Oryginalna strona colobot.cba.pl umarła, gdy cba.pl przestało oferować darmowy hosting. To jest statyczny mirror, pobrany w 2018. ~krzys_h
 
Polski Portal COLOBOTa
COLOBOT Polish Portal

Colonization - Wybór silnika

Madman07 - 18-06-2011, 22:12
Temat postu: Wybór silnika
//Wydzielono z tematu Colonization - krzys_h

Wiem że już wybraliśmy Unreal Engine, ale szczerze pisząc, zastanawiam się wciąż nad silnikiem Unity(które jest we flashu podobno) i ID Tech5 (mogą być problemy z nabyciem). Tutaj znalazłem poniekąd rozpiskę najlepszych darmowych silników gier:

http://corpocrat.com/2010...ame-developers/

Są gdzieś tam również silniki open source (co bardzo ucieszyło by adiblol'a). Sam nie wiem czemu o tym wspominam, być może nieświadomie próbuję zachęcić więcej linuksowców? 8-)

P.S. Illusion Graphic Engine, ten sam, co użyty w Mafii 2, chyba tez jest jakiś open source? http://sourceforge.net/projects/ige/

lukas_j - 18-06-2011, 22:48

mysle, ze to nie powinno byc jako mod.... napisac to najlepiej w c++ i jako silnik to np. irrlicht (testowalem, zaje***ty! ;-) ). I zeby mialo male wymagania unikać javy i .net ;)
Madman07 - 18-06-2011, 23:33

Żaden silnik nie będzie ciął jak masz dobrego kompa.
Po przeglądnięciu kilku filmików na YT stwierdzam, że irrlicht wygląda raczej średnio graficznie, nic ciekawego.

adiblol - 19-06-2011, 13:17

Madman07 napisał/a:
Żaden silnik nie będzie ciął jak masz dobrego kompa.
Czy gra ma być tylko dla bogatych?
Madman07 - 19-06-2011, 13:30

adiblol napisał/a:
Madman07 napisał/a:
Żaden silnik nie będzie ciął jak masz dobrego kompa.
Czy gra ma być tylko dla bogatych?


Gra nie powinna wyglądać jak stary Colobot. Myślę, że w obecnych czasach większość graczy ma już 2 rdzeniowy procesor, 1GB Ram i kartę graficzną z min. 128mb ramu.

Dyskusja o silniku powinna być tutaj. Ja (prócz UDK) skłaniam się w stronę id Tech5. Unity niby nie jest otwartym silnikiem (jak aż tak bardzo wam zależy), a sądząc po filmach na YT, irrlicht jest raczej średnim wytworem.

Simbax - 19-06-2011, 13:36

Nie głupio tak w środku prac zmieniać silnik?

Irrlicht... podoba mi się. Fakt, Crysis 2 to to nie jest, ale co z tego? Tworzymy tu wielki hicior sprzedawany na Steam-ie i w Empiku czy odświeżamy Colobota?

I adiblol się zapewne zaangażuje w projekt... :>

Poza tym, oldschool. Kojarzy mi się ze starymi grami... Kiedy jeszcze były długie i ciekawe. A i tak będzie przewyższać Colobota.

Madman07 - 19-06-2011, 13:39

Głupio. Ale głupio też we 2 osoby pracować nad nową grą. Dlatego zasugerowałem zmianę silnika na open source, ale zamiast mnie wspomóc, to adiblol zaczął mnie atakować wymaganiami sprzętowymi.
Simbax - 19-06-2011, 13:51

Hmm... A jak się nazywa silnik, na którym był Quake robiony? Ostatnio sobie zagrałem w jedną z gier robionych właśnie na nim. Może też jest Open Source?
Madman07 - 19-06-2011, 15:40

To będzie id Tech4. Myślę, że byłby ok. Jak adiblol zasugerował, jest on open source no i obsługuje wszystkie nowości, tzn bump mapping, spec mapping etc.

Krzys_h, sory za tą żonglerkę silnikami, kiedy zacząłeś się właściwe uczyć UDK, ale dobrze by było zebrać nieco większą ekipe nawet, jeżeli oznacza to zmianę silnika.

