Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 
Polski Portal COLOBOTa
COLOBOT Polish Portal

Portal i forum - Kontakt z EPSITEC

Raptor - 20-01-2012, 14:10
Temat postu: Kontakt z EPSITEC
Kontakt z EPSITEC został nawiązany. Oto moja propozycja tematu, w którym będziemy umieszczać nasze sugestie na odpowiedź do EPSITEC.

Linki do tematów, w których umieszczone zostały Nasze projekty oraz gotowy list należy składać tutaj.

Należy wiarygodnie, precyzyjnie i w miarę szybko przygotować odpowiedź do EPSITEC.

To może ja zacznę. Nasz, do tej pory, najambitniejszy projekt - Colonization:
https://colonization.svn.sourceforge.net/svnroot/colonization/

Ktoś mógłby przygotować i zapakować jako załącznik do mail'a dla EPSITEC, zarówno w wersji otwartej, jak i skompilowanej pod Microsoft Windows oraz GNU/Linux? Warto się pochwalić tym projektem i pokazać, że mamy dość umiejętności programistycznych, by obsłużyć ich kod.

Całkiem dobry trainer od DemoLisH:
http://www.colobot.cba.pl...colobot+trainer

Proponuję też, by Berserker i paru innych uzdolnionych programistycznie ludzi pochwaliło się swoimi najambitniejszymi programami pod roboty. Zdaje się, że to tutaj znajduje się większość Waszych programów:
http://www.colobot.cba.pl/forum/viewforum.php?f=14

Później należy to ładnie i dość szczegółowo opisać dla EPSITEC i wysłać.

Jakieś dalsze propozycje?

//Berserker:
Pozwolilem sobie w I poscie zamiescic odpowiedz Epsiteca:

Cytat:
Hello dear Colobot fans,
Thank you for contacting us. We
never received your previous e-
mails.
We would be glad to see COLOBOT
continue to evolve in the future,
in your hands.
In order to prepare a source code
distribution, we need some time;
would you be able to support us
financially for this ?
Best regards.
Epsitec SA – Silia Affolter


Wybacz, Raptor :>
// Żadna szkoda. Sam chciałem tego dokonać, lecz pamięć już nie ta :> . - Raptor

Berserker - 20-01-2012, 15:07

Jak na moj gust jak za bardzo zaczniemy sie chwalic jacy to genialni nie jestesmy to to zacznie glupio wygladac. Ominmy wszelkie trainery i programy w CBocie, skupmy sie na przedstawieniu im Colonization.

Imo duzym problemem jest wsparcie finansowe tak subtelnie zasugerowane przez nich. Nie mowie, ze bedziemy sie odrazu zrzucac (ja i tak nie mam mozliwosci dorzucenia sie...), zwlaszcza, ze ich raczej kwoty rzedu 50$ moga nie interesowac (nie wiem na ile mozna wycenic licencje Colobota, ale 1000+$ mozna liczyc), wiec trzeba im to ladnie wytlumaczyc.

Proponuje sie rowniez zapytac o konkretna informacje dotyczaca czasu potrzebnego na przygotowanie im to. "Some time" moze oznaczac, ze dostaniemy to za 5 lat. (Pewnie zalezy to od naszego wsparcia finansowego :) )

Raptor - 20-01-2012, 15:19

W sumie racja z tymi trainerami. W takim razie skupmy się na przygotowaniu im Colonization i bardzo precyzyjnym napisaniu do nich i dokładnym opisie Naszej działalności. Musimy im przekazać, że jesteśmy tylko entuzjastami, nie biznesmenami, i nie chcemy iść na żadne pieniądze.
Mrocza - 20-01-2012, 16:25

No przecież napisałem w tamtym poście, że trzeba nakreślić profil społeczny użytkowników tego forum!
Właśnie o to mi chodziło. Oni nie wiedzą, że jesteśmy tylko garstką studentów.

[ Dodano: 20-01-2012, 16:59 ]
At the outset we wanted to
thank you for your reply.
We did not expected such
a quick response from you. Who are we? The
vast majority of our users is still
studying at different universities
or attending high schools. We are able to work with our projects only during
free time. Therefore, the
completion of anything in a relatively short period of time is
rather impossible. We now have
350 registered members and only some of them are
active, which is now less than
1%. Please notice that few people still remember
the colobot. We think that this game is undervalued. With a little support our forum project called "Colonization" may radically change that situation...

Simbax - 20-01-2012, 17:20

Nie lepiej najpierw napisać list po polsku, poprawić go i dopiero wtedy tłumaczyć?
krzys_h - 20-01-2012, 17:24

Proponuję, żeby napisać jeszcze coś o projekcie C2. Możemy ewentualnie przetłumaczyć kilka misji na angielski.

PS. Jak myślicie, jeśli dadzą nam kod to tłumaczenie Manty czy wersję angielską?
PS2. Możemy zapytać do czego służyło "antfire" :P

Mrocza - 20-01-2012, 17:25

To jest tylko wstęp. Teraz trzeba streścić Colonization najpierw po polsku co już jest trudne a wtedy przetłumaczyć.
Raptor - 20-01-2012, 17:35

Mrocza napisał/a:
which is now less than 1%

Nie przesadzałbym tak z tym. Większość userów, to boty. Jakieś 45% to organiczni ludzie. 10-20% to ludzie wciąż aktywni, bądź ci, którzy napisali tylko kilka postów. Ale to tylko moje szacunki...
Simbax napisał/a:
Nie lepiej najpierw napisać list po polsku, poprawić go i dopiero wtedy tłumaczyć?

Szkoda czasu i nerwów związanych z prawidłową translacją.
krzys_h napisał/a:
Jak myślicie, jeśli dadzą nam kod to tłumaczenie Manty czy wersję angielską?

Na pewno będzie to ich angielski oryginał. Nie sądzę, że dysponują jakąkolwiek wersją, przetłumaczoną przez tak mało istotnego wydawcę, jak Manta.

[ Dodano: 20-01-2012, 17:40 ]
Kto zajmie się kompilacją Colonization?

krzys_h - 20-01-2012, 17:44

Raptor napisał/a:
krzys_h napisał/a:
Jak myślicie, jeśli dadzą nam kod to tłumaczenie Manty czy wersję angielską?

Na pewno będzie to ich angielski oryginał. Nie sądzę, że dysponują jakąkolwiek wersją, przetłumaczoną przez tak mało istotnego wydawcę, jak Manta.

Czyli musimy sami sobie przetłumaczyć ;)

Raptor napisał/a:
Kto zajmie się kompilacją Colonization?

Windowsowa jest na SVN ("Colonization.exe" + "Irrlicht.dll"), o wersję na Linuxa trzeba poprosić adiblola.

Opisałem pokrótce nasze projekty:
Cytat:
Colonization jest projektem gry podobnej do colobota zawierającej roboty, programowanie i inne rzeczy, za dzięki które lubimy tę grę. Mamy wiele pomysłów, lecz brakuje nam czasu i doświadczenia w tworzeniu gier. Do tej pory stworzyliśmy absolutne podstawy, używając silnika Irrlicht. Projekt działa zarówno na systemie Windows, jak i Linux.
Dawniej pracowaliśmy również nad projektem C2 (CoLoBoT 2), który miał być kontynuacją colobota, jednak projekt upadł ze względu na brak grafików.
Próbowaliśmy również tworzyć multiplayer do colobota (CMP), jednak przestaliśmy się tym zajmować, ponieważ nie mieliśmy czasu, a kod nie chciał działać.


[ Dodano: 20-01-2012, 17:45 ]
Ogólnie wszystko co jest w folderze "Colonization\" jest potrzebne do uruchomienia projektu.

[ Dodano: 20-01-2012, 17:52 ]
Kombinować coś żeby multiplayer ruszył czy wyślemy tylko to co dotąd mamy?

[ Dodano: 20-01-2012, 18:01 ]
A może napiszemy wszystko co udało nam się znaleść o tej grze (ukryte funkcje itp.)? Na przykład:
- dane w rejestrze - http://www.colobot.cba.pl...opic.php?t=1011
- parametry procesu ("-nocd", "-debug", "-audiostate", "-audiotrack") - http://www.colobot.cba.pl...topic.php?t=904
- pełna lista kodów do gry - http://www.colobot.cba.pl...topic.php?t=905
- format MOD - http://www.colobot.cba.pl/forum/viewtopic.php?t=66
- "produce()"
- "antfire()"
- Funkcje z "cbot.dll" - http://www.colobot.cba.pl...topic.php?t=972
- Adresy do Cheat Engine - http://www.colobot.cba.pl...opic.php?t=1058

To tak na szybko co udało mi się znaleść ;)

Raptor - 20-01-2012, 18:04

krzys_h napisał/a:
Czyli musimy sami sobie przetłumaczyć ;)

Możemy zrobić zarówno wersję wieloplatformową, jak i wielojęzykową.

Właśnie! Powinniśmy poinformować ich, że chcemy, by Nasz projekt był opensource.
krzys_h napisał/a:
Ogólnie wszystko co jest w folderze "Colonization\" jest potrzebne do uruchomienia projektu.

Należy to spakować i wysłać w załączniku. Oddzielny załącznik należy przeznaczyć na źródło.
krzys_h napisał/a:
Kombinować coś żeby multiplayer ruszył czy wyślemy tylko to co dotąd mamy?

Nie mamy na to czasu. Wspomnijmy coś na temat tego, że Nasz projekt obejmuje online'ową rozgrywkę towarzyską. Teraz liczy się czas. Tik-Tak-Tik-Tak...

Mrocza - 20-01-2012, 18:05

O braku czasu to już napisałem we wstępie. Mogę jeszcze dopisać o zerowym doświadczeniu w tworzeniu gier. Widziałem gdzieś tutaj jakieś fajne screeny pięknego modelu practicebota. Można je dodać w załączniku. Koniecznie trzeba napisać o CMP. Jak to kod nie chciał działać? Miał jakieś błędy? Czy gdybyście mieli dostęp do kodu gry udałoby się wam?
krzys_h - 20-01-2012, 18:10

Źle to określiłem: kod się kompiluje, ale program wynikowy nie działa. Co do modelu PracticeBota z Colonization to screena powinniśmy dołączyć.

W załączniku kod Colobot MP, może ktoś znajdzie problem. Tylko niestety nie ma osób które się na tym najlepiej znały (adiblol i DemoLisH).

[ Dodano: 20-01-2012, 18:11 ]
Zapomniałem: do uruchomienia klienta kopiujemy go do katalogu w którym jest "colobot.exe"

Raptor - 20-01-2012, 18:15

Na pewno kod od nich ułatwiłby nam pracę. Może nawet ja bym coś zrobił na tle programistycznym ;-) . PracticeBot mojego projektu a wykonania Madmana07 jest już w Colonization zaimplementowany. Trza tylko dać im instrukcję, jak go wywołać i w ogóle jak się posługiwać tym tworem :) .

Nie opłaca się mówić im o wszystkich Naszych wcześniejszych projektach i odkryciach na tle procesu itp. Powiedzmy tylko to, że mamy dość umiejętności, by coś skonstruować z ich kodu i co chcemy stworzyć (MultiPlayer, kontynuację, grę edukacyjną, strategię sieciową i co tam jeszcze).

krzys_h - 20-01-2012, 18:15

Mrocza napisał/a:
Czy gdybyście mieli dostęp do kodu gry udałoby się wam?

Myślę że tak, widząc kod będzie nam dużo łatwiej np. wykrywać, że robot strzela (czego z Cheat Engine zdaje mi się że nie da się zrobić) i guzik "Multiplayer" w menu. Poza tym nowe obiekty które mogłyby się przydać w MP (flagi do CTF itd.) będą łatwiejsze do dodania.

//EDIT: SPóźniłem się ;)

Mrocza - 20-01-2012, 18:16

Ale z Colonization to nie przesadzajmy. Nie wysyłajmy wszystkiego. Zasada ograniczonego zaufania.
Proponuję wysłać tylko screeny z Col. i kod z CMP.

krzys_h - 20-01-2012, 18:20

Tylko, że kod CMP działa tylko na najnowszej wersji Manty (na angielskiej chyba nie pójdzie)
Raptor - 20-01-2012, 18:22

krzys_h napisał/a:
Tylko, że kod CMP działa tylko na najnowszej wersji Manty (na angielskiej chyba nie pójdzie)

Mamy możliwość, by to sprawdzić? Jedyna angielska wersja, z którą miałem do czynienia, to DEMO...

[ Dodano: 20-01-2012, 18:23 ]
Albo wyślijmy im polską ;-) .

krzys_h - 20-01-2012, 18:28

Problem z CMP może leżeć gdzieś w metodzie Write klasy object, nie testowałem tej funkcji przed użyciem jej.
Mrocza - 20-01-2012, 18:38

Macie dzisiejszy wieczór i całą sobotę na doprowadzenie CMP do odpowiedniego stanu. W niedzielę pasuje to już wysłać.
Mam przetłumaczyć na angielski informację o Col. napisaną przez Krzysia_h?

krzys_h - 20-01-2012, 19:03

Kod:
nowyobjekt->objaddr=GetObjectAddressByID(process, msg_update.objid);

i
Kod:
nowyobjekt->objaddr=GetObjectAddressByID(process, msg_update.objid*2);

to różnica :P Ruszała się bateria robota zamiast robota. Już coś działa, ale jeszcze nie do końca.

[ Dodano: 20-01-2012, 20:21 ]
Jednak nie działa :( Ale daję kod bo piszę do adiblola i DemoLisHa.

adiblol - 20-01-2012, 20:54

ohai.

W CMP nie pomogę bo w ogóle nie mam Window$a.
Posiadam natomiast skompilowane Colonization pod Linuksa - wystarczy wrzucić 1 plik wykonywalny no i dane.

Musimy postarać się aby dostać kod na licencji GPL, MPL, BSD lub X11.

Mrocza - 21-01-2012, 07:42

At the outset we wanted to
thank you for your reply.
We did not expected such
a quick response from you. Who
are we? The
vast majority of our users is still
studying at different universities
or attending high schools. We are
able to work with our projects
only during
free time. Therefore, the
completion of anything in a
relatively short period of time is
rather impossible. We now have
350 registered members and only
some of them are
active, which is now less than
10%. Please notice that few people
still remember
the colobot. We think that this
game is undervalued. With a little
support our forum project called
"Colonization" may radically
change that situation. This project contains elements
similar to those in colobot. We
have many ideas, but we do not have any
experience in creating games.
So far, we have created an
absolute basis, using the Irrlicht
engine. The project works on
both Windows and Linux. It is
characterized by a much better
graphics. In the attachment we are sending a few pictures of
the PracticeBot.

krzys_h - 21-01-2012, 09:26

adiblol napisał/a:
W CMP nie pomogę bo w ogóle nie mam Window$a.

Chodziło mi głównieo problemy typu niezainicalizowana zmienna itp. Poza tym jest już sposób na colobota na wine: http://www.colobot.cba.pl...p?p=18008#18008

adiblol napisał/a:
Posiadam natomiast skompilowane Colonization pod Linuksa - wystarczy wrzucić 1 plik wykonywalny no i dane.

Wrzuć na SVN, nawet jak teraz nie wyślemy to pewnie się przyda, jeśli zainteresują się ty projektem.

adiblol napisał/a:
Musimy postarać się aby dostać kod na licencji GPL, MPL, BSD lub X11.

