoNiZaCjA..

Dla miłośników tytułu "CoLoBoT" polecam: http://pokemontranslator.pl/

Raptor - 18-09-2012, 13:41

KulikStudios napisał/a:
Poza tym nie widziałem nigdy słowa KoLoNiZaCjA.

Dlatego jest dobra alternatywa - ColoBot.

Zresztą, wiesz, że nie o to tu chodzi. Sam tytuł już dla niektórych jest śmieszny, bo kojarzy się z pastą do zębów ( http://www.kmdelikatesy.p...ow/17040820.jpg ). Nie można przeginać w formie i myślę, że ColoBot, pomimo dziwnego brzmienia, podsuwa w dość oczywisty sposób (nawet lepszy niż CoLoBoT bo tylko dwiema dużymi literami), że dziwaczność tytułu skądś się wzięła, że jest w rzeczywistości skrótem.

Emxx52 - 18-09-2012, 14:06

Bo nigdy w grze ani na stronie Epsiteca, czy innych tekstach pisanych przezeń nic takiego nie było
Raptor - 18-09-2012, 14:56

Cytat:
Bo nigdy w grze ani na stronie Epsiteca, czy innych tekstach pisanych przezeń nic takiego nie było

http://www.ceebot.com/colobot/index-e.php - Tylko ja tu widzę w większości CoLoBoT bądź COLOBOT? W całej stronie jest tylko JEDNO wystąpienie Colobot, które pewnie jest drobną pomyłką webmastera, który się śpieszył na przerwę śniadaniową. W samej grze, nazwie procesu itd. jest COLOBOT. Colobot jest tylko nieoficjalnym wymysłem Manty, która i tak już po dwóch czy ileś tam latach miała dystrybucję tej gry gdzieś.

Na polskie warunki w dzisiejszych czasach CoLoBoT się nie sprawdza, zgadzam się. Dlatego ugrzeczniona wersja ColoBot oraz w niektórych miejscach COLOBOT, nadaje się idealnie. Mamy pełne prawo do używania i modyfikacji tej nazwy, więc wersja ColoBot będzie dobra.

Tradycja wyznaczona przez EPSITEC + Polska Cenzura Antypokemonowa = ColoBot

Simbax - 18-09-2012, 15:51

Na razie mamy remis. Zaraz będzie taka sama sytuacja jak z banerem, tylko że wtedy można było wybrać bardziej dopracowaną wersję, a w tym przypadku będzie już problem z remisem.
tomangelo - 18-09-2012, 16:01

Zresztą tytuł gry w rozwinięciu to Colonize with Bots, dlatego jestem właśnie za tą opcją.
piotrdz - 18-09-2012, 17:15

Trochę statystyk:
Kod:

$ grep -R -h -i -o 'colobot' colobot/src | sort | uniq -c
     16 colobot
    206 Colobot
    376 COLOBOT

$ grep -R -h -i -o 'colobot' colobot-data | sort | uniq -c
      5 colobot
    519 Colobot
      3 COLOBOT


Jak widać, w kodzie dominuje COLOBOT, ale w paczce danych (a w tym są wszystkie helpy, levele, itp.) wygrywa Colobot. Osobiście jestem za Colobot - bez kombinowania.

Raptor - 18-09-2012, 17:23

piotrdz napisał/a:
Jak widać, w kodzie dominuje COLOBOT, ale w paczce danych (a w tym są wszystkie helpy, levele, itp.) wygrywa Colobot. Osobiście jestem za Colobot - bez kombinowania.

To w oryginalnym kodzie, bez modyfikacji? Zresztą, to kod, przy którym trzeba szybko i logicznie wszystko zbudować, by działało, w większości nie reaguje on na wielkość znaków stringów. I jest niewidoczny dla zwykłego śmiertelnika. A plakaty, dokumenty, artykuły, wiki i inne "materiały promocyjne", owszem.

Emxx52 - 18-09-2012, 23:34

Pierdziele, Raptor. To była odpowiedź na pytanie dlaczego nie ColoBot... Źle mnie zrozumialeś. Zresztą może to moja wina, jeśli tak to przepraszam, mogłem zacytować...
patrolez - 18-09-2012, 23:38

Wiecie co. camelCase jest obecne w różnych językach programowania :>
http://pl.wikipedia.org/wiki/CamelCase
A przy okazji taka ciekawostka:
http://pl.wikipedia.org/w..._w%C4%99gierska

Emxx52 - 18-09-2012, 23:44

Moim zdaniem, to powinniśmy odnosić się dwuznacznie:
1. Fabularnie, czyli gdy odnosimy się do misji (czy też Misji) COLOBOT...
2. Nazwa gry: Colobot
I git, kompromis i tak jak EPSITEC przykazał. (no dobra, Manta może zawiniła, ale jak nikt nie chce 'CoLoBoT' to niech już będzie to, zresztą pewnie i tak gdzieś jeszcze EPSITEC użył 'Colobot', trzeba to sprawdzić)

Simbax - 19-09-2012, 10:44

Nie kombinujcie... Jedna nazwa - zwycięska w ankiecie i koniec. Po cholerę sobie życie utrudniać?

Powered by phpBB modified by Przemo & WRIM © 2003 phpBB Group