[ Dodano: 20-06-2011, 11:10 ]
Hmm czemu się tak nagle cicho zrobiło, czyżby jednak nikt nie miał ochoty pomóc? A przecież tyle było gadania żeby to było open source...

Simbax - 21-06-2011, 13:35

No dalej, co z tym. Zaczęliśmy dyskutować o silnikach i nagle wszystko stanęło w miejscu.
Madman07 - 21-06-2011, 15:36

Cóż, linuksowcy wykócili się o open source, ale nie zamierzają pomóc. Te najlepsze silniki z oepn source obsługują tylko OpenGL, nigdy DirectX 9, 10, bądź 11. Dlaczego? Widocznie closed source jest lepsze. Więc albo wracamy do UDK (które krzys_h juz nieźle rozkminia) albo wybieramy coś innego (jak unity).
krzys_h - 21-06-2011, 22:26

Madman07 napisał/a:
Cóż, linuksowcy wykócili się o open source, ale nie zamierzają pomóc.

Wiedziałem, że tak będzie :P

Madman07 napisał/a:
Te najlepsze silniki z oepn source obsługują tylko OpenGL, nigdy DirectX 9, 10, bądź 11. Dlaczego?

Chyba dlatego, że OpenGL jest open source, w przeciwieństwie do DirectX.

Madman07 napisał/a:
Więc albo wracamy do UDK (które krzys_h juz nieźle rozkminia) albo wybieramy coś innego (jak unity).

Proponuję wstrzymać się z decyzją do poniedziałku: zaczynają się wakacje i wiele osób będzie miało więcej czasu. Jeśli nikt nie zdecyduje się do tego czasu pomóc, to proponuję wrócić do UDK.

adiblol - 22-06-2011, 14:03

Wystarczy zapomnieć o forum na dzień i zaczynają się pomówienia ;)

Oczywiście, jeśli silnik będzie otwarty to pomogę w programowaniu, tylko musi mnie ktoś oświecić jak wygląda architektura, albo znajdę to w dokumentacji.

[ Dodano: 22-06-2011, 14:06 ]
Nie znalazłem nigdzie że Unity jest otwarty i wolny.

Poza tym http://unity3d.com/unity/engine/programming :>
Będzie wooolno działać, dotnet, mono, python etc... wszystko wolniejsze od C++.

Madman07 - 22-06-2011, 18:58

Unity nie jest najlepszym wyborem jednak. Ale czekam na propozycję, trochę już tutaj padło tytułów. Mi osobiście się skończyły pomysły już, także podaj jakiś engine i garść informacji jak np. dostępność sdk, łatwość tworzenia poziomów, modeli. Chyba nie muszę wspominać że silnik powinien obsługiwać wszystkie nowinki jak bumb mapping, spec mapping etc. Dobrze by było, żeby silnik obsługiwał DirectX (i tu pewnie będzie kłótnia bo OpenGL jest open source, ale jak to ktoś ładnie powiedział, OpenGL jest do profesjonalnych zastosowań, a DirectX do gier).

Co do spraw wydajnościowych: gra powinna chodzić płynnie (tzn 40-50 fps) na średnich ustawieniach przy średniej rozdzielczości (np 1440x900) na średnim sprzęcie (za który przyjmuje mój sprzęt, specyfikacje rzuciłem kilkadziesiąt postów wcześniej). A jak mamy iść w jedną stronę to powinno być dostosowane do szybszego, nie wolniejszego sprzętu.

adiblol - 22-06-2011, 20:06

Byle działało na OpenGL 1.2 :>
Ale o kompatybilność z kartami graficznymi to już się martwi silnik.

Jak będzie 15FPS na jednordzeniowym Pentium 2GHz z grafiką Mobility Radeon 7500 to będzie dobrze. :)
W wielu grach RAM nie gra roli (Armagetron Advanced, Minetest, Colobot), ale istnieje też wymagająca strategia a właściwie silnik ( :> nie sugerujcie się) strategii - Spring.