To napiszmy to w liście!

@Mrocza:
1. Nie jest napisane, że nie wspomożemy ich finansowo
2. Nie wiem czy jak napiszemy, że nie mamy doświadczenia w tworzeniu gier, to dadzą nam kod gry colobot

Mrocza - 21-01-2012, 09:36

Wolałbym napisać o tym że nasze forum nie generuje żadnych zysków zamiast bezpośrednio pisać, że kasy od nas nie dostaną. Trzeba to przekazać delikatnie.
Brak doświadczenia w tworzeniu gier zastąpie małym doświadczeniem w tworzeniu gier. Wystarczy zamienić słowo "any" na "much".

[ Dodano: 21-01-2012, 09:44 ]
Albo raczej na "enough".

Raptor - 21-01-2012, 10:02

Dobrze byłoby napisać też, że PracticeBot to nowy projekt, powstały specjalnie na potrzeby Colonization. W zdaniu o nim, nie ma tych informacji.
Mrocza - 21-01-2012, 10:31

Chodzi o to, że powstał od zera? Które screeny powinniśmy wysłać?
Raptor - 21-01-2012, 11:02

Mrocza napisał/a:
Chodzi o to, że powstał od zera? Które screeny powinniśmy wysłać?

Tak. Dzięki Madmanowi07 i mojemu projektowi. W załączniku przedstawiam Wam galerię, którą udało mi się sklecić z tego, co znalazłem. Wybierajcie, co należy im pokazać i dajcie odpowiednią kolejność i podpisy.

[ Dodano: 21-01-2012, 11:18 ]
Pozwoliłem sobie trochę poprawić obecny tekst Mroczy, jeśli może trochę w czymkolwiek pomóc. Przypominam w nim, że Colonization to nazwa nieoficjalna. Niewiele zdziałałem, ale może się przyda?

Kod:
At the outset we want to thank you for your reply. We did not expected such a quick response from you.

Who are we? The vast majority of our users is still studying at different universities or attending high schools. We are able to work with our projects only during free time. Therefore, the completion of anything in a relatively short period of time is rather impossible.

We now have 350 registered members and only some of them are active, which is now less than 10%. Please notice that few people still remember the CoLoBoT and have some experience. We think that this game is undervalued. With a little support our forum project called "Colonization" or "C-World" may radically change that situation. This project contains elements similar to those in CoLoBoT. We have many ideas, but we do not have enough experience in creating games. So far, we have created an absolute basis, using the Irrlicht engine. The project works on both Windows and Linux. It is characterized by a much better graphics.

In the attachment we are sending a few pictures from the making  of "Colonization" with the new PracticeBot project.


[ Dodano: 21-01-2012, 12:10 ]
Pamiętajcie, że nie wolno Nam zaprzepaścić tej szansy. Musimy wypaść przekonująco.

Mrocza - 21-01-2012, 12:14

Więc pierwszą część mamy już zrobioną. Teraz trzeba dorzucić coś o CMP i jakieś zakończenie.
Może jeszcze dodać takie zdanie: Unfortunately we are not able to support you financialy, our forum generates no profit. Albo coś w tym stylu. A może raczej nie. Nie wiem.

Raptor - 21-01-2012, 12:46

Jak myślicie, czy ten załącznik będzie w porządku? Poprawiłem trochę kolejność i kilka usunąłem.

Nie lepiej wysłać im też windowsową wersję Colonization? Źródło sobie możemy odpuścić.

Mrocza - 21-01-2012, 15:25

Niestety nie mam teraz dostępu do komputera, a na telefonie nie mogę otworzyć zipa.

I co z CMP? Trzeba coś napisać.

[ Dodano: 21-01-2012, 15:38 ]
Właśnie sobie znalazłem Java J2ME zip extractor ale jest spakowany w zipie. :-D

Może lepiej nie wysyłać samego Colonization a tylko screeny?

krzys_h - 21-01-2012, 17:28

Co do CMP to się poddaję, parę godzin kombinowałem i nie znalazłem przyczyny problemu :( :( :(
Mrocza - 22-01-2012, 15:54

Najpierw zakończenie bo jest najprostsze. Ukryłem tutaj delikatną sugestię żeby spróbowali się wyrobić z tym kodem w miesiąc.

Our website was established in February 2008. Finally we have been able to contact you. We hope that our cooperation will bring us only benefits. If you have any questions feel free to ask on our English Board: [link]. We are approaching the fourth anniversary of our site and the source code would be a great gift.
Sincerely
PPC community.

[ Dodano: 22-01-2012, 16:21 ]
For a long time we were also working on multiplayer (CMP project).
However, we were unable to create a properly functioning version. Unidentified errors in
our code did not allow us to complete the work. Repeated attempts to correct any defects did not brought us the expected results.

Coś tutaj chyba pomieszałem z czasami.
Będziemy im wysyłać jakiś kod czy coś odnośnie CMP?

[ Dodano: 22-01-2012, 16:29 ]
Nie mogę tego wysłać. Hasło na skrzynkę wysłałem chyba Simbaxowi i Thorinowi na PW.

[ Dodano: 22-01-2012, 17:08 ]
Z tego załącznika to bym wywalił numerek 03 i numerki od 13 do 16.

[ Dodano: 22-01-2012, 17:11 ]
Tak wygląda na razie pełen list:

Cytat:
At the outset we want to thank you for your reply. We did not expected such a quick response from you.

Who are we? The vast majority of our users is still studying at different universities or attending high schools. We are able to work with our projects only during free time. Therefore, the completion of anything in a relatively short period of time is rather impossible.

We now have 350 registered members and only some of them are active, which is now less than 10%. Please notice that few people still remember the CoLoBoT and have some experience. We think that this game is undervalued. With a little support our forum project called "Colonization" or "C-World" may radically change that situation. This project contains elements similar to those in CoLoBoT. We have many ideas, but we do not have enough experience in creating games. So far, we have created an absolute basis, using the Irrlicht engine. The project works on both Windows and Linux. It is characterized by a much better graphics.

In the attachment we are sending a few pictures from the making of "Colonization" with the new PracticeBot project.

For a long time we were also working with multiplayer game mode (CMP project). However, we were unable to create a properly functioning version. Unidentified errors in our code did not allow us to complete the work. Repeated attempts to correct any defects did not brought us the expected results.

Our website was established in February 2008. Finally we have been able to contact you. We hope that our cooperation will bring us only benefits. If you have any questions feel free to ask on our English Board: [link]. We are approaching the fourth anniversary of our site and the source code would be a great gift.
Sincerely
PPC community.

Raptor - 22-01-2012, 17:28

Myślę, że jest dobrze. Co do załącznika, róbcie jak uważacie. Sam na razie nie mam dostępu do komputera, więc nie mogę pomóc wiecej.

[ Dodano: 22-01-2012, 17:31 ]
Przydałoby się dodać jeszcze ogólny link do Naszego forum przed linkiem do English board.

krzys_h - 22-01-2012, 18:07

1. Nie napisaliśmy na jakiej licencji chcielibyśmy dostać kod, co proponował adiblol
2. Nie napisaliśmy, że chcielibyśmy żeby colobot był darmowy
3. Nie napisaliśmy, że chcielibyśmy żeby colobot był open source
4. Co do zdania "Unfortunately we are not able to support you financialy, our forum generates no profit" to myślę, że powinniśmy je jednak umieścić.
5. Nie zapomnijcie zamienić [link] na linka ;)

Simbax - 22-01-2012, 18:11

Mrocza napisał/a:
Nie mogę tego wysłać.


Dlaczego?

Mrocza - 22-01-2012, 18:26

Nie mogę dodać załącznika bo mam błąd przy uploadzie jakichkolwiek plików przez sieć akademicką.
Mógłbym spróbować przez telefon ale wysłanie tego załącznika trwałoby wieczność...

Gdyby nie ten załącznik to chętnie bym wysłał.
Ewentualnie mogę skoczyć do kafejki i stamtąd wysłać ale to dopiero jutro.

[ Dodano: 22-01-2012, 18:28 ]
To nie jest jeszcze etap na którym możemy czegokolwiek od nich wymagać.
Później się ich poprosi o określoną licencję itp.

[ Dodano: 22-01-2012, 18:37 ]
At the outset we want to thank you for your reply. We did not expected such a quick response from you.

Unfortunately we are not able to support you financialy, our forum generates no profit. The vast majority of our users is still studying at different universities or attending high schools. We are able to work with our projects only during free time. Therefore, the completion of anything in a relatively short period of time is rather impossible.

We now have 350 registered members and only some of them are active, which is now less than 10%. Please notice that few people still remember the CoLoBoT and have some experience. We think that this game is undervalued. With a little support our forum project called "Colonization" (this is not the final name) may radically change that situation. This project contains elements similar to those in CoLoBoT. We have many ideas, but we do not have enough experience in creating games. So far, we have created an absolute basis, using the Irrlicht engine. The project works on both Windows and Linux. It is characterized by a much better graphics.

In the attachment we are sending a few pictures from the making of "Colonization" with the new PracticeBot project.

For a long time we were also working with multiplayer game mode (CMP project). However, we were unable to create a properly functioning version. Unidentified errors in our code did not allow us to complete the work. Repeated attempts to correct any defects did not brought us the expected results.

Our website was established in February 2008. Finally we have been able to contact you. We hope that our cooperation will bring us only benefits. If you have any questions feel free to ask on our English Board: http://www.colobot.cba.pl/forum/index.php?c=24 . We are approaching the fourth anniversary of our site and the source code would be a great gift.

Sincerely
PPC community.

Raptor - 22-01-2012, 18:59

(this is not the final name) - zamień name na title. Brak zastrzeżeń co do reszty.
Mrocza - 22-01-2012, 21:46

UWAGA! Wysyłam email w takiej postaci. Prosimy nie pobierać Raptorowego załącznika. Zmiana liczby pobrań tego forumowego załącznika będzie świadczyć o tym, że Epistec go właśnie przegląda.


At the outset we want to thank you for your reply. We did not expected such a quick response from you.

Unfortunately we are not able to support you financialy, our forum generates no profit. The vast majority of our users is still studying at different universities or attending high schools. We are able to work with our projects only during free time. Therefore, the completion of anything in a relatively short period of time is rather impossible.

We now have 350 registered members and only some of them are active, which is now less than 10%. Please notice that few people still remember the CoLoBoT and have some experience. We think that this game is undervalued. With a little support our forum project called "Colonization" (this is not the final title) may radically change that situation. This project contains elements similar to those in CoLoBoT. We have many ideas, but we do not have enough experience in creating games. So far, we have created an absolute basis, using the Irrlicht engine. The project works on both Windows and Linux. It is characterized by a much better graphics.

A few pictures from the making of "Colonization" with the new PracticeBot project can be founded here: http://www.colobot.cba.pl...load.php?id=475

For a long time we were also working with multiplayer game mode (CMP project). However, we were unable to create a properly functioning version. Unidentified errors in our code did not allow us to complete the work. Repeated attempts to correct any defects did not brought us the expected results.

Our website was established in February 2008. Finally we have been able to contact you. We hope that our cooperation will bring us only benefits. If you have any questions feel free to ask on our English Board: http://www.colobot.cba.pl/forum/index.php?c=24 . We are approaching the fourth anniversary of our site and the source code would be a great gift.

Sincerely
PPC community.


[ Dodano: 22-01-2012, 21:55 ]
Email wysłany nie ma odwrotu.
Załącznik o którym mowa został pobrany 10 razy. Zmiana na 11 będzie oznaczać pobranie go przez Epistec.

Raptor - 22-01-2012, 22:54

Dobra. Skoro zostało wysłane, to trzeba się przygotować na przyjęcie Gości - samych twórców Naszej ulubionej gry. Poproszę Thorin'a12 lub adiblol'a o zmianę ogłoszenia na stronie głównej na puste lub na "Welcome to PPC!". Strach pomyśleć, co będzie, jak przetłumaczą całe obecne ogłoszenie. Jedno istotne słowo: "EPSITEC" - działa tutaj jak przynęta. Słowo "kontakt", które wizualnie jest niemal takie samo, jak "contact", jest oliwą do ognia i dalszą prowokacją do przetłumaczenia całości.

(Strach pomyśleć, co będzie, jak przejrzą całe forum! Zwłaszcza na temat niedawnej próby zdeasemblowania kodu źródłowego przez krzys'ia_h!... Nie mówiąc już o innych grzeszkach...) ;-)

Simbax - 23-01-2012, 12:04

"Zwłaszcza na temat niedawnej próby zdeasemblowania kodu źródłowego przez krzys'ia_h!... "

Właśnie chciałem napisać, żeby jakoś ukryć ten temat, bo zdeassemblowanie jest nielegalne w świetle prawa. Jeśli nikomu nie zależy, to możnaby przenieść do kosza.

krzys_h - 23-01-2012, 13:34

Można też poprosić admina o dział zabezpieczony hasłem, albo jakiś ukryty dla np. Userów spoza grupy Stały bywalec

[ Dodano: 23-01-2012, 13:36 ]
Albo cały dział modyfikacje tylko dla stałych bywalców (albo chociaż inżynieria wsteczna)

Raptor - 23-01-2012, 14:58

UWAGA! EPSITEC prawdopodobnie pobrało załącznik. Jest już jedenaście pobrań. Przyznawać się, jeśli ktoś z Nas się tego dopuścił!

Ogłoszenie wciąż nie zmienione... Ja się chyba załamię...

krzys_h - 23-01-2012, 15:23

Kto ma hasło do skrzynki? Sprawdzcie czy jest odpowiedź. A administratorzy to chyba już opuścili to forum, nawet ogłoszenia nie zmienili.

[ Dodano: 23-01-2012, 15:26 ]
Ale jak tylko będę przy komputerze (piszę z komórki) to napiszę do adiblola, żeby zmienił. Poza tym, jeśli tylko pobrali załącznik to nie widzieli ogłoszenia (sprawdzałem zanim wysłaliście maila)

[ Dodano: 23-01-2012, 16:23 ]
Pobrano 13 razy !!! Co to, Wy pobieracie, czy Oni???

Mrocza - 23-01-2012, 16:24

Znowu dostaliśmy automatyczną odpowiedź. Taką jak poprzednio. Nic poza tym.
krzys_h - 23-01-2012, 16:26

Ale plik już 3 razy pobrali ;)
Mrocza - 23-01-2012, 22:12

Hello,
I'll try to dig out the source code of COLOBOT and make them available to your team. Never mind if you can't offer financial support for this.
I was merely asking out of curiosity.
Best regards,
Pierre Arnaud, CEO
Epsitec SA

krzys_h - 23-01-2012, 22:17

Znaczy się szukają kodu i go nam dadzą? Super!
DemoLisH - 23-01-2012, 23:17

jestem cholernie ciekaw jak wygląda ten kod =]

[ Dodano: 23-01-2012, 23:19 ]
tylko żeby ACTA im czasem nie zabroniło wysłać kodu :P

Raptor - 23-01-2012, 23:50

CO!? Tak łatwo poszło? Myślałem, że nie obejdzie się bez prokuratora i podpisania kontraktu...

Czuję się zawiedziony :lol: ...

...Lecz tak też jest rozsądnie.

