Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 
Polski Portal COLOBOTa
COLOBOT Polish Portal

Informatyka i oprogramowanie - OS X vs GNU/Linux vs MS Windows

mareks1321 - 28-06-2012, 11:13

@Mrocza
Z tego co wyczytałem-(chyba) Tak.
@Raptor
Polecam Mac to naprawdę świetny system, który wykorzystuje 10x lepiej zasoby sprzętowe niż inne systemy pokroju Windows i Linux. Rzec można, że jest to FreeBSD, a dzięki temu system jest bardzo stabliny i szybki w dodatku z genialnym interfejsem graficznym (którego nie znajdziemy w Linuxie) daje bardzo fajny system.

No to tyle, wystarczy tego OT ;)

zielmicha - 28-06-2012, 11:15

mareks1321 napisał/a:
... (którego nie znajdziemy w Linuxie) ...

Trudno się powstrzymać przed flame warem.

adiblol - 28-06-2012, 17:42

mareks1321 napisał/a:
interfejsem graficznym
A kto potrzebuje bajerów w interfejsie graficznym? Ja fluxbox'a używam do odpalania terminali ;) no dobra, nie przesadzajmy, jeszcze pod Xami przeglądam internety i czytam PDFy.
mareks1321 - 28-06-2012, 18:11

@adiblol
W dzisiejszych czasach system bez środowiska graficznego to bezużytek nikomu nie potrzebny, prócz zastosowań takich jak serwer i na tym właściwie rola takiego systemu się kończy...

A czy ja mówiłem o 'bajerach'? ;)
Chodziło mi o to, że DE MacOS'a jest bardzo intuicyjne i proste, w dodatku ładne, uporządkowane i sluchdne, no a co za tym idzie tak jak wspomniałem prostota.
Nie ukrywajmy takiego DE (czyt. prostego, przyjaznego) nie znajdziemy w żadnym Linuxowym DE.

Tak jak to w hardware Apple tak jak i system- dopracowany najmniejszy detal i szczegół, choć system jak każdy też ma wady.

adiblol - 28-06-2012, 18:17

mareks1321 napisał/a:
prócz zastosowań takich jak serwer i na tym właściwie rola takiego systemu się kończy...
Dziwne że wygodniej mi wykonywać operacje na plikach w terminalu niż okienkowo...

mareks1321 napisał/a:
Chodziło mi o to, że DE MacOS'a jest bardzo intuicyjne i proste, w dodatku ładne, uporządkowane i sluchdne, no a co za tym idzie tak jak wspomniałem prostota.

Unity pod najnowszym Ubuntu też.

piotrdz - 28-06-2012, 18:20

@mareks1321: nie będę się spierał, który system lepszy, bo moim zdaniem, każdy niech używa tego, co najbardziej lubi.

Ale cała dyskusja jest trochę nie na miejscu. O ile mi wiadomo, to Mac OS ma tą samą architekturę unixową, co Linuks, plus istnieją paczki wszystkich ważniejszych narzędzi GNU. To wszystko powoduje, że wystarczy, że będziesz miał zainstalowane wymagane biblioteki (SDL, SDL_image, SDL_ttf, fmod, i może jakieś dodatkowe, które wykorzystamy) i wszystko skompiluje się i uruchomi bez problemu. Jak byłyby jakieś różnice, to zapraszam, jest repo, można dodać kod, który zadziała na Macu. I nie trzeba robić do tego osobnej wersji, bo można to załatwić kilkoma #ifdefami.

mareks1321 - 28-06-2012, 18:42

@adiblol
Oberzyj film, posłuchaj muzyki, obejrzyj zdjęcia, obrabiaj zdjęcia, twórz muzykę, obrabiaj wideo, oglądaj strony WWW, posługuj się Mailem bez DE. Good Luck :D

Co do Unity nie zgodze się.