Dlaczego się nie sugerujcie? Bo Spring jest za daleko posuniętym silnikiem - na niego pisze się jedynie mody a nie kompletne gry. No i w dodatku w LUA. Za to ciekawa byłaby ingerencja w kod źródłowy Spring'a. Zyskalibyśmy bazę kodu do tworzenia strategii multiplayer, wystarczy dodać programowalność jednostek. A może wystarczy napisać w LUA moduł dla interfejsu, działałby z dowolnymi modami? :>

Madman07 - 22-06-2011, 20:38

Jakiśczas temu słyszałem właśnie o spring, ale nie zainteresowałem się. LUA jest fajne, ale chyba lepiej w C++, są czasami denerwujące rzeczy:p

C4 Engine jest fajny, pozwala na zmianę rzeźby terenu w czasie rzeczywistym, ale chyba nie jest open source.
Chyba został nam albo Irrlicht (który o dziwo obsługuje DirectX 9 i openGL 1.2-3 albo ID Tech 4 (albo 5 jak da rade dostać).

A jak by ktoś się interesował polskimi wytworami, to tutaj fajny silniczek, podobno lepszy niż zagranicznik Cryengine 2:p
http://www.youtube.com/wa...feature=related

adiblol - 22-06-2011, 20:57

Czyli nie pokładasz nadziei w przerabianie Springa na poziomie kodu w C++?
Madman07 - 23-06-2011, 12:44

Myśle, że lepiej jest użyć innego silnika i posłuzyć się SDK, niż przerabiać coś.

[ Dodano: 24-06-2011, 14:06 ]
Po zrobieniu małego wywiadu myślę, że albo użyjemy Ogre3d, ablo irlicht, albo UDK.
Ogre tutaj wygląda bardzo fajnie, także będę zachęcał do tego silnika. Tylko to trzeba się brać, niech mi to się zadeklaruje każdy kto chce pomóc i co może zrobić, bo inaczej nie ruszymy z pracą.

Abadon - 24-06-2011, 14:15

Ja mogę pomóc tak jak pisałem wcześniej w kreacji fabuły, ewentualnie będę zarzucał pomysłami nowych obiektów, które będą musiały być konieczne wprowadzone do tej gry. Nie jest to może duża pomoc, ale to zawsze coś...

Co do wyboru silnika to można zrobić orientacyjną ankietę.

Reaper - 25-06-2011, 08:28

Madman07 napisał/a:
albo ciąg dalszy.


Jestem zdecydowanie za tym, aby tworzyć kontynuację Colobota.

Jako, że możemy potrzebować tej stronki, wpadłem na pomysł, żeby wykorzystać istniejącą już domenę, a znajdującą się w moim posiadaniu - www.neworld.pl

generalnie to nazwa 'new world' z 'new Earth' się łączą...

Tak więc stronka od roku leży nieużywana a trochę mnie to kosztuje, więc na stronce postawilibyśmy coś a'la forum, portal projektu i takie tam.

Madman07 - 25-06-2011, 12:17

Coś możemy pomyśleć ze stronką, przyda się ;]

Ogre3D mi się podoba, wystarczy popatrzeć tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=woHZRUlOQqo
Co na to kolega Adiblol?

adiblol - 26-06-2011, 20:10

Madman07 napisał/a:
Ogre3D
Wygląda nieźle, ale dlaczego by nie użyć znanego i lubianego Irrlicht'a?
Madman07 - 28-06-2011, 00:08

adiblol napisał/a:
Madman07 napisał/a:
Ogre3D
Wygląda nieźle, ale dlaczego by nie użyć znanego i lubianego Irrlicht'a?


No to bierim się za Irrlicht, jutro go ściągam i obczajam, jak działają modele i tekstury ;]'

Dodano:
Wygląda nieźle. Dodać więcej antyaliasingu, blur, bloom i gra będzie fajnie wyglądała. Fajnie, że obsługuje parallax mapping. Teraz chętni, którzy chcieli robić mapy - można pomału ściągać SDK i obczajać, jak się je robi. A programiści mogą się zagłębiać w kod;]

Dodano 2:
No to mały zrzut ekranu jak wygląda model w irrlicht (bump mapa wyszła masakrycznie, przesadziłem w ustawieniach ;/ ).

