Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 
Polski Portal COLOBOTa
COLOBOT Polish Portal

Problemy techniczne - colobot1.dat i tekstury

Abadon - 06-05-2012, 11:57
Temat postu: colobot1.dat i tekstury
Jak wiadomo misje Colobota korzystają z tekstur zawartych w plikach colobot1.dat (moon, mars itp). Otóż próbowałem na różne sposoby wrzucić przez unpackera swoje tekstury oczywiście zapisane jako pliki .tga. Oprócz białych artefaktów które pojawiają się od czasu do czasu w menu głównym to te tekstury nie chcą się poprawnie wczytać. Efekt jest taki.
Dawno nie grałem w Colobota, ani też nie tworzyłem misji, więc pewnie coś mi umknęło uwadze.

Ma ktoś jakiś pomysł?

Raptor - 06-05-2012, 12:27

Też tak niedawno miałem. Spróbuj zapisywać tekstury przy innych ustawieniach w GIMP lub użyj IrfanView. On zdaje się zapisywać w starszym standardzie. Dzięki niemu udało mi się to jakoś naprawić.
Simbax - 06-05-2012, 12:28

To najpewniej wina złego formatu tekstur.
Raptor - 06-05-2012, 12:34

Simbax napisał/a:
To najpewniej wina złego formatu tekstur.

Wtedy by się w ogóle nie otwierały. Byłyby białe pola, zamiast kolorowych artefaktów.

Jak już mówiłem, udało mi się to naprawić używając do zapisu programu IrfanView.

Abadon - 06-05-2012, 12:44

Format jest ok, nawet nadpisywałem na plik moon103.tga, a efekt był taki sam jak na screenie. Zapisywałem GIMPem. Spróbuję IrfanViewem...
Raptor - 06-05-2012, 12:54

Warto popracować nad zmianą formatu tekstur na jakiś otwarty i bezstratny format. Trudniej będzie zmienić standard rozdzielczości tekstur, ale to już robota na dalszy plan.
Abadon - 06-05-2012, 13:03

Działa. IrfanView się przydał. Dzięki Raptor :D

Screen


Temat zamykam.

Raptor - 06-05-2012, 13:25

Temat otwieram.

Po pierwsze: dziękuję, że mogłem pomóc.

Po drugie: zbadałem sprawę dokładnie. W GIMP też można zapisywać. Podczas zapisu trzeba dezaktywować dodatkową kompresję RLE dla formatu TGA, której CoLoBoT nie obsługuje. Nie wiem, jak to przebiega w nowszych wersjach GIMP, ale w ostatniej działającej w Windows 2000 (GIMP 2.6.6) podczas zapisu wyświetla się dodatkowe okno z opcjami dla konkretnego formatu.

To wszystko. Mam nadzieję, że pomogłem także na przyszłość.


Powered by phpBB modified by Przemo & WRIM © 2003 phpBB Group