Ciekaw jestem, czy źródło będzie zawierało też, oprócz kodu, SoundFX'y, tekstury i obiekty w lepszej jakości. Często podczas prac nad daną grą, te elementy wyglądają lepiej niż w zoptymalizowanym produkcie końcowym.

Emxx52 - 24-01-2012, 00:20

No to jest tak świetne uczucie jak się na coś takiego czeka a potem się to dostaje, nie? :P Zaprawdę powiadam Wam: Nadejszła wiekopomna chwiła... tfu, chwila
Mrocza - 24-01-2012, 06:12

Przeszliśmy już nawet na "ty" chyba. To jest przecież taka luźna wiadomość a nie jakiś list.
Odpiszemy im coś na to czy raczej czekamy na rozwój sytuacji?

krzys_h - 24-01-2012, 08:02

Możemy ich zapytać czym była "niebieska wersja" ;)
Emxx52 - 24-01-2012, 13:51

O właśnie! Znaczy ją sądzę, że był to Colobot w pierwszych wersjach francuskich... kiedyś robiłem małe zamieszanie, aby to zdobyć bo chciałem ustalić do czego służyły modele totoX o ile pamiętam. Teraz możemy po prostu ich o to zapytać ;-)
Raptor - 24-01-2012, 14:52

Wątpię, by pamiętali.

Lepiej wyślijmy im teraz list z podziękowaniami od wszystkich forumowiczów i ewentualnie Nasze dalsze plany, np. to, że Nasz projekt ma być OpenSource.

PS: Nie czujecie się czasem obserwowani teraz przez nich? Mnie to uczucie towarzyszy nawet na ulicy...

[ Dodano: 24-01-2012, 15:00 ]
Mrocza napisał/a:
Przeszliśmy już nawet na "ty" chyba. To jest przecież taka luźna wiadomość a nie jakiś list.

Też mnie to zdziwiło a nawet zaniepokoiło. Mam nadzieję, że oni nie żartują...

Albo może taką mają tam kulturę lub zaufali Nam i potraktowali jak przyjaciół? Wiecie, stosunek Nauczyciela do Ucznia (w końcu oni Nas wszystkich wprowadzili w programowanie).

Ciekaw jestem czy dając Nam ten kod źródłowy, tak po prostu zrzekają się swojego produktu, że możemy z tym zrobić, co tylko Nam się podoba? Niepokoi mnie to bardzo.

krzys_h - 24-01-2012, 15:07

Ja czuję, że to źle, że wciąż mogą zajrzeć do "Inżynierii wstecznej". Co do listu to oficjalne podziękowania + kilka pytań, które od zawsze nas dręczyły. Oczywiście o ile nie łamią praw autorskich: totoX.mod były w archiwach rozpakowanych przez użytkowników najprawdopodobniej niezupełnie legalnie, ale o menu "Prototypy" już chyba możemy zapytać. O niebieską wersję też, bo to tylko screeny z internetu. Trzeba też wreszcie powiedzieć coś o Open Source. Moglibyśmy też namówić ich do założenia konta na forum, wtedy wiedzielibyśmy kiedy wchodzą i (gdy są online) co robią.
DemoLisH - 24-01-2012, 15:12

weźcie przestańcie, to, że zwracają się na Ty to dobrze i nawet jakby zobaczyli dział inżynieria wsteczna, to nic by tam nie zrozumieli i ogólnie nie mają interesu w tym by nas udupić
Raptor - 24-01-2012, 15:27

W sumie masz rację DemoLisH. Nie jest to firma monopolistyczna i mogą się nawet bardzo cieszyć, że ktoś jest zdolny do pracy nad ich tworem przez tyle lat.

Jednak strach pozostaje.

krzys_h - 24-01-2012, 15:33

W sumie macie rację. A tak przy okazji: Dlaczego muszą "odkopywać" kod? Mają magazyn wielkości hangaru wypełniony po brzegi płytami CD czy co?
Raptor - 24-01-2012, 15:45

Może mają zapisane to na jakimś serwerze bądź "w chmurze". Pewnie muszą odpalić starego COMMODORE'a, na którym tworzono CoLoBoT'a :P ?
DemoLisH - 25-01-2012, 18:42

coś nowego w tej sprawie?
Mrocza - 25-01-2012, 19:01

Na skrzynce nie ma nic nowego.
My coś wysyłamy?

Raptor - 25-01-2012, 19:20

Pisałem już coś o liście z podziękowaniami...
krzys_h - 25-01-2012, 19:28

A ja o liście z dręczącymi nas pytaniami...
Kto napisze? :P

Mrocza - 25-01-2012, 20:25

Niestety jutro o 9:00 mam egzamin.
Mógłbym gdzieś jutro po południu dopiero.
Muszę się nauczyć układu okresowego na pamięć a zostało mi 12 godzin do egzaminu.

I marnuję czas wchodząc tutaj. :-?

krzys_h - 26-01-2012, 19:10

I jak egzamin? Piszemy ten list?
DemoLisH - 26-01-2012, 21:42

zapomnieli o nas? czy nikt poczty nie sprawdził jeszcze?
Mrocza - 26-01-2012, 22:31

Egzamin - trója w index.
Poczta - zero nowych wiadomości.

Co miałby zawierać ten list do E?

Raptor - 26-01-2012, 22:53

Podziękowania za fatygę.
Mrocza - 26-01-2012, 23:37

I tylko tyle?
Raptor - 27-01-2012, 10:32

A bo ja wiem? Myślę, że można to jakoś rozwinąć, zapytać o kilka konkretnych rzeczy.
Simbax - 03-02-2012, 14:52

Napiszcie odpowiedź. Obawiam się, że o nas zapomnieli. Chyba, że chcecie znowu czekać milion pięćset sto dziewięćset lat.
Abadon - 13-02-2012, 14:49

Brawo, brawo. To wielki sukces że skontaktowaliście się z Epsitec. Zgadzam się z poprzednikiem. Aby nić porozumienia nie została przerwana należy dalej ją rozwijać z umiarem. Grunt to zachować dystans, nie można być zbyt nachalnym, ale też nie należy milczeć. Jest to ważne, gdyż tak długo oczekiwany kontakt nie można zaprzepaścić.
Raptor - 13-02-2012, 15:16

W takim razie co im napisać? Może po prostu odpiszmy im na poprzedni mail tak, jakbyśmy się wcale nie spóźnili? Coś w stylu: Cieszymy się bardzo za Waszą obietnicę!
Abadon - 13-02-2012, 15:32

Trzeba pomyśleć. Napewno trzeba się przypomnieć. Takie firmy mają dużo pracy i zapominają o pobocznych kontaktach.
Raptor - 13-02-2012, 15:42

Raczej wątpię, by zapomnieli o naszym kontakcie.
Mrocza - 13-02-2012, 22:32

Na skrzynce ciągle nic. Od ostatniego kontaktu minęło jakieś trzy tygodnie.
Raptor - 13-02-2012, 22:56

To bierzmy się za pisanie :/ ...
Simbax - 14-02-2012, 10:12

Dziękujemy za szybką odpowiedź! Bardzo się cieszymy, że zdecydowaliście się udostępnić nam kod źródłowy. To otwiera tyle możliwości... Czekamy z niecierpliwością. Dałoby się jeszcze "odkopać" źródła pozostałych waszych produkcji? Ceebot, Buzzing Cars itp. Byłoby nam niezmiernie miło. Połączenie tego, co najlepsze, ze wszystkich tych gier dałoby wspaniały wynik! W międzyczasie, moglibyście nam odpowiedzieć na kilka pytań, które nie dają nam spokoju? Oto one:
1. ...
2. ...
...
n. ...
Z góry dziękujemy i przepraszamy, jeśli jesteśmy zbyt nachalni, ale te informacje są dla nas ciekawe i mogą się przydać.

Pozdrawia
Polski Portal Colobota

___________________________________

Nie umiem pisać listów, ale może się to przyda. Tylko przetłumaczyć trzeba, mi się nie chce, musiałbym co chwilę do słownika zaglądać. I jeszcze wszystkie pytania trzeba wypisać.

Mrocza - 14-02-2012, 12:07

Thank you for your fast reply! We're glad that you decided to make the source code avaible for us. This opens up many new possibilities... We look forward to it. Could it be possible you to "dig out" the source of your other productions? Ceebot, Buzzing Cars, etc. The combination of the best aspects from all those games would give a great result! In the meantime, we would be gratefull if you could answer a few questions:
1 ...
2 ...
...

[ Dodano: 14-02-2012, 12:10 ]
Czy to nie jest jednak zbyt wiele? Na razie nie prosiłbym o zbyt wiele.
Stąpamy po grząskim gruncie....

Trzeba wyciąć ten podkreślony fragment.

krzys_h - 14-02-2012, 12:37

Tak, nie powinniśmy prosić o zbyt wiele, na inne źródła czas przyjdzie później. Najpierw colobot. Co do pytań to napiszę po szkole.
Berserker - 14-02-2012, 14:50

Szacowany czas w jakim dostaniemy zrodlo ofkorz. Konkrety :)
Raptor - 14-02-2012, 16:26

Thank you for your fast reply! We're glad that you decided to make the source code available for us. This opens up many new possibilities! We look forward to it.

1. Poprawiłem pisownię available.

2. Myślę, że nie potrzebny jest trzykropek w "This opens up many new possibilities". Mogą źle to zinterpretować.

Tylko na to znalazłem czas i wiedzę. Z angielskiego jestem tylko dobry na warunki szkolne. Ponadto wolno myślę...

Mrocza - 14-02-2012, 17:34

Trójkropek był w tekście Simbaxa więc też go napisałem.
To co z tymi pytaniami?

Abadon - 14-02-2012, 17:36

Może zapytać się o to jak wyglądała ich organizacja pracy nad Colobotem?
Raptor - 14-02-2012, 17:41

Albo lepiej, czym się kierowali, dlaczego postanowili zrobić grę programistyczną?
Emxx52 - 14-02-2012, 17:59

Nie zapomnijmy zapytać też po co były totoX oraz inne rzeczy wersji 'niebieskiej', jakie było pierwotne założenie przy tworzeniu ich, oraz dlaczego zostały usunięte... Apropo tego to znalazł ktoś może i ma starą (niebieską :P ) wersję?
Raptor - 14-02-2012, 18:04

Wątpię, by pamiętali o toto#. Pytanie moim zdaniem niepotrzebne. "Niebieska wersja" - może być, ale raczej mogą nie zrozumieć, co mamy na myśli.
Abadon - 14-02-2012, 18:06

Ja miałem przez krótki czas, ale utraciłem ją wraz ze starym PC.
Raptor - 14-02-2012, 18:09

Szkoda. Warto jej poszukać. Zorganizujemy kiedyś "ekspedycję" pobierającą wszystkie napotkane kopie CoLoBoT'a z Internetu :-D !
Simbax - 14-02-2012, 19:03

Widzę, że dopiero jak napisałem tu jakiś kiepski liścik wymyślony na poczekaniu to zaczęła wrzeć dyskusja.
krzys_h - 14-02-2012, 21:03

Co do pytań:
1. Czym była "niebieska wersja"? W niej wszystkie menu były niebieskie (screen w załączniku)
2. Do czego służyły modele "toto*.mod"?
3. Jak korzystać z menu "Prototypy"?
4. Do czego służyła (lub miała służyć) funkacja "antfire"?
5. Dlaczego w colobocie nie znalazły się funkcje "produce" i "factory"?
6. Czy macie konwerter modeli do formatu MOD?
7. Co to "BotGrabberRoller"?
8. Skąd w kodzie gry znalazł się string "TotoMode"?

Jak mi się jeszcze coś przypomni to dodam

[ Dodano: 14-02-2012, 21:05 ]
9. Skąd wzięła się "strzałka" w radarze?

I załącznik zapomniałem ;)
http://www.battlespot.com/images/colobot2.jpg

Emxx52 - 14-02-2012, 21:25

Na niektóre to nawet ja Ci odpowiem :D :
4. Do tego, że wtedy gra jeszcze nie wyodrębniała fire(w sekundach i pozycjach dla mrówki), tylko było lub miało być fire(sekundy), antfire(pozycja)...
5. Bo CeeBota zrobili później niż CoLoBota, więc to logiczne, że nie ma. (co prawda mogli updatować grę do wersji z tymi komendami, ale to też trochę psułoby fabułę - bylejaki bot bez specjalnego sprzętu może postawić budynek?)
6. Powinni gdzieśtam mieć...
7. Stara kategoria transportera kołowego... Chyba :P
8. No sami tam dali... Nie ma tego przypadkiem w opcjach?
9. To radar z wersji 'nebeskiej'
Hehe...

[ Dodano: 14-02-2012, 21:32 ]
A w niebieskiej to raczej nie chodzi o sam interfejs, a raczej to, że kolor robotów, zestawu przetrwania, budynków to właśnie niebieski...

Raptor - 14-02-2012, 22:39

krzys_h napisał/a:
Czym była "niebieska wersja"? W niej wszystkie menu były niebieskie

Myślę, że gra wtedy nie obsługiwała multitexturingu i zmiany barwy niebieskiej na barwę zakodowaną w scene.
krzys_h napisał/a:
Do czego służyły modele "toto*.mod"?

Prawdopodobnie śmieci...
krzys_h napisał/a:
Jak korzystać z menu "Prototypy"?

To już wiemy, gdzieś był stosowny temat.
krzys_h napisał/a:
Czy macie konwerter modeli do formatu MOD?

W źródle na pewno będzie.
krzys_h napisał/a:
Co to "BotGrabberRoller"?

WheeledGrabber dokładnie - wczesna jego nazwa.
krzys_h napisał/a:
Skąd wzięła się "strzałka" w radarze?

Wczesny projekt modelu.

Mrocza - 14-02-2012, 22:54

Czyli co? W zasadzie to nie mamy do nich żadnych pytań?
Simbax - 15-02-2012, 10:41

Na to wygląda, dziwne. Czyli wysyłamy dwu-cztero linijkowy e-mail, żeby po prostu o sobie przypomnieć? Lepiej się dobrze zastanówcie, szkoda tracić taką okazję na dowiedzenie się czegoś od nich.
Abadon - 15-02-2012, 11:20

Proponuję zadać te wszystkie pytania... z dołączeniem notki że na większość znamy prawdopodobna odpowiedź, ale chcielibyśmy dowiedzieć się prawdy od autorów.
krzys_h - 15-02-2012, 11:35

@up: Jestem za.

Kto to przetłumaczy?

Mrocza - 15-02-2012, 12:05

1 What was the "blue version"? All the menus were blue there. (screen attached)
2 What "toto*. Mod" models were used for?
3 How to use the "prototype" menu?
4 What was the purpose of function "antfire"?
5 Why features "Produce" and "factory" were not included in Colobot?
6 Do you have models converter to a MOD format?
7 What is "BotGrabberRoller"?
8 String "TotoMode"?

Mam problemy z tym ósmym.

[ Dodano: 15-02-2012, 12:08 ]
From where string TotoMode came from?
Nie mam pewności czy tak to powinno wyglądać.

krzys_h - 15-02-2012, 12:43

Mrocza napisał/a:
3 How to use the "prototype" menu?

Gdzieś widziałem, że w angielskiej wersji to jest "Prototypes" (liczba mnoga) ale mogę się mylić.

Mrocza napisał/a:
5 Why features "Produce" and "factory" were not included in Colobot?