Dodaje posta jeszcze raz coby było mnie widać na głównej.


Simbax - 28-06-2011, 08:45

Wracając do muzyki, CroCop powiedział mi, że coś tam spróbuje zrobić. Na początek jakąś muzyczkę lecącą w menu głównym ;)
Madman07 - 28-06-2011, 13:36

Fajnie :)
Tutaj dla chętnych edytor świata do Irrlicht'a: http://www.ambiera.com/irredit/downloads.html

lukas_j - 30-06-2011, 14:16

Powiem tyle: irrlicht jest dobrym wyborem ;)

Co do gry: madman07, nie zakładaj, ze kazdy ma 2-rdzeniowe procki itp... Co do ramu i kraty: owszem, mam takie, ale procka ma 2-wątkowego. Uważam, że ta gra powinna działać na Pentium IV 1.8ghz, to bedzie dobrze. I zapewniam: w irrlichcie jest wiele opcji ciekawych. Moesz wybrac renderowanie: Opengl, dx8, dx9, software, video(software, tylko ze ladny). Możesz ustawiac swiatlo, możesz wybrać coś, co się nazywa real time shaders. Można to dodać do opcji, wtedy jak ktoś ma lepszy komp to włączy to, a ten real time shaders na moim sprzecie (Pentium IV 3.20, 1GB DDR RAM, GF6200 AGP8x 128mb) sie zacinać potrafiło, a bez tego szło 100fps. W grafice nie widze różnicy.

Także popieram adiblola jeśli chodzi o wymogi dot. sprzętu. Gra musi być pisana w c++, a nie w jakiś innych jezykach, które tylko będą to spowialniały... Wszystkie .net, javy i inne nie nadają sie do pisania gier...

Wogole musze skompilować przyklady z irrlichta na windowsa i odpalać na starych prockach, a także na linuxa i porownać ;) . Np. na procku 1000mhz, 1.6ghz, 2ghz, dwurdzeniowych itp. I na karcie GF2, zintegrowanych i jakiś na PCI :D

Madman07 - 30-06-2011, 14:25

No ale bez przesady, w tych czasach już coraz więcej ludzi ma 4 rdzeniowe procki i 4 GB ramu także trzeba iść pomału z postepem techniki. Nie chodzi przecież o to, żeby gra chodziła na procku typu 1000MHz... A jeżeli komuś będzie się cięło, to przecież po to sa ustawienia, żeby je zmieniać. Mozna zmniejszyć rozdzielczość, wyłaczyć antyaliasing, blur, bloom, cienie, zmienjszyć jakoś tekstur.

Wg mnie renderowanie tylko któreś z najnowszych OpenGL i DX9. Szkoda, że nie ma obsługi DX10 (o 8 nawet nie wspominam, toż to staroć).

Raptor - 01-07-2011, 00:10

Skoro główne jądro gry będzie optymalne i proste (podobne do oryginalnego CoLoBoT), to co to za problem, by gra miała bogate ustawienia graficzne? Przy optymalnym jądrze i grafice ustawionej na ''Low'', podobnej do oryginalnego CoLoBoT, gra powinna zadziałać z powodzeniem przy Intel Pentium 3 1000 MHz, 512 MB RAM, grafice z 64/128 MB. W ustawieniach z powodzeniem dałoby się zmienić np. ilość polygonów obiektów, jakość renderingu cząstek, oświetlenie itd. dla silniejszych maszyn. Gra mogłaby obsługiwać też PlugIn'y graficzne z innymi teksturami, modelami, innymi efektami graficznymi...mi...
Madman07 - 06-07-2011, 19:38

cezar.512, to idź już teraz i zacznij optymalizować modele bo mi się nie będzie chciało :p A tak na serio to wszystkie modele jakie robię do C2 są LowPoly, bo nie ma w nich niczego, co by się klasyfikowało do HiPoly (czyli mają ok1-5K polygonów, gdzie niektóre z moich modeli do source'a mają nawet 30k polygonów).

adiblol, to ja powiem że mi jest smutno, bo Mafia2 wyciąga na low detalach 10fps i niestety muszę dalej grać w CS:S...

