Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 
Polski Portal COLOBOTa
COLOBOT Polish Portal

Pogotowie - Czułość mikrofonu

Simbax - 28-02-2012, 20:33
Temat postu: Czułość mikrofonu
Hmm... Szukam, szukam i do niczego dojść nie mogę. Ktoś tu ogarnięty może mi wytłumaczyć jaka jest najlepsza czułość? Mam mikrofon od słuchawek, ale nagrywa zbyt cicho jak na moje wymagania. Muszę go trzymać przy ustach, żeby było coś słychać, ale wtedy oczywiście przez powietrze wylatujące z ust jest często niewyraźnie, a i tak głośnością nie powala, choćbym do niego krzyczał.
Pytanie pierwsze - jaka jest najlepsza czułość? Podają -40 dB, -58 dB... Im wyżej tym lepiej czy niżej? Jeszcze czasami jest jakaś inna jednostka, proszę o proste wytłumaczenie.
Pytanie drugie - czego to tak naprawdę może być wina? Mam kartę Realtek HD Audio, sterowniki najnowsze, zintegrowana. Mogę jeszcze sprawdzić jakość na laptopie z Win7 i starym komputerze z XP, ale nie wiem jakie mają dźwiękówki. Wolałbym bardziej nowy mikrofon niż kartę dźwiękową, prawdopodobnie wyszłoby taniej, ale muszę wiedzieć, co jest tak naprawdę problemem.

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Schocker - 28-02-2012, 23:27

Że nowe mikro jest tańsze od nowej, porządnej karty dźwiękowej to nic dziwnego. :P

Jaki masz teraz mikrofon? Skoro jest za cichy, spróbuj włączyć w Windowsie Zwiększenie wydajności mikrofonu: Panel sterowania -> Dźwięki i urządzenia audio -> Nagrywanie -> Właściwości -> Poziomy -> Zwiększenie wydajności mikrofonu.
Jeśli chodzi o szumy - podobno znaczną część szumów wywołanych powietrzem eliminuje gąbka mikrofonowa (na pewno wiesz, o co mi chodzi).

Ja osobiście używam teraz Creative Fatal1ty HS... HS-800. Stare, ale jare, zero problemów przy komunikacji przez Skype (no, czasami jestem za głośny...), gorzej, że przy livestreamowaniu kumpla mój głos dostaje niesamowitych basów. Wydatek ponad 100 zł, ale wg mnie warto zapłacić więcej i być pewnym jakości mikrofonu, choć jeśli będziesz chciał nagrywać bardziej profesjonalnie to i kupno nowej karty dźwiękowej Cię pewnie nie ominie.

Chaotycznie wyszło, późna pora robi swoje. :/

Simbax - 29-02-2012, 15:44

Schocker napisał/a:
Jaki masz teraz mikrofon?


Dostałem go ze słuchawkami Creative Fatal1ty, na allegro za bodajże 80 zł nie wliczając przesyłki. Chyba ten sam.

Schocker napisał/a:
Skoro jest za cichy, spróbuj włączyć w Windowsie Zwiększenie wydajności mikrofonu: Panel sterowania -> Dźwięki i urządzenia audio -> Nagrywanie -> Właściwości -> Poziomy -> Zwiększenie wydajności mikrofonu.


Inaczej się nie da, bez tego to już kompletnie nic by nie było słychać... W dodatku pojawiają się zakłócenia, ale cóż poradzić.

Schocker napisał/a:
kupno nowej karty dźwiękowej Cię pewnie nie ominie.


Chyba nie mam wyboru ;/ Coś godnego polecenia?

btw to chyba faktycznie wina dźwiękówki. Sensitivy -39dBV/Pa to chyba całkiem nieźle. Muszę jeszcze sprawdzić na innym komputerze...

Raptor - 29-02-2012, 17:18

Prawdopodobnie coś nie tak z membraną mikrofonu. Koniecznie sprawdź na innych maszynach, bo to musi być wina tego mikrofonu.
adiblol - 29-02-2012, 17:30

Simbax napisał/a:
Coś godnego polecenia?
Polecam Yamaha YMF-744, to jest hi-end w porównaniu z integrami. ;)

[ Dodano: 29-02-2012, 17:32 ]
I tylko 25zł. http://allegro.pl/yamahay...2167516427.html

Raptor - 29-02-2012, 18:53

adiblol napisał/a:
Yamaha YMF-744

Miałem kiedyś podobną. Jednak później okazało się, że ma tak nieoptymalne sterowniki, że na moim starym sprzęcie, przy wówczas lubianym przeze mnie MS Windows 98 SE, strasznie gry się cięły i w ogóle użycie procesora się jakoś zwiększyło...

adiblol - 01-03-2012, 02:07

Raptor napisał/a:
użycie procesora się jakoś zwiększyło...
Biorąc pod uwagę że ta karta ma 64-kanałowy sprzętowy mikser to naprawdę dziwne...
Simbax - 01-03-2012, 14:04

Raptor napisał/a:
Koniecznie sprawdź na innych maszynach, bo to musi być wina tego mikrofonu.