Nikt jeszcze nie zauważył, że miało być "build" a nie "produce"? ;)

I jeszcze jedno pytanie:
Czemu "produce" nie może tworzyć robotów/budynków?

Emxx52 - 15-02-2012, 19:59

Piąte to przecież bezsens, wcześniej pisałem... :P
Raptor - 15-02-2012, 20:33

Moim zdaniem bezsensem jest zadawanie tylu głębokich pytań ludziom, którzy nie pamiętają już wiele z czasów tworzenia gry. Wyślijmy po prostu to, co już mamy, rozszerzmy o jakieś bzdety, i ślijmy czym prędzej.
Kod:
Thank you for your fast reply! We're glad that you decided to make the source code available for us. This opens up many new possibilities! We look forward to it.

Podstawowe pytanie: "Kiedy możemy się spodziewać otrzymania źródła?" - zadał je już Berserker. Nie wiem, jak je wkomponować w ten list.

Może:
Kod:
Thank you for your fast reply! We're glad that you decided to make the source code available for us. This opens up many new possibilities! When can we expect to receive your gift?

Simbax - 15-02-2012, 21:07

Żeby nie doszło do tego, że mnóstwo czasu spędzimy na poprawianiu, zmienianiu listu i tym podobnych bzdetów - wysyłamy list 17 lutego (w ten piątek) wieczorem. Czyją/którą wersję? Zależy od opinii większości (w sensie liczba głosów "Za"). Na razie wygrywa wersja z podaniem wszystkich pytań, może zaraz ktoś wyskoczy z całkiem nową koncepcją, nie wiem. Po prostu coś im wyślijmy w końcu.
Simbax - 17-02-2012, 18:47

Thank you for your fast reply! We're glad that you decided to make the source code avaible for us. This opens up many new possibilities... When can we expect to receive your gift? In the meantime, we would be gratefull if you could answer a few questions:
1. What was the "blue version"? All the menus were blue there. (screen attached)
2. What "toto*. Mod" models were used for?
3. How to use the "prototype" menu?
4. What was the purpose of function "antfire"?
5. Why features "build" and "factory" were not included in Colobot?
6. Do you have models converter to a MOD format?
7. What is "BotGrabberRoller"?
8. From where string TotoMode came from?

Greets
Colobot's Polish Portal

Raptor - 17-02-2012, 18:57

Głupota z tymi pytaniami. Wielu pytań mogą nie zrozumieć. Nie lepiej zadać tylko jedno, dość uniwersalne pytanie: "Dlaczego zdecydowali się stworzyć grę programistyczną?"
Abadon - 18-02-2012, 13:12

Cytat:
Nie lepiej zadać tylko jedno, dość uniwersalne pytanie: "Dlaczego zdecydowali się stworzyć grę programistyczną?"


Uniwersalne pytanie to zły pomysł. Wtedy pójdzie "gadka szmatka" i zero interesujących nas konkretów. Odpowiedzą zapewne jak politycy, pójdzie coś typu "Gra programistyczna otworzyła nam nowe horyzonty na rynku gier. Główną celem było szerzenie idei programowania itp. Cieszymy że udało się nam to osiągnąć, a wy jesteście tego żywym dowodem. W idealny sposób połączyliśmy zabawę z nauką co przyniosło nam wielu fanów. Cieszmy się z tego co udało nam się dokonać itp.".
Takie ogólne pytanie nadaje się jedynie na wywiad w gazecie.

Cytat:
Głupota z tymi pytaniami. Wielu pytań mogą nie zrozumieć.


Jeśli nie zrozumieją to chyba dadzą nam w odpowiedzi znać. To oni tworzyli grę i raczej powinni się orientować o co chodzi. Jeśli się nie... to znaczy że mają poważne braki i powinni czym prędzej odpalić starego Colobota by się nie skompromitować.

Simbax - 18-02-2012, 13:31

Abadon napisał/a:
Wtedy pójdzie "gadka szmatka" i zero interesujących nas konkretów.


I właściwie, co nas obchodzi to, dlaczego stworzyli tę grę. Sam mógłbym na to pytanie odpowiedzieć:
"Chcieliśmy w przyjazny sposób wprowadzić świat programowania i zainteresować tą dziedziną większą ilość osób, nawet tych młodszych."
Ewentualnie:
"Dla pieniążków!".

Raptor - 18-02-2012, 18:27

Dobra, róbcie jak uważacie. Byle ostrożnie. Na pewno wiele nie pamiętają.

Boję się tylko, że możemy ich zirytować tymi pytaniami, na których większość już znamy odpowiedź.

krzys_h - 18-02-2012, 20:48

Simbax napisał/a:
Żeby nie doszło do tego, że mnóstwo czasu spędzimy na poprawianiu, zmienianiu listu i tym podobnych bzdetów - wysyłamy list 17 lutego (w ten piątek) wieczorem.

No i jeszcze nie wysłane? ;)

Mrocza - 18-02-2012, 21:41

Niby co mielibyśmy wysyłać?

W cale nie musimy się spieszyć ani niecierpliwić. Napisali, że odkopią ten kod to go odkopią. Na pewno będą mieli z tym jakieś problemy. Nie mają tego pod ręką. A nawet gdyby mieli nie mogą otworzyć źródła tak z dnia na dzień. Biurokracja jest wszędzie...

Emxx52 - 18-02-2012, 23:14

Ja uważam, że te pytania są bez sensu. Jak nie mamy co robić to po prostu znajdźmy nebeską, zobaczmy co i jak, a na pozostałe pytania już znamy odpowiedzi...
DemoLisH - 18-02-2012, 23:23

Jezu, kolejny raz coś kombinujecie? po co jakieś pytania? Zobowiązali się do dania wam kodu to wam dadzą, w Epsitecu pracują ludzie, nie maszyny żeby podkładać pod nich jakiś formularz. Po prostu im przypomnijcie o tym, że nadal oczekujemy na kod i bylibyśmy wdzięczni jeśli go dostaniemy.
Mrocza - 19-02-2012, 07:11

@up W pełni popieram! Wyślijmy coś takiego:
Dear developer!
Thank you for your interest!
We're glad that you decided to make the source code available for us.
Forgive us for our impatience, but when can we expect to receive your gift?
Best regards,
PPC Community

Tyle wystarczy aby uzyskać odpowiedź na nasze najważniejsze pytanie: Kiedy?
List nie musi być długi.
Jeżeli oni pracują od poniedziałku do piątku to nie ma znaczenia czy wyślemy to w piątek wieczorem czy poniedziałek rano.

Simbax - 19-02-2012, 10:28

DemoLisH napisał/a:
Po prostu im przypomnijcie o tym, że nadal oczekujemy na kod i bylibyśmy wdzięczni jeśli go dostaniemy.


Próbuję to cały czas wszystkim uświadomić!

Raptor - 19-02-2012, 11:06

No! Nareszcie szczypta porozumienia! Jestem za. Ślijmy.
Mrocza - 19-02-2012, 12:03

To co? Wysyłać?
Simbax - 19-02-2012, 12:45

Tak.
DemoLisH - 20-02-2012, 01:35

I co, wysłane?
Mrocza - 20-02-2012, 05:17

Tak. Wysłane wczoraj. Na razie odpowiedzi brak. Znowu trzeba czekać.

[ Dodano: 20-02-2012, 11:16 ]
JEST!!!
Hello,
I am surprised... We sent you the link for the download a few weeks ago.
I just checked and found out that I made an error when replying to you...
Here is the answer I intended to send you :
> Hi, the original author of Colobot has also developed a derived game,
> called CeeBot, for which he has already prepared a ZIP file with the
> whole content:
>
> www.epsitec.ch/download/ceebot/ceebot.zip
I hope this will help, even if it is not the original Colobot. If you really need the Colobot sources, I'll
ask Daniel Roux to look and see if
he can provide them to you too.
Pierre

Moglibyśmy czekać w nieskończoność.

[ Dodano: 20-02-2012, 11:36 ]
Może szybko odpowiedzieć im tak:
We are extremely grateful. We were lucky that we decided to write to you. Otherwise we would wait for your response forever. Now we can continue to work on our projects.
Thank you once more. We will let you know about any major changes.
PPC Community

Wysłać?

lukas_j - 20-02-2012, 12:12

No no.. prosze, wchodzę na forum a tu... Taka niespodzianka ;) Możecie napisać, że jeśli jest możliwość otrzymania kodu colobota to bardzo prosimy. I że dziękujemy :)
Simbax - 20-02-2012, 12:29

Mrocza napisał/a:
Moglibyśmy czekać w nieskończoność.


Było od razu wysyłać, ale wszyscy grzecznie czekali.

Mrocza napisał/a:
We are extremely grateful. We were lucky that we decided to write to you. Otherwise we would wait for your response forever. Now we can continue to work on our projects.
Thank you once more. We will let you know about any major changes.
PPC Community


Napisz jeszcze uprzejmie, że chcemy jeszcze ten kod Colobota i wysyłaj.

WOW, ten kod ma ponad 1 GB, już zasysam, nie wiem po co, może coś tam mi się uda rozkminić :P

krzys_h - 20-02-2012, 12:32

Będę miał co robić po szkole ;) Jak najszybciej wyślijmy im jakieś podziękowania.
Van - 20-02-2012, 12:52

Zarąbiszczasta sprawa! Czy to znaczy, że same gry (Colobot i Ceebot) również będą dostępne do pobrania legalnie i za darmo?

W ogóle warto sprawę nagłośnić, niech zainteresuje się cały świat, im więcej koderów tym lepiej, to będzie się można doczekać jakichś kozackich przeróbek :> No i oczywiście portu na Linuksa, Maki, BSD, cokolwiek :>

Berserker - 20-02-2012, 12:56

Proponuje jednak wyciagnac od nich Colobota... Jest lepiej zoptymalizowany, wiec pracowac lepiej jest nad nim. Ceebot ma pare milych rzeczy jednak ma to denerwujace cos, co sprawia, ze czlowiek czym predzej wraca do Colobota :>
Mrocza - 20-02-2012, 13:07

Wysłałem już podziękowania z prośbą o przesłanie kodu Colobota jeżeli nie będzie to problemem.
Van - 20-02-2012, 13:14

Nie zapomnijcie o paru wspomnianych tu rzeczach, o których w końcu chyba im nie napisaliście. Wszystko, co ważne:
- oficjalne udostępnienie kodu publicznie na licencji GPL (lub zbliżonej);
- oficjalne udostępnienie za darmo pełnych wersji gier (potem wystarczy zamieścić np. na Desurze lub/i GOG.com i Colobot przeżyje drugą młodość);
- czy nie mają nic przeciwko temu, by sprawę nagłośnić? (mówię Wam, że naprawdę warto, napisać tu i ówdzie na stronach/forach związanych zarówno z programowaniem, jak i z grami, i to nawet tak renomowanymi, jak Polygamia, a nowi programiści nam przyrosną jak grzyby po deszczu).

To trzeba było zamieścić w Waszych mailach.

Simbax - 20-02-2012, 13:16

Gdy dostaniemy odpowiedź odnośnie kodu Colobota to ich się o to spytamy. Na razie cieszmy się z tego, co jest.
Van - 20-02-2012, 13:25

Toteż ja się cieszę, i to nawet bardzo, ale chciałbym, byśmy o tym nie zapomnieli :)

Taka Desura ostatnio odświeża sporo starych tytułów, GOG.com to się w tym wręcz specjalizuje, obie instytucje są bardzo społecznościowolubne więc skoro można, to czemu nie? :)

Marzy mi się też strasznie port linuksowy :)

krzys_h - 20-02-2012, 13:56

Możemy też wspomnieć o naszych planach, tzn multiplayer, port na inne systemy, odnowa graficzna, kontynuacja/rozszerzenie fabuły itp.
Nie pobierałem jeszcze tego załącznika, co w nim jest? CeeBot 4? A może wszystkie CeeBoty razem (to by wytłumaczało rozmiar pliku)?

Abadon - 20-02-2012, 14:06

Świetnie. Nie myślałem że uda się to osiągnąć.

"To mały krok na forum, ale wielki dla naszej społeczności"



//555 post na forum

adiblol - 20-02-2012, 14:33

Portować będzie ciężko ale można przystosować tak aby poszedł pod Wine'm.
Mrocza - 20-02-2012, 14:50

Ok, but please nevertheless look at the CeeBot sources, as the game is very similar in spirit and shares an important part of the colobot source code... Pierre Arnaud
Van - 20-02-2012, 15:20

adiblol napisał/a:
Portować będzie ciężko ale można przystosować tak aby poszedł pod Wine'm.

Co przystosowywać, skoro już działa jak złoto?

Zresztą, historia pokazuje, że gdziekolwiek otwarto kod źródłowy gry, porty na inne systemy prędzej czy później się pojawiały.

Raptor - 20-02-2012, 16:51

No! Noo! Forum wystrzeliło! A nie było mnie tylko przez ponad pół doby...
Już pobieram i operuję. Może coś będę potrafił?





Po tylu latach... Ech...
Trzeba powrócić do Młodości...


//Usunięty double post - Abadon


Dobra. Już nie spamujmy w temacie o kontakcie z EPSITEC, o tym, co dostaliśmy.

Piszmy tutaj tylko o dalszych mailach do nich.

Programerus - 23-02-2012, 14:40

Prosiłbym o spytanie się ich o dwie kluczowe kwestie:

1. Na jakiej licencji udzielają nam kod.
2. Co z prawami do nazwy Colobot? Chodzi głównie o to, czy gra będzie mogła się nazywać Colobot 2, czy będziemy musieli wymyśleć jakąś inną nazwę.

Prosiłbym o jak najszybsze wysłanie maila z tymi dwoma zapytaniami.

Sovijet - 23-02-2012, 23:27

Jeżeli mógłbym też prosić o trzy pytania:
1.Czy jest możliwość wydania gry przez Was, którą to my Wam dostarczymy?
2.Co to znaczy "coucou" w pliku "tralala" w "files"?
3.Moglibyście podać klucz do tej wersji?

adiblol - 24-02-2012, 01:16

Sovijet napisał/a:
1.Czy jest możliwość wydania gry przez Was, którą to my Wam dostarczymy?
n/c

Sovijet napisał/a:
2.Co to znaczy "coucou" w pliku "tralala" w "files"?
to samo co blabla w pliku aaa

Sovijet napisał/a:
3.Moglibyście podać klucz do tej wersji?
Klucz w open source? Hahahahahaha :lol:
Sovijet - 24-02-2012, 20:14

"n/c"
Człowiek się nie może spytać?
"to samo co blabla w pliku aaa"
Gdzie jest ten plik?
"Klucz w open source? Hahahahahaha"
To proszę powiedz mi jak mam to zainstalować? bo mi wyskakuje błąd, zaś jak z autorun to woła key'a. Cóż oczekuj człowieku kultury od admina, a tu klops, bo kulturą i ogładą to On nie grzeszy...

krzys_h - 24-02-2012, 20:16

Dobra, powinniśmy im coś napisać w związku z tym, że w kodzie ceebota jest możliwy do skompilowania kod colobota. Musimy zapytać się o licencję.
Programerus - 24-02-2012, 21:22

Nie zapominajmy o nazwie. To także ważna rzecz.
Mrocza - 24-02-2012, 21:32

krzys_h napisał/a:
Dobra, powinniśmy im coś napisać w związku z tym, że w kodzie ceebota jest możliwy do skompilowania kod colobota. Musimy zapytać się o licencję.