@piotrdz
Linux i Unix to - cyt. "óznica jest mniej więcej taka jak między kwadratem a prostokątem." Z tym, że kwadratem jest prosty i dopracowany w przeciweństwie do Linuxa-Unix (konkretniej, tu. OSX).

adiblol - 28-06-2012, 19:59

mareks1321 napisał/a:
Oberzyj film
mplayer i vlc działa pod fbdev nawet.

mareks1321 napisał/a:
posłuchaj muzyki
mpd+ncmpcpp. O wiele lepsze od graficznych odtwarzaczy jeżeli chodzi o wygodę obsługi.

mareks1321 napisał/a:
obejrzyj zdjęcia
da się pod fbdev'em

mareks1321 napisał/a:
twórz muzykę
pierwsze trackery (w największym skrócie - programy do tworzenia muzyki z sampli) działały w trybie tekstowym.

mareks1321 napisał/a:
obrabiaj wideo, oglądaj strony WWW
tu się zgodzę

mareks1321 napisał/a:
posługuj się Mailem
mutt

Ja nie uważam że tryb graficzny to zło wcielone. Jest narzędziem. Którego można używać dobrze lub źle. Jeżeli da się coś wykonać szybciej w terminalu - sorry.


mareks1321 napisał/a:
Linux i Unix to - cyt. "óznica jest mniej więcej taka jak między kwadratem a prostokątem." Z tym, że kwadratem jest prosty i dopracowany w przeciweństwie do Linuxa-Unix (konkretniej, tu. OSX).
Linux, BSD - kwadrat
OS X - kwadrat z zaokrąglonymi rogami. Udaje ładniejszy ale kosztem matematycznej doskonałości :D

Simbax - 28-06-2012, 20:13

Oł maj gasz, jak ja lubię flejm wary, trololol.

Mam zbyt dobry humor. Skończyłem gimnazjum. Więc stwierdzę tylko, że o gustach się nie dyskutuje. Żadna ze stron nie powinna wmawiać drugiej, że jest lepsza. Owszem, tryb tekstowy działa szybciej i jest wygodniejszy, ale trzeba się uczyć komend i wiedzieć co się robi. Natomiast tryb graficzny działa wolniej, może nie być wygodny, ale jest oczywisty i prosty tak jak budowa młotka. Niektórzy nawet z nim mają problemy, co dopiero z tekstowym O.o

Mrocza - 28-06-2012, 20:23

winXP rlz :-D
Raptor - 28-06-2012, 22:24

2000 jest najlepszy z Windows NT x86.

Jednak rewolucyjny był tryb chroniony dopracowany w Windows 3.0 :P .

Mrocza - 29-06-2012, 06:01

Ale niestety Win2k nie jest już wspierany.
adiblol - 29-06-2012, 14:55

Raptor napisał/a:
2000 jest najlepszy z Windows NT x86.
No ja tam nie wiem. XP Mini (nie ma to jak pirat...) wydawał mi się stabilniejszy ale krótko go używałem.

Cytat:
Ale niestety Win2k nie jest już wspierany.
A w kontekście Colobot Gold? SDL jest wspierane dla Win2k?
mareks1321 - 30-06-2012, 18:00

@adiblol
Inaczej bym napisał:

OS X - kwadrat z zaokrąglonymi rogami. Jest ładniejszy i szybszy
BSD- szybki, bardzo stabilny, matka OS X ;D
Linux - trapez. Jest wolny, niestabilny i brzydki (mówię tu o linuxach z DE. Nie zagłębiam się od strony bez de) :)
Windows - kwadrat. Jest niezbyt intuicyjny, ale bardziej niż Linuxsowe DE, szybszy niż Linux.

Co do trybu 'niegraficznego' tak jak mówie może i można to "wszystko" zrobić (prócz obróbki wideo, obrazu, dźwięku itp itd), ale mogę się założyć, że na DE zajmie to dużo dużo dużo mniej czasu i bezsensownego klupania. Przyklad:
Wkładam pendrive i czytam zdjęcia na DE- zajmuje mi to 4,5 sekund. Ile zajmie ci to na komputerze bez DE ? :D

Raptor - 30-06-2012, 18:23

adiblol napisał/a:
No ja tam nie wiem. XP Mini (nie ma to jak pirat...) wydawał mi się stabilniejszy ale krótko go używałem.