Nie mogę wynaleźć okazji, żeby to sprawdzić. Może dzisiaj porównam.

adiblol napisał/a:
Polecam Yamaha YMF-744, to jest hi-end w porównaniu z integrami.


25 zł?! Jak czytałem opinie na forach to ludzie wyskakiwali już z kartami pow. 400 zł a tu tak tanio... W sumie, i tak by mi się przydała lepsza karta, chociaż się z tym wstrzymywałem, bo nie wierzyłem, że poczuję w ogóle jakąś różnicę. Ale za taką cenę...

A propo mikrofonu - bez sterowników mogę sobie podgłośnić nawet +30 db i wtedy jest dobrze, tylko oczywiście niestety zakłócenia już mogą wtedy bardzo przeszkadzać...

Simbax - 07-05-2012, 18:09

http://allegro.pl/profesj...2303318190.html

Co sądzicie o tym? Ściema, czy warto zainwestować? Chcę nagrać swój rap do... a, tajemnica, może się kiedyś pochwalę, jak mi wyjdzie, i może ewentualnie coś na YouTube w jakieś sensownej jakości, żeby nie było szumów i nikt nie musiał 4x razy podgłaśniać głośniki, żeby mnie usłyszeć.

adiblol - 07-05-2012, 21:39

Simbax napisał/a:
Co sądzicie o tym?

Zainwestuj w mikrofon+ADC w jednym czyli coś na USB. Ja mam dyktafon który możne tak pracować

Cytat:
max. SPL: 105 dB (1% distortion @ 1 kHz)
Koncertu tym nie nagrasz...


Simbax napisał/a:
Chcę nagrać swój rap
Simbax napisał/a:
może ewentualnie coś na YouTube

http://www.youtube.com/watch?v=0zNG5z8UpCQ

Simbax - 07-05-2012, 22:18

adiblol napisał/a:
Zainwestuj w mikrofon+ADC w jednym czyli coś na USB.


Może jakieś przykłady? Nic nie mogę znaleźć.

adiblol napisał/a:
Koncertu tym nie nagrasz...


Ale jak na tę cenę może być? Nie musi być zabójcza jakość, szukam po prostu czegoś co będzie się nadawało do nagrywania głośnej i wyraźnej mowy, ten Creative to jakaś tandeta...

adiblol napisał/a:
http://www.youtube.com/watch?v=0zNG5z8UpCQ


Yyy?...

adiblol - 08-05-2012, 13:29

Zestawy mikrofon + ADC na USB były dołączane do gier muzycznych, np. SingStar. Mikrofony z SingStara (stereo) miałem okazję testować przy nagrywaniu mowy - nieźle. ;)

http://allegro.pl/listing...fon+usb&order=p

Tu masz firmy zajmującej się sprzętem estradowym. http://allegro.pl/mikrofo...2326091570.html

Simbax - 08-05-2012, 15:57

Zdecydowałem się na Behringera C1-U, wszystkie recenzje pozytywne, po odsłuchaniu próbek jakość mnie zadowala. Tylko teraz uzbierać i jeszcze na statyw, może nawet jakiś pop filter. Dzięki za pomoc ;)
adiblol - 08-05-2012, 17:29

Pozostaje pytanie czy wykorzystasz w pełni jego potencjał, żebyś nie przepłacił.
Emxx52 - 08-05-2012, 21:11

Domyślam się, że to będzie Starcraftowy rap :P
Chociaż jest jeszcze jedna opcja...

Simbax - 08-05-2012, 21:41

adiblol napisał/a:
czy wykorzystasz w pełni jego potencjał


Sugerujesz, że brzydko śpiewam? :<

Emxx52 napisał/a:
Chociaż jest jeszcze jedna opcja...


Ahakghaaga! Ci! Sza! Cicho! Nic nie wiesz i nikt o tym z tobą nie rozmawiał.

Raptor - 08-05-2012, 21:56

Simbax napisał/a:
Sugerujesz, że brzydko śpiewam? :<

Pewnie chodzi o to, czy to nie będzie sprzęt "na raz" użyty.

Później możesz spróbować nim nagrać kilka SoundFX'ów do CoLoBoT Gold.

[ Dodano: 08-05-2012, 21:58 ]
Pozwolę sobie na lekki offtop:
adiblol, masz te nagrania ptaków z ZOO? Można spróbować, każdy materiał się liczy.

Simbax - 08-05-2012, 22:08

Raptor napisał/a:
czy to nie będzie sprzęt "na raz" użyty


Domyśliłem się, ale Troll siedzi obok w klatce i rozumiesz, czasami mi go trochę szkoda, to tak sobie niepoważnie czasami piszę, żeby go nie głodzić... A sprzęt na pewno nie będzie na raz, bez przesady, nie jestem Billem Gates'em żeby płacić względnie duże kwoty, za coś czego nie będę używał.

Raptor napisał/a:
Później możesz spróbować nim nagrać kilka SoundFX'ów do CoLoBoT Gold.