Myślę, że potrzebujemy efektów. Dotychczas pisaliśmy im co możemy zrobić. Nie możemy znowu napisać, że możemy wyciągnąć z tego colobota. Trzeba to zrobić i wtedy im napisać. Musimy mieć już jakieś wyniki naszej pracy.
Udowodnić, że nie rzucamy słów na wiatr.

WielkiBrat napisał/a:
Nie zapominajmy o nazwie. To także ważna rzecz.


Nazwie czego?

krzys_h - 24-02-2012, 21:37

WielkiBrat napisał/a:
2. Co z prawami do nazwy Colobot? Chodzi głównie o to, czy gra będzie mogła się nazywać Colobot 2, czy będziemy musieli wymyśleć jakąś inną nazwę.

Programerus - 24-02-2012, 21:50

Ale kwestia licencji to tak ważna rzecz, że bez tego się w ogóle nie powinniśmy się za to zabierać!

Możesz napisać, że po drobnych problemach skompilowaliśmy kod.

adiblol - 25-02-2012, 00:42

Sovijet napisał/a:

Człowiek się nie może spytać?
Śmieszne to będzie. Nie potrzebujemy aby firmy wydawały nam gry. Udostępnienie za darmo całemu światu będzie lepsze.

Sovijet napisał/a:

"to samo co blabla w pliku aaa"
Gdzie jest ten plik?
Nie ma. To była metafora.

Sovijet napisał/a:
To proszę powiedz mi jak mam to zainstalować? bo mi wyskakuje błąd, zaś jak z autorun to woła key'a.
To jest wersja którą powinieneś skompilować a nie od razu odpalać.

Sovijet napisał/a:
Cóż oczekuj człowieku kultury od admina
Cóż oczekuj człowieku myślenia od użytkownika forum...
Berserker - 25-02-2012, 12:16

@adiblol

Wiecej cierpliwosci, nie wysmiewaj go tylko albo mu wytlumacz odrazu czemu mysli zle, albo zignoruj.

@Sovijet

Mimo, ze reakcja adiblola nie byla najlepsza, to jednak byla zrozumiana. Wykazales sie nie tylko elementarnym brakiem wiedzy jednak wymaganej by na takim forum moc w pelni sie angazowac, ale takze brakiem kultury i umiejetnosci myslenia. Mam dzisiaj dobry dzien wiec ostrzenia nie poleca, ale nastepnym razem nie wyskakuj z pytaniami retorycznymi, wynikajacymi z braku rozeznania w temacie badz z pytaniami na ktore odpowiedz jest na forum praktycznie wszedzie spamowana od tygodnia...

Simbax - 25-02-2012, 12:25

Gadu-gadu, bla bla bla, a list się sam nie napisze.
Programerus - 25-02-2012, 13:35

Mrocza, wzywam Cię!
Mrocza - 25-02-2012, 14:39

Teraz jestem niestety zajęty, mam dzisiaj treningi. Mogę napisać dopiero wieczorem. Na jutro na pewno.

BTW Na skrzynce żadnych nowych wiadomości.

Programerus - 25-02-2012, 15:04

Spoko, obowiązki najważniejsze :)
Mrocza - 25-02-2012, 19:07

Welcome.
We reviewed the files received from you and we managed to get the full Colobot code. Fragments were found to be sufficient to accomplish this. So there is no need for you to continue looking for the original code. We would like to ask for an official license. We believe that this should be fully open-source project licensed under the GPL.

To jest szkielecik listu.
Zapytać o tą nazwę?
Co jeszcze udało nam się zrobić? Stworzyliśmy podwaliny pod edytor map? Dodaliśmy do Colobota roboty z Ceebota? Wybaczcie ale nie ogarniam co się tutaj teraz dzieje.

Raptor - 25-02-2012, 19:31

Mrocza napisał/a:
Wybaczcie ale nie ogarniam co się tutaj teraz dzieje.

Też nie wiem, co się dzieje. Mogę tylko przyznać się, że:

1. Przeglądam wszystko, co dostaliśmy.

2. Zainstalowałem Microsoft Visual C++ 6.0 Standard Edition i próbuję skompilować to wszystko.

3. Porównuję katalogi i zawartość wszystkich DAT'ów.

4. Robię masę innych rzeczy, które mają na celu rozeznanie się z tym i owym. Liczę też na to, że wszyscy tak zrobimy. Dzięki temu wiedza Nasza będzie dość spójna i kompletna, i unikniemy zbędnych rozmów/pytań.

Co do pytań, to mam niestety kilka, może się wydawać głupich:

Z tego co wiem, dostaliśmy CoLoBoT'a, CeeBot'a A, CeeBot'a Teen (czy w najnowszych wersjach?) w jednym, co jest dla mnie niewyobrażalne.

1. Jak skompilować konkretną wersję?

2. Jak w ogóle to skompilować?

3. Czy otwarcie w Microsoft Visual C++ 6.0 Standard Edition pliku "projet1.dsw" i konwersja do nowej wersji projektu, jest właściwe?

4. Co muszę zrobić, by podczas kompilacji nie wyrzucał ponad 10 000 błędów?

To na tyle pytań, jak na razie. Nie mam doświadczenia z poważnymi kompilatorami z wyjątkiem Turbo PASCAL :roll: ...

@Mrocza:
List dobry. Możesz spytać się o ten tytuł. Jednak chętnie bym zobaczył, co jeszcze mają do zaoferowania... Jak najwięcej źródeł!

Simbax - 25-02-2012, 19:38

Jak możecie nie ogarniać co się dzieje, jak wszystko jest w odpowiednim dziale na forum...

Raptor napisał/a:
Jak skompilować konkretną wersję?


Edytujesz jakiś plik *.h

Raptor napisał/a:
Jak w ogóle to skompilować?


Ściągnąć Visual C++ 6.0, directx sdk i podmienić pliki od krzys_h.

Raptor napisał/a:
Czy otwarcie w Microsoft Visual C++ 6.0 Standard Edition pliku "projet1.dsw" i konwersja do nowej wersji projektu, jest właściwe?


Tak. Nowsze Visuale tego nie potrafią skonwertować.

Raptor napisał/a:
Co muszę zrobić, by podczas kompilacji nie wyrzucał ponad 10 000 błędów?


Patrz wyżej.

krzys_h - 25-02-2012, 20:48

Mrocza napisał/a:
Stworzyliśmy podwaliny pod edytor map?

Tak ;)

Mrocza napisał/a:
Dodaliśmy do Colobota roboty z Ceebota?

Wystarczyło skompilować kod, nic nie zmienialiśmy.

Raptor napisał/a:
Z tego co wiem, dostaliśmy CoLoBoT'a, CeeBot'a A, CeeBot'a Teen (czy w najnowszych wersjach?) w jednym, co jest dla mnie niewyobrażalne.

Przecież już dawno temu ustaliliśmy, że to ten sam silnik. W kodzie zmiany to głównie zamiana tekstów "COLOBOT" na "CeeBot", modyfikacja interfejsu (menu główne) i inne szczegóły mało istotne dla rozgrywki. Reszta jest w katalogach scene, help, plikach dat itp.

[ Dodano: 25-02-2012, 20:49 ]
Simbax napisał/a:
Raptor napisał/a:
Jak skompilować konkretną wersję?
Edytujesz jakiś plik *.h

A konkretnie "language.h".

Sovijet - 26-02-2012, 00:01

A nie lepiej poczekać z wysłaniem listu aż ten "projekt" zostanie "okrojony" do kodu samego Colobota, i napisać że możemy brać się do pracy?
Schocker - 26-02-2012, 00:35

Hm, a nuż mnie tu ktoś jeszcze pamięta... ^^

Hohoho, Panowie... Nic tylko gratulować i się cieszyć. :)
Dobrze, że dostałem informację na ten temat od lukasa_j (via Jabber) i Abadona (via GG). Serdecznie wam za to dziękuję, chłopaki, to forum było jednym z moich pierwszych i mam do niego niesamowity sentyment...

Dobra robota, Panowie, dobra robota. Wątpię, ze do czegokolwiek się przydam, no, chyba, że chodzi o ewentualne poprawki jakichś przyszłych angielskich tekstów, ale będę na pewno aktywnie śledził ten projekt i wspierał was... chociażby mentalnie. :P

Raz jeszcze: dobra robota, Panowie.

dawid960 - 26-02-2012, 22:17

Bardzo się cieszę że espitec odpowiedziało, myślałem że się leniuchowali.

A może im pokazać:
CoLoBoT Mission Pack For CeeBot4
i nasze wymyślone misje colobota 2

Raptor - 26-02-2012, 23:28

dawid960 napisał/a:
A może im pokazać:
CoLoBoT Mission Pack For CeeBot4
i nasze wymyślone misje colobota 2

Wątpię, by mieli czas i się tym zainteresowali.

krzys_h - 01-03-2012, 08:10

A może zamiast czekać aż będziemy mieli co im wysłać, żeby pokazać, że pracujemy, wyślijmy co mamy i napiszmy, że rozpoczęliśmy pracę i o jej postępach będziemy informować na bieżąco?
Mrocza - 06-03-2012, 23:40

Otrzymaliśmy kolejny list od Pierra:

Hi, our developer looked for the sources in his archives and he was not able to dig them out. Somehow, we no longer have these sources :-(

I am very sad to have to say so.

Pierre

Proponuję odpowiedzieć następująco:

Welcome.
We reviewed the files received from you and we managed to get the full Colobot code. Fragments were found to be sufficient to accomplish this. So there is no need for you to worry about it any more. We would like to ask for an official license. We believe that this should be fully open-source project licensed under the GPL.

So far we have managed to create the basis for the map editor. It was also possible to add several elements from Ceebot. Such as robots or functions. But these are only minor changes before implementing multiplayer gameplay.

The third issue is the name of the game. Can we freely use the name "Colobot" in the future?

PPC Community


Czy mogę wysłać ten list?

krzys_h - 07-03-2012, 07:57

Uważam, że możesz wysyłać, ale zobaczymy co powie reszta
Van - 07-03-2012, 09:02

Bardzo dobrze, bardzo dobrze, tylko czemu to tyle trwa? Wydaje mi się, że możnaby było to załatwić prędzej.

GPL, opensource i jazda :] Możecie ich też zapytać, czy nie mają nic przeciwko temu, żeby sprawę trochę nagłośnić. Tu i ówdzie się napisze, że Colobot jest teraz opensource, nieco pozytywnego hałasu zrobi nam dobrze :]

Programerus - 07-03-2012, 09:17

Tak, bardzo dobry list, wyślij go.
Mrocza - 07-03-2012, 09:45

Wysłałem.

Teraz trzeba się w końcu zająć CMP.

krzys_h - 07-03-2012, 09:48

Napisz jeszcze tylko, że stworzyliśmy komunikację sieciową w celu dodania pobierania user leveli bezpośrednio w grze (właśnie kombinuję jak to w GUI umieścić). Jak wymieniamy osiągnięcia to napizmy wszystko
Raptor - 07-03-2012, 17:40

Zdziwiło mnie jedno. Nie pamiętają tak istotnej rzeczy, że oparli CeeBot-A i CeeBot-Teen na CoLoBoT jako wybiórcze rozszerzenie tego samego kodu podczas kompilacji. Rozumiem, żeby nie pamiętać np. o "toto-hydrancie", ale żeby o tym? Nie pojmuję.
Programerus - 07-03-2012, 18:36

Bo ludzie z którymi piszemy != ludźmi którzy stworzyli colobota.
Schocker - 08-03-2012, 18:30

Noo, panowie, cuda się zdarzają. Cztery słowa: GNU General Public License!
Mamy tez pełną zgodę na używanie nazwy COLOBOT, mało tego, najciekawszym fragmentem jest wg mnie ten:
Cytat:
I'll send you this declaration by postal mail, signed by hand, if
you provide us with an address, where we can send you a plain old
envelope :-)


Noo, co jak co, ale ja bym na przykład bardzo chciał taką kopertę otrzymać. ;) Co z tym?

Mrocza - 08-03-2012, 18:38

Trzeba się umówić kto ten list przyjmie i oprawi w ramkę. Później do niego wpadniemy z wizytą na zjazd użytkowników PPC.
Programerus - 08-03-2012, 18:41

Coś mnie ominęło? Bo nie widzę nigdzie postu z ich odpowiedzią :/
Schocker - 08-03-2012, 18:42

Dla leniwców przeklejam z newsa:
Pierre Arnaud napisał/a:
Hello team,

I'll be happy to reply as follows:

----------------------------------------------------------------------
Licensing
----------------------------------------------------------------------

EPSITEC SA hereby agrees to open the source code provided to the PPC
Community and license it under the GNU GPL version 3, at the condition
that the PPC Community properly identifies every source file provided
by EPSITEC SA with the following Copyright notice:

* This file is part of the COLOBOT source code
* Copyright (C) 2001-2008, Daniel ROUX & EPSITEC SA, www.epsitec.ch
*
* This program is free software: you can redistribute it and/or modify
* it under the terms of the GNU General Public License as published by
* the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
* (at your option) any later version.
*
* This program is distributed in the hope that it will be useful,
* but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
* MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
* GNU General Public License for more details.
*
* You should have received a copy of the GNU General Public License
* along with this program. If not, see .

----------------------------------------------------------------------

EPSITEC allows the PPC Community to use the name COLOBOT in association
with products based on or derived from the original COLOBOT source code
distribution.

----------------------------------------------------------------------

I'll send you this declaration by postal mail, signed by hand, if
you provide us with an address, where we can send you a plain old
envelope :-)

I'd be glad if you could send us progress reports on your work, on
a year-by-year basis, so that we get an idea of how the project goes
on and how successful you are building a community around COLOBOT.

Best regards,

Pierre Arnaud, CEO
EPSITEC SA, Switzerland


^___^

Programerus - 08-03-2012, 18:43

Sry, przed sekundą przeczytałem, najpierw otworzyłem post, potem przeczytałem shoutbox. Byłbym chętny do przyjęcia deklaracji, będzie u mnie bezpieczna :)
ison - 08-03-2012, 18:44

gratulacje z uzyskaniem pozwolenia od Epsitec :D
Jak wtedy będzie z copyrightem co do modeli z colobota? Będą na GNU GPL? Będę na przykład miał prawo do używania ich do publicznego projektu non-profit?

Można by uzyskać kontakt do tego pana z Epsitec? Chętnie bym porozmawiał :) Widać szanse na nowe fanowskie produkcje Colobota się zwiększyły. Jestem pod wrażeniem.

Schocker - 08-03-2012, 18:45

Przez moment nawet myślałem, czy nie poprosić ich o wysłanie kilku kopii, ale potem stwierdziłem, że to głupie. :/ Chociaż...
Programerus - 08-03-2012, 18:46

Zawsze mógłbym przeskanować :)
Schocker - 08-03-2012, 18:49

Według mnie raczej nie "mógłbyś", a "powinieneś" wręcz. ^^ W praktyce każdy udzielający się teraz na forum użytkownik na pewno ma duży sentyment do COLOBOTa i całego PPC.
Ale w sumie fajnie by było, jakby każdy z nas dostał indywidualną kopię deklaracji. :)

BTW: Ahh, te posty z 2009 i 2010... "Do tego byśmy potrzebowali kodu źródłowego, a na to nie ma szans". ;)

krzys_h - 08-03-2012, 19:09

Nie sądziłen, że pójdzie tak łatwo ;) Mogę zająć się dopisaniem tego komentarza do wszystkich plików źródłowych.
Emxx52 - 08-03-2012, 19:19


lukas_j - 08-03-2012, 20:33

o kur.wa! GNU GPL dziekuje EPSITEC i dziekuje tym którym sie to dualo zalatwic!