XP wydaje mi się najwyżej szybszy przy zwykłych pracach z oknami niż bardziej stabilny. Szybciej startuje, ale to prawdopodobnie przez jego niemożność pracy po zmianie płyty głównej i drobne optymalizacje w związku wykrywania sprzętu i ładowania plików. Co do stabilności, różne są jej definicje jednak. Zależy od sprzętu, sterowników i wydania. XP, poza oczywistymi wyjątkami, niewiele się różni w logice działania od 2000.

adiblol - 30-06-2012, 20:13

Cytat:
BSD- szybki, bardzo stabilny, matka OS X ;D
Prawda. Ale nasuwa mi to na myśl:

Cytat:
Mac OS = NetBSD + kaganiec + szelki + 3-kołowy rowerek
źródło: roflcopter.pl

Moja przygoda z FreeBSD skończyła się na tym że nie obsługuje ext4 a nie miałem dodatkowego dysku żeby FLACi przerzucić. Kiedyś na pewno do niego wrócę, podobało mi się automatyczne kompilowanie przy instalacji.


mareks1321 napisał/a:
Windows - kwadrat. Jest niezbyt intuicyjny,
Zależy dla kogo. Często występuje złudzenie intuicyjności spowodowane przyzwyczajeniem :D

Cytat:
ale bardziej niż Linuxsowe DE,
Ubuntu Unity. Rozumiem twierdzić że DE OS X jest bardziej intuicyjne od linuksowego (dla mnie zbyt intuicyjne np, nie mogłem zrozumieć jak można instalować aplikację przez przeciąganie? :mrgreen: ) ale Windowsa?!

Cytat:
szybszy niż Linux.
To znaczy że nie testowałeś Fluxboksa i innych lekkich menedżerów okien.
zielmicha - 30-06-2012, 20:40

mareks1321 napisał/a:
@adiblol
OS X - kwadrat z zaokrąglonymi rogami. Jest ładniejszy i szybszy

Trudno pominąć to, że nie działa praktycznie na żadnym sprzęcie.
Cytat:
BSD- szybki, bardzo stabilny, matka OSX

Tylko nic na nim nie uruchomisz.
Cytat:
Linux - trapez. Jest wolny, niestabilny i brzydki (mówię tu o linuxach z DE. Nie zagłębiam się od strony bez de) :)

Gnome Shell jest brzydki?
Cytat:
Windows - kwadrat. Jest niezbyt intuicyjny, ale bardziej niż Linuxsowe DE, szybszy niż Linux.

Szybszy? Uruchom Windows 7 na komputerze ~256MB ramu, który bez problemu uciągnie LXDE.

Cytat:

Wkładam pendrive i czytam zdjęcia na DE- zajmuje mi to 4,5 sekund. Ile zajmie ci to na komputerze bez DE ? :D

cd /media/pendrive; feh *
Wklepanie tego to jakieś 2 sekundy. Zresztą zanim Windows wykryje jakiekolwiek urządzenie USB minie 30 sekund.

mareks1321 - 30-06-2012, 21:45

@zielmicha

Działa, działa. Na każdym komputerze Apple no a dla osób, które chcą pominąć kupowanie sprzętu Apple zostaje OSX86 i wcale nie jest tak źle, wystarczy przygotować sobie odpowiednią konfigurację. :D

Tak, Gnome jest brzydki. Ale to jest tylko subiektywna i nieważna ocena. Głównym argumentem dlaczego Gnome to 'shit', to to, że jest nieintuicyjne...

"Szybszy? Uruchom Windows 7 na komputerze ~256MB ramu, który bez problemu uciągnie LXDE."

Kto w dzisiejszych czasach ma komputer posiadający 256 MB RAM, a jeżeli ma to niech nie stawia 7 tylko XP co najwyżej?! :D

"cd /media/pendrive; feh *
Wklepanie tego to jakieś 2 sekundy. Zresztą zanim Windows wykryje jakiekolwiek urządzenie USB minie 30 sekund."

1.Wklepanie tego nie zajmuje wcale 2 sekund...
2.Jakie 30 sekund?! Góra 2 sekundy. Nie mówiąc o OS X, który wykrywa podłączonce urządzenie USB niemal od razu po podlączeniu...
3.Proszę Cię i myślisz, że przeglądanie zdjęć w taki sposób jest komfortowe? :D

zielmicha - 30-06-2012, 21:46

adiblol napisał/a:

Kiedyś na pewno do niego wrócę, podobało mi się automatyczne kompilowanie przy instalacji.