Gut ajdija.

patrolez - 08-05-2012, 22:16

No to jeszcze wytłum ściany i będzie studio nagrań :mrgreen:
adiblol - 08-05-2012, 23:49

Simbax napisał/a:

Sugerujesz, że brzydko śpiewam? :<

Śpiew ma małe wymagania, jakbym nagrywał koncerty na laptopie (trochę dużo noszenia sprzętu bo laptop+zasilacz+żeluś+inwerter) to bym się zastanawiał a do użytku wokalnego starczy coś tańszego.

Jeszcze musisz to zmiksować i zrobić mastering... albo mi zlecić ;) interesuję się tym.


Cytat:

adiblol, masz te nagrania ptaków z ZOO? Można spróbować, każdy materiał się liczy.
Nie chce mi się schylać do gniazda USB... zwłaszcza że nie starczyłoby mi kabla od słuchawek a nie będę przerywać słuchania bootlegu Soundgarden


Cytat:


Ahakghaaga! Ci! Sza! Cicho! Nic nie wiesz i nikt o tym z tobą nie rozmawiał.
MLP...
Simbax - 09-05-2012, 08:25

adiblol napisał/a:
Jeszcze musisz to zmiksować i zrobić mastering...


Póki co się o to nie martwię, wyślę tylko gdzieś swoją zwrotkę, a ktoś inny się zajmie resztą. Co do dalszych planów, może kiedyś ci coś zlecę, ale nie sądzę, żeby to było potrzebne...

adiblol napisał/a:
starczy coś tańszego


Jak mówiłem, rap to tylko jeden z kilku powodów, taki na początek, na test. Jedyne co mnie w tej chwili ogranicza to sprzęt. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że jak coś ma służyć długi czas, to lepiej nie oszczędzać. Wolę kupić raz, a dobrze niż później znowu zmieniać mikrofon, bo coś będzie przeszkadzało.

adiblol napisał/a:
MLP...


Emmx52... moi ludzie już po ciebie idą ;> To na szczęście nie jest cała prawda, ale dopóki nie będę pewny, że coś z tego wyszło, nie zamierzam nic mówić. Może nie wypalić z przyczyn niezależnych ode mnie, szczerze na razie czarno to widzę...

patrolez - 09-05-2012, 10:51

Simbax napisał/a:
Jak mówiłem, rap to tylko jeden z kilku powodów, taki na początek, na test.

http://www.youtube.com/watch?v=FdCnQNuojUw

// Najlepszy jest komentarz "zespół Jarzebina juz szykuje dissa " -adiblol

Simbax - 09-05-2012, 13:48

@up Czy wy sobie robicie ze mnie jaja czy co?
Mrocza - 09-05-2012, 15:17

Jeżeli człowiek próbuje sobie wyobrazić rapującego gimnazjalistę to od razu nasuwa się taki właśnie obraz.
Bądź co bądź taką właśnie opinię mają uczniowie gimnazjum. Nie przejmuj się tym. Już niedługo pójdziesz do średniej, a nauczyciele będą ci powtarzać: "To nie jest gimnazjum!"

Simbax - 09-05-2012, 16:49

Ano tak, stereotypy....
Emxx52 - 09-05-2012, 17:27

Ja nic adiblolowi nie mówiłem.
Może byś piosnke lepiej nagrał, a nie tą psełdomuzykę bez jakiejkolwiek wartości. :P

Simbax - 09-05-2012, 18:13

Emxx52 napisał/a:
psełdomuzykę bez jakiejkolwiek wartości.


1. Stereotyp, w każdym gatunku można znaleźć ciekawe utwory, rap to nie tylko JP 100% czy jak to tam chcecie nazwać... Poza tym nawet go nie "słucham".
2. Niczego nie można powiedzieć przed faktem, później takie komentarze są ;f

Emxx52 napisał/a:
Ja nic adiblolowi nie mówiłem.


Dałbym tu niepoważny tekst, ale tylko Emxx by go zrozumiał :P

Programerus - 09-05-2012, 19:02

Ja rapujących gimnazjalistów wyobrażam sobie tak:

http://www.youtube.com/watch?v=JwUngTT5L3Y

No ale jak kto woli.

Emxx52 - 10-05-2012, 20:36

Tera wszyscy będą podawać jak wyglądają według nich rapujacy gimnazjaliści? Ja to tak żartobliwie tamto powiedziałem, przecie emot był.
adiblol - 10-05-2012, 23:08

Emxx52 napisał/a:
Ja to tak żartobliwie tamto powiedziałem, przecie emot był.
Przecież to ja zacząłem :D
Emxx52 - 10-05-2012, 23:43

A tam szczegół. Musiałem się wytłumaczyć bo zaszło "pewne nieporozumienie". A tera: kto ma lepszą pamięć (ode mnie) ten zapewne pamięta, że ktoś kiedyś nie pojął sarkazmu 'wypowiedzianego' chyba właśnie przez Simbaxa. Tak mi się wydaję... Ale ja i moja pamięć...

Powered by phpBB modified by Przemo & WRIM © 2003 phpBB Group