Jak mówiłem ,tu pie**** się jakieś ustawienia graficzne typu mniej zdetalowane tekstury, niższa jakość particles, wyłączy się antyaliasing, bloom, blur tudzież HDR. Zamiast się teraz kłócić albo zaczynamy to robić na obecnym silniku, albo wracam na stałe do source'a i gmoda. Ofc przez robienie mam na myśli zabawę model-tekstura-kod a nie bezsensowne gadanie.

Edit:

Hmm, COlobot I był edukacyjny, nie sądze, że ten będzie. Pamiętaj, ze wszystko na własność się po pewnym czasie zwraca. W każdym razie takie uzasadnienia nie mają sensu. U mnie (ok fakt że to uczelnia) mykamy na prockach rzędu 2x2.0GHz i 2Gb ramu:p

Edit:
Czyli jak, zamykamy tematy, usuwamy SVN i wyrzucam dotychczas zrobione modele/tekstury? Bo jakoś nie zapowiada się, ze ktoś coś zrobi w tym stuleciu.

Simbax - 06-07-2011, 20:35

Czy KTOKOLWIEK miał JAKIEKOLWIEK doświadczenie? Poważnie potrzebujecie reklamy. Projekt wygląda obiecująco tylko po prostu brak wam ludzi. I co z tymi wakacjami? Wszyscy pisali, że to w wakacje się będzie dziać, bo będzie dużo czasu itd. I co?
Raptor - 07-07-2011, 00:28

Simbax napisał/a:
I co z tymi wakacjami? Wszyscy pisali, że to w wakacje się będzie dziać, bo będzie dużo czasu itd. I co?

Spokojnie, to dopiero początek Wakacji. Sam na razie mam zbyt wiele roboty organizacyjnej, więc się obudzę pewnie pod koniec albo w środku.

Farkraj - 07-07-2011, 15:05

Sprawdźcie jeszcze Unity3D, ostatnio całkiem popularny bo można tworzyć gry 3D nawet na przeglądarkę. No ale popiszecie sobie tam tylko w językach skryptowych i tym obrzydliwym C# (ble).
Madman07 - 10-07-2011, 16:40

I nie jest open source, więc odpada.

Edit:

Myślę, że z Colonization nic nie będzie, także proszę o pozamykanie tematów itp.

Simbax - 10-07-2011, 17:22

Poddajecie się? Na pewno? Szkoda... zapowiadało się naprawdę obiecująco. Zła wiadomość pod koniec dnia :( Zostawmy tematy otwarte, może kiedyś ktoś doświadczony tu zajrzy...
Madman07 - 12-07-2011, 17:22

Może nie tyle poddajecie się, co poddaje się:p

Edit:

krzys_h, co Ty na to, żebysmy wrócili do UDK? Jakoś się to kreciło wtedy to może byśmy rozkminili do końca to?

Reaper - 12-07-2011, 19:10

caly czas Ci o tym mowilem... czemu adiblol ma decydujacy glos?
Simbax - 12-07-2011, 19:16

Bo jest adminem i nie chcą się narazić :mrgreen:

Edit:

To był oczywiście żarcik ;) BTW To całe opóźnienie to wina nagłej chęci zmiany silnika IMO...