Gentoo to ma.

[ Dodano: 30-06-2012, 21:59 ]
mareks1321 napisał/a:

Kto w dzisiejszych czasach ma komputer posiadający 256 MB RAM, a jeżeli ma to niech nie stawia 7 tylko XP co najwyżej?! :D

Na szybkich komputerach wszystko działa szybko. A 256 MB ma np. Raspberry Pi. Inna sprawa, że Windows właściwie wspiera tylko x84/amd64. A xp jest już chyba nie wspierane?
Cytat:

"cd /media/pendrive; feh *
Wklepanie tego to jakieś 2 sekundy. Zresztą zanim Windows wykryje jakiekolwiek urządzenie USB minie 30 sekund."

1.Wklepanie tego nie zajmuje wcale 2 sekund...
2.Jakie 30 sekund?! Góra 2 sekundy. Nie mówiąc o OS X, który wykrywa podłączonce urządzenie USB niemal od razu po podlączeniu...
3.Proszę Cię i myślisz, że przeglądanie zdjęć w taki sposób jest komfortowe? :D


1. Tak. cd /me<tab>/p<tab> <enter> feh *
2. Takie mam doświadczenie. Czasem i dłużej (a na przykład Androida to wogóle mi nie wykrywa).
3. Klawiatura jest zdecydowanie bardziej wygodna od myszki.

Zresztą może nawet przeglądanie zdjęć jest wygodne na Windowsach, ale trochę bardziej skompilkowane rzeczy są bardzo upierdliwe. Próbowałeś zainstalować kiedyś serwer SSH?

adiblol - 30-06-2012, 22:04

zielmicha napisał/a:
3. Klawiatura jest zdecydowanie bardziej wygodna od myszki.
++
Berserker - 04-07-2012, 15:59

Jestescie glupi. Klocicie sie o wyzszosc systemow kiedy kazdy uzywa komputera w swoim wlasnym indywidualnym celu. Rownie dobrze mozecie sie klocic o wyzszosc skrzyni automatycznej nad manualna, kiedy jedna osoba jezdzi tylko po miescie, a druga 600km trasy.

Swoja droga manual > automat.

Madman07 - 04-07-2012, 16:27

Dokładnie. Dlaczego amerykanie mają wsyzstko w automatach? Bo tylko u nas taka dziwna moda żeby z piskiem ruszać ze świateł. Btw np dla dziadka, który ma chorą lewą nogę nie do pomyślenia było by wciskać sprzeło :)

// ostrzeżenie za offtop - Simbax

Mrocza - 04-07-2012, 18:38

OFFTOP ALERT!
Moderatorzy nie śpią!

Dla mnie najbardziej intuicyjnym systemem jest WinXP z prostej przyczyny. Korzystam z niego od zarania dziejów i tylko w nim mogę znaleść dokładnie to czego szukam. Na wydajność nie narzekam. Kiedy zaczyna mi ciąć po prostu robię formata i instaluje od nowa. Windowsy już takie są, że lubią formaciki raz na jakiś czas.
A jak się ma dobrze posegregowane pliki i nie trzyma się wszystkiego na C to format nie jest żadną stratą, a instalacja wszystkiego zajmuje niewiele czasu.
W moim przypadku pełen skan antywirusem zajmuje więcej niż instalacja systemu.
Nie mam zamiaru przerzucać się na nic innego. Martwi mnie tylko fakt, że kiedyś będę musiał.

Berserker - 04-07-2012, 19:10

Madman07 napisał/a:
Dokładnie. Dlaczego amerykanie mają wsyzstko w automatach? Bo tylko u nas taka dziwna moda żeby z piskiem ruszać ze świateł. Btw np dla dziadka, który ma chorą lewą nogę nie do pomyślenia było by wciskać sprzeło :)

Amerykanie maja wszystko w automatach bo dla nich nie jest problemem 1l/100km wiecej lub dodatkowe przeglady co 80tys w celu regulacji sprzegla. Sa tez duzo bardziej leniwi. A jak dziadek ma chora prawa noge to dac mu samochod bez gazu? :)

// ostrzeżenie za offtop - Simbax


Powered by phpBB modified by Przemo & WRIM © 2003 phpBB Group