Wiedzcie, ze jesteście zajebiści! :D

A co do doklajenia tego do kodu zrodlowego: wystarcz moze w jendym pliku? Albo stworzyc plik LICENSE i tam to wkleić :D

--
@edit: ach no tak, napisali ze musimy dokleić :)

Programerus - 08-03-2012, 20:38

W liście jest napisane, że prawa udzielają użytkownikom PPC.

@EDIT:
Cytat:
Według mnie raczej nie "mógłbyś", a "powinieneś" wręcz. ^^ W praktyce każdy udzielający się teraz na forum użytkownik na pewno ma duży sentyment do COLOBOTa i całego PPC.


Chodziło mi o to, że nie było by problemu, aby każdemu kto będzie chciał dostać licencję, zrobić kopię i ją wysłać :) Wiadomo, że bym to zrobił obowiązkowo :)

Mrocza - 08-03-2012, 21:30

Czyli mamy wyłączność?

Może trzeba pochować wszystkie linki do pobrania kodu? Czy to by było jednak przywłaszczenie?
Chodzi o to żeby projekty pozostały na tym forum.

Konieczne są te przenosiny!
Jak z tym będzie?
Co stoi na przeszkodzie?
Adiblolu?

Programerus - 08-03-2012, 21:31

Pamiętaj, że praktycznie każdy może w każdej chwili stać się użytkownikiem PPC i nabyć prawa do kodu. Ten termin jest bardzo nieprecyzyjny.

Na przeszkodzie stoi fakt, że WRIM ma sesję i nie ma czasu.

Abadon - 08-03-2012, 21:40

Myślę że rozmowa z WRIMem, kiedy znajdzie czas rozstrzygnie całą sprawę. Uzbroimy się w cierpliwość.
Mrocza - 08-03-2012, 21:41

Aha, sesja...
To pewnie poprawkowa więc rozumiem.

I tak puki co nie zapowiada się nagły napływ nowych użytkowników więc nie ma się co przejmować. Konkurencyjnego forum też nie ma, a raczej żadnego innego.

Programerus - 08-03-2012, 23:54

Mrocza, wysłać Ci adres na PW?
Schocker - 09-03-2012, 00:10

Tym razem mówię serio: skoro jesteśmy grupą użytkowników, gdzie wszyscy są traktowani tak samo (nie mówię tu o podziale na adminów, modów, etc.), to trochę głupio wysyłać tak ważny dla nas dokument do jednej osoby. Bynajmniej nie chodzi mi tu o bezpieczeństwo takiego dokumentu, bo tu Wielkiemu Bratu można na pewno zaufać, ale o sentyment...

Może jednak jakoś byśmy wykombinowali kilka takich deklaracji, jako zwyczajne pamiątki? :) W sumie zawsze pozostaje ksero, alee... no wiecie, drugi raz takiej sytuacji nie będzie. ^^ A w raczej ewentualnego zgubienia (co się oczywiście nigdy nie stanie!) lepiej mieć jakieś kopie.

lukas_j - 09-03-2012, 00:46

WielkiBrat: daj link tutaj, to zobaczymy...
Programerus - 09-03-2012, 00:52

Do czego mam dać link? Ja też bym był za wysłaniem do wszystkich chętnych, tylko że to by ich trochę kosztowało
adiblol - 09-03-2012, 03:19

Mogą przysłać we wspólnym liście i sobie podzielimy...

Wyłączność mamy tylko na nazwę; kod jest publiczny.

Programerus - 09-03-2012, 07:42

Tzn. kilka kopii w jednym liście? Świetny pomysł :)
Mrocza - 09-03-2012, 08:42

Hi
We would like to especially thank you for this wonderful gift. Finally, our dreams can become reality.

We will now publicize the matter a little to enlarge our team. We need people who can support us in our work. Of course, we will inform you of any major changes.

We considered the issue of the paper version of the license. Would it be possible for you to send multiple copies (how many?) of that license to one address:
(what address?)
We would be very grateful. Everyone who has contributed significantly to this success would like to have their own copy. The best solution would be for you to send multiple copies to one of our users. We will share with them so that everyone will be satisfied.

Thank you again for such a wonderful gift.

Co myślicie? Co jeszcze napisać?

Programerus - 09-03-2012, 10:05

Sądzę, że jest ok, tylko na czyj adres? Dla mnie nie byłoby problem rozesłać tego do Was. A co do ilości kopii - 10? Sądzę, że starczyłoby dla wszystkich zainteresowanych.
Schocker - 09-03-2012, 10:29

To może 12, tak, żeby było jeszcze na zapas. Pomysł wspaniały. ^^
PoxiPol - 09-03-2012, 10:30

Jestem zainteresowany jak cos.
Tak nawiasem, Nazwa 'Colobot' powinnismy sie tylko martwic gdyby ludzie chcieli sprzedawac ich wersje. W koncu glupio by bylo, wyskakiwac ze seprawami legalnymi do poczatkujacych programistow, co po prostu dodali nowego robota czy cos. Z tym nie ma problemu.
A do tego, w internecie jest tyle gier opensource, ze tymi 10tysiacami gier sie nie musimy martwic. Niestety ludzi znajacych colobota jest malo.
A fajnie by bylo zrobic, ze rozni ludzie moze robia osobne sobie projekty, a pozniej kod sie zlepia w jedna dobra gre. : )
Brawo. Brawo ; D

Mrocza - 09-03-2012, 12:06

Trzeba zrobić dokładną listę i określić konkretną liczbę, a nie "weźmy sobie na zapas".
Raptor - 09-03-2012, 12:11

Na pewno:
COLOBOT (WRIM)
adiblol
Berserker
Abadon
Schocker
krzys_h
WielkiBrat
Thorin12

Jeszcze kilku i starczy. Chętnie też sobie powieszę w gablotce :roll: .

krzys_h - 09-03-2012, 12:31

Jeszcze Mrocza.
PS. Do kogo to w końcu wysyłamy?

Programerus - 09-03-2012, 12:41

To 12 w takim razie. Przesyłkę mogę przyjąć ja, nie będzie problemu z kasą na rozesłanie do Was.
krzys_h - 09-03-2012, 13:36

PoxiPol jeszcze chciał i albo nie umiem liczyć, albo to jest 11 osób ;)
Mrocza - 09-03-2012, 14:10

1.COLOBOT (WRIM)
2.adiblol
3. Berserker
4.Abadon
5.Schocker
6.krzys_h
7.WielkiBrat
8.Thorin12
9.Mrocza
10.Raptor
11.Simbax

Czy tak?

[ Dodano: 09-03-2012, 14:12 ]
Czyli potrzeba 12 kopii mniej więcej.

Jeszcze tylko adres WielkiegoBrata.

Simbax - 09-03-2012, 15:00

Yay, GPL license, prawa do nazwy, jakieś świstek w oprawce na ścianie...
Założę się, że po dwóch dniach już i tak zostaną tylko niektórzy, tak jak było, gdy dostaliśmy kod źródłowy. Wszyscy się jarali a końcowo tylko krzys_h coś zrobił.
Chociaż mam nadzieję, że przegram ten zakład.

Mrocza napisał/a:
11.Simbax


O, ktoś o mnie pamięta :)

krzys_h - 09-03-2012, 15:08

@Mrocza:
krzys_h napisał/a:
PoliPox jeszcze chciał


[ Dodano: 09-03-2012, 15:10 ]
I nie
Simbax napisał/a:
tylko krzys_h coś zrobił

Bo krzys_h coś ciągle robi! ;)

Simbax - 09-03-2012, 15:39

krzys_h napisał/a:
Bo krzys_h coś ciągle robi!


Wybacz to niedopatrzenie, mistrzu ;)

Abadon - 09-03-2012, 16:14

Niech tym 12 apostołem zostanie jeszcze lukas_j.
Programerus - 09-03-2012, 16:34

Abadon napisał/a:
Niech tym 12 apostołem zostanie jeszcze lukas_j.


Idea 12 apostołów bardzo mi się podoba :)

A tak bardziej krytycznie, to prędzej Parszywa Dwunastka (bez obrazy dla nikogo, oczywiście) :D

@EDIT: Mrocza, jak będziesz to odezwij się do mnie na GG. Mam podane w profilu.

PoxiPol - 09-03-2012, 18:58

Ja moge pokryc koszta z mala doplata za reszte, jakims przelewem czy cos ; P
W koncu list do anglii to pewno nie grosze.
Zajme sie w tym czasie jakimis konceptami i graficzka. Dla zabawy, na razie sie musze pouczyc jeszcze Blenderem : )

Emxx52 - 09-03-2012, 19:18

Też bym chciał dostać kopię...

[ Dodano: 09-03-2012, 19:21 ]
Ależ do Kołobrzegu cholernie daleko...

Programerus - 09-03-2012, 20:03

Chyba nikt nie ma bliżej niż ja do Anglii :)
Mrocza - 09-03-2012, 22:10

Opamiętajmy się!
15 kopii? NIE!

Będzie tylko jeden oryginał wysłany do WielkiegoBrata.
On wykona kolorowy skan.
Skan zostanie udostępniony do druku dla każdego zainteresowanego.
druk we własnym zakresie toteż nikogo nie naciągamy na żadne koszty.

[ Dodano: 09-03-2012, 22:19 ]
Hi
We would like to especially thank you for this wonderful gift. Finally, our dreams can become reality.

We will now publicize the matter a little to enlarge our team. We need people who can support us in our work. Of course, we will inform you of any major changes.

We considered the issue of the paper version of the license. Would it be possible for you to send it to folowing address:
>ADRESS<
We would be very grateful. Everyone who has contributed significantly to this success would like to have their own copy. The best solution would be for you to send a single copy to one of our users. We will share with it so that everyone will be satisfied.

Thank you again for such a wonderful gift.

PoxiPol - 09-03-2012, 22:24

Gdy drugi raz uzywasz wonderful gift, lepiej powiedziec np, godsend, albo,
Again, your kindness is much appreciated!

Po prostu, glupio brzmi gdy sie powtarza to samo powiedzenie ; P

Mrocza - 09-03-2012, 22:25

List jest już gotowy do wysłania.
Czekam tylko na ogólną zgodę.

Różnica między oryginałem, a wydrukowanym skanem powinna być niewielka.
Czy komuś to nie odpowiada?

@up OK zmieniłem. Końcówkę na: Again, your kindness is much appreciated!

Schocker - 09-03-2012, 23:39

Mrocza napisał/a:
We would like to especially thank you for this wonderful gift.

Especially w tym miejscu za bardzo nie pasuje, z drugiej strony nie mam pomysłu gdzie można je wsadzić... Especially jest zazwyczaj używane przy wymienianiu kilku rzeczy, z których jedna jest najważniejsza.

Mrocza napisał/a:
The best solution would be for you to send a single copy to one of our users.

Zmieniłbym szyk: The best solution for you would be to...

Mrocza napisał/a:
We will share with it so that everyone will be satisfied.

Wywalić "with". Nie będziemy się dzielić czymś z tą kopią, a tą kopią z innymi. ^^

Natomiast nie wiem, co jest takiego złego w 15 kopiach. :< Według mnie najlepsza była idea 12 kopii, ta wstępna. Liczba symboliczna, dla mnie nawet szczęśliwa, etc. :P Słuchajcie, to jest jednak firma, dla nich różnica pomiędzy 1 a 5 czy nawet 10, 12 to prawie żadna różnica. No, chyba, że chodzi tu o coś innego, czego się (chyba) domyślam. Chociaż nie, to głupie.

Emxx52 - 09-03-2012, 23:53

12 symboliczna, szczęśliwa, etc., ale uwzględnij, że każdy chciałby mieć to w pięknej oprawce na ścianie, biurku, itp.
Programerus - 10-03-2012, 00:12

Może być 12, tylko że oni zrobią pewnie jeden dokument, i go skserują 12 razy. Wyszłoby wtedy na to samo, a głupio byśmy wyszli.

Cytat:
No, chyba, że chodzi tu o coś innego, czego się (chyba) domyślam. Chociaż nie, to głupie.


Nie ufasz mi, prawda?

Mrocza - 10-03-2012, 06:11

Hi
We would like to thank you for this wonderful gift. Finally, our dreams can become reality.

We will now publicize the matter a little to enlarge our team. We need people who can support us in our work. Of course, we will inform you of any major changes.

We considered the issue of the paper version of the license. Would it be possible for you to send it to folowing address:
>ADRESS<
We would be very grateful. Everyone who has contributed significantly to this success would like to have their own copy. The best solution for you would be to send a single copy to one of our users. We will share it so that everyone will be satisfied.

Again, your kindness is much appreciated!


Z tym szykiem to nie widzę zbytnio różnicy. Może powinno być tak:
The best solution might be you to send a single copy to one of our users.

Ale jeżeli poprosimy o 12 kopii to niektórzy mogą się poczuć urażeni, jeżeli nie znajdą się w wybranej dwunastce. Lista z czasem robi się dłuższa. Już jest chyba 16 osób.

Schocker - 10-03-2012, 09:29

@Wielki Brat: Nie o to mi chodziło, Tobie nie mam absolutnie nic do zarzucenia. ^^ Myślałem tu o pewnym problemie logistycznym (związanym z Pocztą), z którym się spotkałem odbierając kilka paczek w wakacje, ale to już chyba nieaktualne.

W sumie też racja, jeśli mieliby to skserować to szkoda kombinacji. Co do szyku w tym zdaniu: Twoja sugestia jest dobra, ale wg mnie niepotrzebne jest tam "you". Ale to tylko moja opinia. ^^"

Abadon - 10-03-2012, 09:50

Cytat:
Opamiętajmy się!
15 kopii? NIE!

Będzie tylko jeden oryginał wysłany do WielkiegoBrata.
On wykona kolorowy skan.
Skan zostanie udostępniony do druku dla każdego zainteresowanego.
druk we własnym zakresie toteż nikogo nie naciągamy na żadne koszty.


Masz rację. Ewentualnie oryginał zostanie wysłany przez WielkiegoBrata do WRIMa, bez którego PPC by nie istniał.

Co do opcji 15 kopi, którą byłaby wysyłana do naszych domów przez WielkiBrata to byłby pewnie mały problem...
Musiałbym znaleźć jakiegoś gościa z okolicy do którego taka paczka by trafiła. Wiem jestem przeczulony, ale utrzymać to w tajemnicy gdzie mieszkam... Napewno każdy kto ceni swoją prywatność miałby takie opory.

Raptor - 10-03-2012, 11:51

Pozostała jeszcze jedna kwestia:

Kto ma najlepszy skaner?



Jakby co, Raptor nie ma żadnego, więc do oryginału się nie dotknie.

adiblol - 10-03-2012, 14:28

Abadon napisał/a:
Wiem jestem przeczulony, ale utrzymać to w tajemnicy gdzie mieszkam... Napewno każdy kto ceni swoją prywatność miałby takie opory.

Ja takie rzeczy na adres ojca miejsca pracy odbieram :mrgreen:

Jestem za 12 kopiami, kryterium dostarczenia będzie aktywność w projekcie Colobot 2, Colonization i Colobot Gold. Mam nadzieję że każdą podpiszą odręcznie.

Mrocza - 10-03-2012, 16:53

To ja w końcu nie wiem.

Może mógłbyś przedstawić swoją listę dwunastu?

Programerus - 10-03-2012, 17:01

Jak będzie lista 12 to kogoś mogło by to urazić, że go tam nie umieszczono.
Raptor - 10-03-2012, 18:10

Zostańmy przy jednej kopii, którą wyślemy do posiadacza najlepszego skanera. Po zeskanowaniu i zabezpieczeniu, wyślemy oryginał do WRIM'a, który powiesi to w jakimś muzeum, domu sztuki, Pałacu Kultury bądź w czym innym. Będziemy organizować pielgrzymki do tego pisma :-P .

//Na Wawel z tym :D - Abadon

Simbax - 10-03-2012, 18:15

Czy ten papierek wam odmieni życie na lepsze? Czy tylko ja uważam, że to przesada z tym "jaraniem się" i kombinowaniu z liczbą kopii?
Abadon - 10-03-2012, 18:15

Żeby uniknąć ewentualnych sporów i by nikogo nie urazić, ani też nie wymagać od firmy EPSITEC fatygi z uszykowaniem dużej ilości kopi to zróbmy tak:
-wysyłamy list Mroczy podając adres pocztowy Programera
-gdy Programer dostanie przesyłkę z oryginalnym dokumentem to zeskanuje go i upubliczni na forum
-oryginał zostanie wysłany do WRIMa, jako prezent dla założyciela strony

Myślę że będzie tak najsprawiedliwiej...


Można przyjąć też drugi wariant:
-prosimy o 12 kopi. Otrzymane kopie będą "mobilizatorem" dla forumowiczów do pracy (jeśli dla kogoś taki papierek ma wartość) w naszych projektach, a to kto dostanie kopie będzie decydować grono administratorów po upływie jakiegoś czasu, gdy będą widoczne postępy prac.



//
Toczy się dyskusja jakby chodziło o rozdziale kasy... Cieszmy się z tego co mamy. A jeśli chodzi o dokument to najrozsądniej byłoby poprosić o jedną kopię i podarować ją w prezencie WRIMowi.

Programerus - 10-03-2012, 18:23

Abadon napisał/a:

będą "mobilizatorem"


Po to właśnie mi jest potrzebny ten papierek :) Ja jestem za opcją nr 1.

Mrocza - 10-03-2012, 18:35

Również jestem za opcją nr 1. To jak w końcu? Wysyłać?
Raptor - 10-03-2012, 18:53

Nie rozumiem wprowadzania dodatkowej rywalizacji o 12 kawałków papieru. Powinniśmy brać się za pracę nad tym, co dostaliśmy a nie marnować czas na dodatkowe widzimisię.
PoxiPol - 10-03-2012, 20:02

Zgadzam sie z wami : )
Wysylaj majla, zobaczymy co powiedza. Jesli oni z checia wyjda i powiedza ze moga podpisac osobne kopii, to nie moza by powiedziec nie ; P
Mozna poprosic tez o zdjecie teamu wraz z podpisami!

Schocker - 10-03-2012, 20:42

Zdjęcie teamu byłoby fajne, o ile z teamu COLOBOTa zostało więcej niż 1-2 osoby. :P

Mi to w sumie obojętne, ale nawet przy tym "mobilizatorze" (czyt. 12 kopiach) byłyby pretensje "ejjj, czemu on dostał, a ja nie!". Stąd też po przemyśleniu całej sprawy jednak obstawiałbym przy jedynce, choć wiem, że wcześniej mówiłem co innego.

A tak w ogóle nikt nie mówi, że oni nam to wyślą raz i nigdy więcej nic od nich nie dostaniemy. W ostateczności możemy potem, po np. ukończeniu prac nad wersją Gold poprosić o ewentualne wykombinowanie tego lub innego dokumentu (np. personalizowanych gratulacji) w kilku kopiach z odręcznym podpisem. O ile będzie im się chciało. ^^"

Mrocza - 10-03-2012, 21:04

Wysłałem.

There is no turning back.

Van - 12-03-2012, 09:31

Gratulacje, drużyno :D Jestem z Was dumny! Wspaniały sukces i dopiero początek drogi do... Czego? No, to się jeszcze okaże!

Kopara mi opadła, kiedy zobaczyłem news adiblola na osnews.pl :P

lukas_j - 12-03-2012, 20:10

No.. widze ze uzytkownicy forum przypominają sobie o nim.

A moze by rozeslać maila do wszystkich osob na forum o tym?
I mam nadzieje ze tym razem prace nie staną w miejscu jak to jest z naszymi projektami...

PoxiPol - 13-03-2012, 13:57

A tak nawiasem, rozumiem ze to produkcja fanowska, ale moze starsi pracownicy Epsitec by mogli nam cos wiecej powiedzieli? Moze mieli jakies plany na 2jke? Moze jest ktos, kto nam moze dac troszke pomocy, czy odpowiedziec na pytanie co do programowania? Fajnie by bylo ich troszke bardziej w wplatac, no i fanbase by sie powiekszyl, jesli wiedza ze oni mimo wszystko staja za naszymi plecami : )
Abadon - 13-03-2012, 16:37

Ogólnie ich postawa póki co w stosunku do fanów jest naprawdę w porządku. Myślę że na kreatywną korespondencję z naszym forum będą mieli czas. Heh... zaprośmy ich na forum :D .
Mrocza - 13-03-2012, 17:44

W jednym z wcześniejszych listów zaprosiliśmy ich do naszego English boarda nawet z wstawionym linkiem. Nie odezwali się.
Sovijet - 16-03-2012, 23:38

Schocker popieram. Najlepiej oryginał + kopia dostępna do druku, tak jak ewentualne dodatki.
Mrocza, mogli wejść i zobaczyć, niekoniecznie rejestrować 8-) Poxi ma rację, wg. mnie powinniśmy się Ich zapytać, czy nie chcieli by Nam pomóc, ew popracować razem z PPC.

krzys_h - 17-03-2012, 09:55

A zagląda ktoś na skrzynkę czy nam nie odpisali?
Mrocza - 17-03-2012, 15:51

Sprawdzam skrzynkę regularnie. Nic nowego nie ma. Jeżeli coś się pojawi napewno o tym napiszę.
Dravic - 18-03-2012, 18:03

Hej wszystkim, jestem tu nowy, wszedłem przypadkiem, wyjść szybko nie zamierzam. :)

Panowie, mam pomysła!

Tak dużo się dzieje ostatnio z grami zapomnianymi/porzuconymi, a wy znaleźliście w końcu jakąś nić kontaktu z EPSITECiem...

Wielu ludzi chciałoby ujrzeć kiedykolwiek Colobota 2.

Moja odpowiedź? Kickstarter! Jeśli uda się porozmawiać z EPSITECiem na ten temat i dojść do jakiegoś porozumienia, może byliby oni zainteresowani płatną pracą nad sequelem Colobota?

PoxiPol - 18-03-2012, 18:14

Cytat:
Wielu ludzi chciałoby ujrzeć kiedykolwiek Colobota 2.


Doliczylem sie na razie z 50 ludzi...

Mrocza - 18-03-2012, 19:32

Dravic napisał/a:
może byliby oni zainteresowani płatną pracą nad sequelem Colobota?

Colobot jest już na licencji GPL. Nie da się już na nim zarobić.

adiblol - 18-03-2012, 19:35

Mrocza napisał/a:
Colobot jest już na licencji GPL. Nie da się już na nim zarobić.
HahahahahahAHAHAHAHAHAHahahahahahaha. To na czym zarabiają takie firmy jak RedHat, Canonical, OpenVPN?
Dravic - 18-03-2012, 19:40

Tia... Mrocza - ekspert, widzę?

Ja nie mówię o jedynce, tylko o Colobocie 2.

Poza tym, mówiąc "płatna praca" mam na myśli KICKSTARTER. Znaczy, ta kasa z Zapłonu mogłaby pójść na, no nie wiem, pensje dla programistów? Żeby nie pracowali jak nad jakimś freewarem...

Mrocza - 18-03-2012, 19:58

Zarabiać można nie na samym programie GPL tylko na jego dystrybucji:
Cytat:
General Public Licenses are designed to make sure that you have the freedom to distribute copies of free software (and charge for this service if you wish)


Chociaż w zasadzie to na wszystkim da się zarobić.

adiblol - 18-03-2012, 20:02

Mrocza nie pogrążaj się...

Niektórzy biorą kasę za binarki a źródło jest publicznie dostępne... Oczywiście każdy może skompilować to osobno i udostępnić publicznie binarkę ale jak komuś się nie będzie chciało szukać to zapłaci. W przypadku aplikacji biznesowych i serwerowych można nieźle zarobić na świadczeniu pomocy technicznej.

Schocker - 19-03-2012, 00:16

KickStarter jest fajny, ale nie jestem pewien, czy wypali. W przypadku takich serwisów musielibyśmy liczyć na Amerykanów, a u nich COLOBOT chyba nie był zbyt popularny. Polacy raczej niechętnie nas wesprą, bo KS umożliwia płatności jedynie poprzez Amazon, a to się równa z powiązaniem swojej karty kredytowej (z doświadczenia wiem, że ludzie niechętnie podają swoje numery kart kredytowych w internecie). Oprócz tego z KickStartera albo dostaniemy tyle pieniędzy, ile wyznaczyliśmy na cel (lub więcej, jeśli publika będzie łaskawa), albo nic. Nie ma żadnych 50% czy czegokolwiek takiego.

Ach, jest jeszcze jeden problem związany z Kickstarterem: ich wymagania dot. rozpoczęcia zbiórki.
Cytat:
Eligibility requirements

To be eligible to start a Kickstarter project, you need to satisfy the requirements of Amazon Payments:
You are 18 years of age or older.
You are a permanent US resident with a Social Security Number (or EIN).
You have a US address, US bank account, and US state-issued ID (driver’s license).
You have a major US credit or debit card.

PoxiPol - 19-03-2012, 12:22

Dlatego tez, zacznijmy o tym myslec dopiero gdy bedzie nowa strona, i lepsze dopasowanie do zagranicznych chetnych, bo na razie forum jest glownie polskie, co jeszcze w tej chwili jest zrozumiale, pozniej jednak, wolal bym by bylo angielskie. Znalazl by sie wtedy jakis biznesman co by nam kickstartera zrobil. Moze nawet EPSITEC by nam pomogl z tym wtedy.
Pracujmy pracujmy. Zaraz wakacje :)

toshirou - 20-03-2012, 22:44
Temat postu: :)
wpis na osnews.pl zrobił reklamę ;) gratuluję panowie, mam nadzieję, że sprawa nie umrze.. miło wspominam colobota :)
PoxiPol - 20-03-2012, 23:33

Chcialbym zaproponowac tez mysl nad Gumroad.com
Ciekawa strona, obczajcie. Mozna sprzedawac plik za pomoca 1 klikniecia. Taki sposob donacji zeby np sciagnac lepszy texture pack czy cos ; )

Mrocza - 21-03-2012, 04:58

Ja przepraszam, że się wtrącę, ale sporo offtopu się tutaj nazbierało. Może by się tak któryś moderator zdecydował coś z tym zrobić?
Dravic - 21-03-2012, 12:25

Mrocza napisał/a:
Ja przepraszam, że się wtrącę, ale sporo offtopu się tutaj nazbierało. Może by się tak któryś moderator zdecydował coś z tym zrobić?


Mam krótkie, proste pytanie.

Po co?

Programerus - 24-03-2012, 20:28

To co, wysyłamy do nich list?

1. Prośba o potwierdzenie wysyłki.
2. Pytanie, czy modele też są na licencji GNU GPL.

Mrocza - 24-03-2012, 21:15

Nie wiem.

Raczej jestem przeciw. Przynajmniej dopóki nie będzie się czym pochwalić bądź nie będziemy mieli dość pytań, dwa to jednak trochę mało.

PoxiPol - 27-03-2012, 12:40

Zgadzam sie z Mrocza. Nie mozemy sie narzucac, mimo ze sytuacja ze stycznia moze sie powtorzyc. To jednak jest niewazne, moze sa zajeci jakims tajnym projektem?
A tak zaby was pobudzic, co jesli Valve nas zatrudni : )? Valve lubi wlasnie takie osoby co same od siebie wychodza z oryginalnymi pomyslami i praca, a internet by nam pozwolil pracowac nie wyjezdzajac do ameryki. Jesli z tego zrobbimy cos dobrego i oryginalnego, nawet jesli nie valve, to praca bedzie czekala.

Emxx52 - 27-03-2012, 14:46

Dlatego też wspominałem o Sursie. Przecie gdybyśmy zrobili grę na tym właśnie silniku graficznym to kto wie :-P ?
PoxiPol - 27-03-2012, 15:05

Emxx, tu nie chodiz o grafike. Silnik graficzny mozemy nawet lepszy zrobic. Tu chodzi o gre.
Emxx52 - 27-03-2012, 15:41

No ok. Ale pewien człowiek o imieniu Garry zrobił moda na tymże silniku i dziś ma przykręcony zawór :P . Znaczy pracuje w Valve... No dobra, niech będzie, że samą grę zrobimy, ale czy zdobędziem wystarczającą sławę, żeby się nami zainteresowali?
Programerus - 27-03-2012, 15:47

Do roboty się zabrać, a nie dzielicie skórę na niedźwiedziu.
Simbax - 27-03-2012, 16:01

Jak chcecie pracować w Valve to po pierwsze musicie mieć ogromny udział w tworzeniu gry, musi coś fajnego z niej wyjść (przecież jeśli C2 będzie kiepski, to na 100% się nikt nim nie zainteresuje) i zafundować sobie bilet w jedną stronę do Ameryki. Jeszcze praktycznie nic nie ma, więc nawet nie ma co marzyć.
Emxx52 - 27-03-2012, 17:18

Ja nic nie mówię :P Myślałem już kiedyś, że mogłoby tak być, a teraz Poxi taką możliwość objawił innym, ale czy to możliwe? Możliwe, ale jak w gre zagra i pozytywnie ją oceni spooora grupa osób ;)
dawid960 - 27-03-2012, 17:37

Zaczynają coś robić na oficjalnej stronie colobot.com , teraz nie pisze tam że strona jest zamknięta ale pisze ze jest błąd wczytywania strony (przeglądarka tak pisze), i chyba dlatego nic nie piszą.

sorry za offtop

PS teraz nie może załadować strony
dowód:

PoxiPol - 27-03-2012, 18:05

Nie wiesz o czym mowisz.
To wlasnie znaczy ze domene kompletnie zdjeli. Ale moze dla nas : P?

Oj Simbax, rozumiem. Ale nie powiedzialem ze AKURAT Valve sie zainteresuje
Moze sie zainteresowac gdybysmy cos serio oryginalnego wymyslili. Ale na pewno, jesli gra bedzie miala dosyc dobre oceny po ukonczeniu, beda firmy co nas z checia zatrudnia, moze nawet w Polsce.

Ja was probuje zmotywowac do pracy ludzie. Ja tutaj siedze, gram na gitarze, rozmawiam o projekcie z Michaelem, i w ogole moze nie jestem dokladnie zajety rozmowej gry, ale nawet sam tutorial Techlanda mowi: 'Nawet granie w inne gry, czy rysowanie badziewi, rozwia kreatywnosc i daje pomysly'.
Tu nie chodzi o plagiaty, lecz np wlasnie podejsciem 'O ten micz swietlny jest fajny, moze w mojej grze beda tak wygladaly dlugopisy?', rozbudujemy sie, i gdy juz bedziemy w pelni pracowac nad projektem, pomyslow nie zabraknie, a juz sie nauczycie rozwiazywac problemy. Dla mnie to nie jest nic nowego, mimo ze zaawansowany w tym nie jestem. Ucze sie na bledach innych, i dzieki temu to co mowie, wiem ze ma sens.

Emxx52 - 27-03-2012, 18:48

Dawid napisał/a:
teraz nie pisze tam że strona jest zamknięta ale pisze ze jest błąd wczytywania strony (przeglądarka tak pisze), i chyba dlatego nic nie piszą

A ja Ci, Dawidzie napiszę, że pisząc o pisaniu, piszę, że kto pisze, bo pisać ktoś musi, a tu nic nie pisze

Simbax - 27-03-2012, 18:59

PoxiPol napisał/a:
Nawet granie w inne gry


Nie, bo adiblol skrytykuje za "konsumpcyjność".

PoxiPol napisał/a:
czy rysowanie badziewi


Ostatnio w wolnych chwilach się tylko tym zajmuje :mrgreen:

PoxiPol napisał/a:
'O ten micz swietlny jest fajny, moze w mojej grze beda tak wygladaly dlugopisy?'


Długopis świetlny? Hmm... Ciekawy pomysł.

PoxiPol napisał/a:
Ja was probuje zmotywowac do pracy ludzie.


Rozumiemy. Bardziej tu jednak chodzi chyba o brak czasu niż brak motywacji. Nie wiem, ale chyba niektórzy się przygotowują do matury, inni mają szkołę, studia, egzaminy, pracę (?).

PoxiPol - 27-03-2012, 19:39

Ja sie tlumacze w szkole, ze nie robie zadan domowych bo mam za duzo zadan domowych. Ale wtedy nie robie zadnych zadan domowych. Marnuje czas narzekajac, i nie robie nic.
Wiec nie ma tak! I tak ci co sie przygotowuja na mature graja w LOLa czy co tam, albo ogladaja Pony. Niech te marnowanie czasu spedza bedac kreatywnymi :P

Simbax - 27-03-2012, 19:52

No sorry, po szkole odpoczywam, późnym popołudniem się biorę za lekcję, wieczorem się uczę i jak nie będę zmęczony to coś narysuję. W weekend jedynie gram w coś z kolegami jak są. Po egzaminie dopiero będę mógł się za coś porządnie zabrać. Chociaż nawet tego nie jestem pewien.
Dravic - 27-03-2012, 20:03

Panowie, jeśli chodzi o Valve, to KAŻDY może zaprezentować swoją grę Valve i otrzymać ich wsparcie techniczne oraz możliwości wydawnicze (dystrybutorskie) aka Steam.

Oni popierają, nawet BARDZO, niezależnych twórców. Wydają najróżniejsze gry, jeśli Colobot 2 powstanie i będzie CHOCIAŻ w fazie beta będzie można pokazać grę Valve a oni już to rozreklamują na Steamie. Valve to gigant, oni mogą wiele, dadzą reklamę na "głównej" Steama i już milion ludzi się dowie, że Colobot 2 powstaje. Może pozwolą na preorder gdy zobaczą postępy itd. itp.

To się da zrobić, nawet w jedno popołudnie, jeśli macie co pokazać. A póki co nie macie, więc do roboty.

Wiem, wiem, łatwo poganiać, ale ja tu tylko dopinguję. :)

Mrocza - 27-03-2012, 20:05

Szczerze mówiąc mam pomysły ale na prawdę nie mam czasu na ich realizację.
Na jutro muszę przygotować sprawozdanie z biochemii na co najmniej pięć stron A4 pisane odręcznie. Mam dopiero jedną i marnuję teraz mój czas.
Jutro o godzinie 9:15 mam kolokwium z analizy jakościowej związków organicznych.
W piątek mam z kolei kolokwium z kości czaszki i kości kończyn. Nazwy muszę znać w dwóch językach, po polsku i po łacinie. Wszystkich kości w naszym ciele jest chyba 206. Co daje do zapamiętania 412 nazw kości. Oprócz tego kości mają powierzchnie (facies), wyrostki (processus), otwory (foramen), części (pars), guzy (tuber), guzki (tuberculum), kanały (canalis), krawędzie (margo), kolce (spina) i wiele innych dodatków. Dodatkowo muszę znać jeszcze nazwy stawów. Mam mało czasu na cokolwiek i zaczynam powoli wpadać w deprechę.

Litości. Nie próbujcie wycisnąć zaangażowania od kogokolwiek na forum.

Sprawa wakacji. Jeżeli uda mi się zdać letnią sesję w pierwszym terminie to będę miał wtedy aż nadto czasu na fantazje. Pytanie tylko jak ten czas spożytkuję. Czy na siedzeniu przed kompem czy w końcu na spotkanie z ludźmi, których wieki nie widziałem bo do domu jeżdżę tylko raz na miesiąc i to tylko na parę dni.

Na drugim roku podobno będę miał luźniej. Ale to zależy w dużej mierze od tego na jakich wykładowców trafię, ludzi czy...


PS Ale offtop...

Emxx52 - 27-03-2012, 23:30

Motywujemy się nawzajem nieźle, a na razie wszyscy myślą, niektórzy robią coś konkretnego. Są i tacy jak Dawid, albo ci, którzy jak tamten użytkownik <tu wstawić nick, którego nie pamiętam> wyskakują z pytaniem równoznacznym do "Czy kod źródłowy to taki program do edytowania Colobota"
Cytat:
Na drugim roku podobno będę miał luźniej.

Hmm... Kto tak mówi?
Cytat:
To się da zrobić, nawet w jedno popołudnie, jeśli macie co pokazać. A póki co nie macie, więc do roboty.

To jak skończym, to pomyślim, tak myślę :P
A Ty Dravic nie chcesz nic pomóc? Tak to zabrzmiało

PoxiPol - 27-03-2012, 23:49

Emxx, publicznie tobie zabraniam wypowiadac sie o Dawidzie w ten sposob.
Traktuj go jak syna ktoregos z szefow czy cos. To ze chce nam jakos pomoc powinno naprawde zostac pozytywnie otrzymane, i co z tego ze moze jest mlody. Dzieciak sie uczy. Ty tez kiedys zadales takie pytanie, nawet moze i sam w glowie i sie dowiedziales jak to dziala. Ja kiedyc myslalem ze aby GG dzialalo trzeba wpisac imie i nazwisko przyjaciela. A do tego nie rozumialem konceptu internetu. I co z tego? Teraz wiem wiecej, i on tez sie bedzie uczyl.

adiblol - 28-03-2012, 03:59

PoxiPol napisał/a:
Traktuj go jak syna ktoregos z szefow czy cos
Błagam, nieeeee! :D

Dravic napisał/a:

Panowie, jeśli chodzi o Valve, to KAŻDY może zaprezentować swoją grę Valve i otrzymać ich wsparcie techniczne oraz możliwości wydawnicze (dystrybutorskie) aka Steam.
Na szczęście licencja Epsiteca wymusza dawanie kolejnych wersji z kodem źródłowym. Valve się zgodzi?
PoxiPol - 28-03-2012, 08:32

Skonczony projekt by musial przejsc przez EPSITECa znowu, i by nam powiedzieli czy mozemy na steama wrzucic.
Valve nam nie wrzuci projektu na strone jesli jej nie sprzedamy na Steamie. Ale to prawda, niedawno robilismy projekt w GMie, i Valve nam dalo wszystko, beta keye, 100% profitow itp.
Gra nie wyszla : c

Berserker - 28-03-2012, 13:02

<Tu wstawcie jakis pesymistyczny i rujnujacy wszelkie motywacje komentarz Berserkera na temat Valve>



/// Jak coś wymyślimy, to wstawimy - Raptor

Emxx52 - 28-03-2012, 14:20

Poxi, ależ ja wypowiedziałem się
Cytat:
Są i tacy jak Dawid, albo ci, którzy jak tamten użytkownik <tu wstawić nick, którego nie pamiętam> wyskakują z pytaniem równoznacznym do "Czy kod źródłowy to taki program do edytowania Colobota"

Czyli chodziło mi o CrossRoada czy jak on tam ma. Do Dawida mam tylko jego neokidztwo, nic więcej, bo kiedyś nieprawdopodobnie wyświadczył mi pewną przysługę, za co serdecznie mu dziękuję

dawid960 - 28-03-2012, 19:10

może poprosimy ich żebyśmy dostalibyśmy wersje beta albo taką


PoxiPol - 28-03-2012, 19:52

Ale po co nam wersja beta? To co mamy to jest to ze screena + wiecej.
adiblol - 28-03-2012, 19:57

dawid960 napisał/a:
żebyśmy dostalibyśmy
pwn3d

A tak bardziej sensownie - PO CO?

Raptor - 28-03-2012, 19:59

adiblol napisał/a:
PO CO?

Dla hydrantu :mrgreen: !

dawid960 - 28-03-2012, 20:43

hydrant = robby

1.może chcemy poznać co robił na prawdę robby?
czy pomagał?
czy programował?
czy tylko lecił w różne strony świata i nic nie robił?

2.może chcemy sprawdzić jakie były opcje dla robota fabryczki? (w tej wersji jeszcze istniał)
czy budował?
czy robił roboty?

screen:

Raptor - 01-05-2012, 22:18

Myślę, że chyba nadszedł czas na to, by wysłać pierwszy mail informujący o tym, czego dokonaliśmy.

1. Umiemy rzekomo kompilować pod CMake?
2. Rozpoczęliśmy dokumentację kodu.
3. Przetłumaczyliśmy komentarze.

Nie jest to co prawda dużo, ale może warto spróbować?

piotrdz - 01-05-2012, 23:01

Raptor napisał/a:
1. Umiemy rzekomo kompilować pod CMake?

Nie rzekomo, a faktycznie :)

4. Poprawiliśmy bug z grafiką, pracujemy nad innymi.
5. Powstał wstępny plan dalszej pracy.

PoxiPol - 01-05-2012, 23:21

Milo by im bylo wspomniec ze szukamy w tej chwili nowej domeny aby mozna byla troszke bardziej rozpowiedzie cpomysl, i ze szkoda ze dosyc malo od nich pomocy, ale nie wiem jak to wyslowic aby bylo mile i nie nalegajaco : P
Do tego przedstawic mozna sie po kolei, kazdy by napisal cos o sobie, i co robi w projekcie (oczywiscie chodzi mi o wieksze ryby, jak piotrdz, czy Programerus). Tak aby sie bardziej im przedstawic : )

Mrocza - 02-05-2012, 08:32

Ta... Zaprośmy ich na piwo.
Chyba jednak jeszcze za mało tego. Pozatym o ile się nie mylę oni użyli słów "year by year". Nie powinniśmy ich jeszcze niepokoić. Obiecaliśmy im multiplayer, a co mamy? Ukończmy chociaż golda.

PS Maila sprawdzam już tylko co tydzień. Nie ma od nich żadnych wieści.

Simbax - 02-05-2012, 09:46

Raptor napisał/a:
Myślę, że chyba nadszedł czas na to, by wysłać pierwszy mail informujący o tym, czego dokonaliśmy.


Nurtuje mnie jedno, zasadnicze pytanie: po co?

adiblol - 02-05-2012, 10:02

Jak przeportujemy na wiele platform (SDL+OpenGL) i założę czyste repo to ich powiadomimy.
PoxiPol - 16-09-2012, 22:50

Ok, minelo prawie pol roku, moze zaczynamy myslec o pisania nowego Maila z updatem? Trzeba jakies kontakty trzymac, moze sie ktos niektorymi osobami w projekcie zainteresuje.
Simbax - 16-09-2012, 22:51

Nie lepiej z tym poczekać, aż Colobot Gold będzie skończony? Byśmy już mogli pochwalić się całością, a nie postępami.
Raptor - 16-09-2012, 22:53

Myślę, że jak będzie nowa strona oraz jak ukończony będzie port na Linux CoLoBoT, to wtedy do nich napiszemy.
konopackim - 17-09-2012, 00:20

Raptor napisał/a:
Myślę, że jak będzie nowa strona oraz jak ukończony będzie port na Linux CoLoBoT, to wtedy do nich napiszemy.


Zgadzam się

adiblol - 17-09-2012, 00:20

Raptor++
KulikStudios - 17-09-2012, 12:29

Obawiam się, że Epsitec nie jest zainteresowany swoją grą sprzed miliona lat wstecz.

W końcu pisanie co chwila mejla o nowej ciekawostce może się przejeść.

O czym warto poinformować Epsitec:

1. Wersja beta (lub pełna) Colobot Gold
2. Przeprowadzka strony na nowy adres, udostępnienie linka do wersji angielskiej.
3. Wersja beta (lub pełna) Colobot 2

Programerus - 17-09-2012, 15:01

Jakby nie byli tą grą zainteresowani, to by nam nie udostępnili źródeł. Wydaje mi się, że jednak są ciekawi co z nimi zrobiliśmy :)
Mrocza - 17-09-2012, 15:23

Wczoraj sprawdzałem skrzynkę. Było tylko trochę spamu od google+.

O ile dobrze pamiętam prosili nas o sprawozdania "year based" a już niedługo mija właśnie rok.
Wiadomość co w trawie piszczy powinniśmy wysłać im w rocznicę otrzymania kodu lub wcześniej jeżeli będziemy mieli już w pełni ukończonego golda.

Programerus - 17-09-2012, 15:26

Mrocza napisał/a:
a już niedługo mija właśnie rok.


Nie żeby coś, ale minęło dopiero trochę ponad pół roku, więc się zapędziłeś :)

Mrocza - 17-09-2012, 16:54

Wrzesień już się kończy. Trzy miesiące jak z bicza strzeli i będzie rok ani się obejrzymy. ;-)
dawid960 - 09-10-2012, 21:09

Cytat:
hydrant = robby

1.może chcemy poznać co robił na prawdę robby? (w wersji testowej istniał)
czy pomagał?
czy programował?
czy tylko lecił w różne strony świata i nic nie robił?

2.może chcemy sprawdzić jakie były opcje dla robota fabryczki? (wersji testowej jeszcze istniał)
czy budował?
czy robił roboty?

screen:


możecie mnie posłuchać co pisałem w moim ostatnim poście?
ja bym się spytał czy mogliśmy dostać wersje testowe (inaczej przed wydaniem colobota)




/// Nie posłuchamy, bo najprawdopodobniej takich wersji już nie mają. Sami możemy sobie dorobić te obiekty, gdy uznamy, że będą potrzebne. Trzeba być grzecznym i nie zawracać im tyłków - Raptor


Powered by phpBB modified by Przemo & WRIM © 2003 phpBB Group