Madman07 - 12-07-2011, 20:53

To nie kwestia obawy narażenia się, bo mi to tam zwisa. Chciałem zebrać większą ekipę, która by pomogła przy programowaniu, ale skutek był przeciwny, stąd decyzja o powrocie na UDK (chyba że macie na myśli jeszcze jakiś inny fajny, freeware silnik (już nie open source)).
adiblol - 12-07-2011, 22:59

No to dobrowolnie zniewolicie się przez Wielką Korporację (TM). Nie po to nasi dziadkowie walczyli o wolność żebyście teraz dawali się zamykać.
Phitherek_ - 13-07-2011, 00:23

Ludzie MARZĄ o Colobocie multiplatform... Wystarczy wpisać w Google "colobot linux", żeby to zobaczyć...
Madman07 - 13-07-2011, 08:02

adiblol, to było trzeba pomóc a nie tylko gadać.
Phitherek_, jeżeli jesteś chętny na programowanie w Irrlicht-cie, to możemy go wykorzystać. Jak nie, to zmieniamy silnik.

P.S. Użycie closed source nie oznacza wykluczenia multiplatformowości. Przykłade, jest tutaj GMOD, zrobiony przez Garry-ego Neewman-a na silniku Source. Jost on na Win, Lin i Mac.

Simbax - 13-07-2011, 11:18

Gmod jest na Linuxa? Pierwsze słyszę. Chyba, że już wydali tego Steam-a na Linuxa?
adiblol - 13-07-2011, 16:28

Cytat:
adiblol, to było trzeba pomóc a nie tylko gadać.

Jako 'admin projektu' powinieneś przydzielić zadania. Nie przydzieliłeś a narzekasz. Poza tym nie jestem w domu.

Madman07 - 13-07-2011, 16:48

Wybacz, moja wina. Nie widziałem że jesteśmy profesjonalnym biurem projektowym, a ja menadżerem ds zasobów ludzkich...
Myślałem że robimy to na zasadzie "każdy powie, co umie robić i czym by się chciał zająć". Nie wiem jak Ty, ale ja wróżką nie jestem.

P.S. Brałeś urlop i nie zgłosiłeś tego? Będzie po premii:p

adiblol - 13-07-2011, 18:03

Gdybym był w domu to bym popatrzył na Irrlicht'a z własnej woli ale ponieważ łącze jest "1Mbps przy dobrych wiatrach, 20bps przy złych" to nawet przeglądanie forum nastręcza trudności. No i musimy ustalić architekturę (o ile SDK jej nie narzuca).

1. jeżeli chcemy weryfikować uczciwość graczy to silnik musi również chodzić na serwerze. Zostawianie działającego robota z programem i wylogowanie się także to wymusza. No chyba że silnik tylko wyświetla ale myślę że chcemy wykorzystać silnik fizyczny.
2. co jest nadrzędne, silnik czy gra? Inaczej, czy silnik ma być centralnym elementem czy jednym z wielu modułów?
3. o co silnik się już martwi a o co my musimy się martwić?
4. język programowania w którym piszemy. Myślę że C++.
5. jak zaimplementujemy programowanie robotów? Maszyny wirtualne? Jak wprowadzimy sprawiedliwość tzn. żeby programy dostały tyle samo czasu procesora?


W moim przypadku w wakacje nie mam więcej czasu niż w roku szkolnym przez wyjazdy. Za tydzień obóz komputerowy na którym zapewne będę pomagał nauczycielom i tworzył coś związanego z sieciami. Od razu po nim kolejny wyjazd w góry (telepies nie chce położyć światełka i jest "monopol" radiówki "teoretycznie" 1 mega), wrócę pół tygodnia przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Phitherek_ - 13-07-2011, 18:17

Ja też niedługo wyjeżdżam i raczej nie będę miał czasu na programowanie. Nie umiem Irrlichta, ale być może spojrzę na niego i - kto wie - przyłączę się do projektu.

Taka propozycja ode mnie, aby kod hostować na GitHubie (github.com), będzie prościej pracować grupowo i lepsza kontrola wersji...

Madman07 - 13-07-2011, 18:42

Czyli wracamy do punktu, w którym brakuje programistów i projekt upada.
A w przypadku bardziej zaawansowanych silników nie trzeba się martwić o niektóre rzeczy ;]

[ Dodano: 14-07-2011, 13:06 ]
To jest to, co potrafi ogre3d. Nie przypomina wam to czasem Nowej Ziemi? :D Wygląda bardzo Colobotowo :)


Farkraj - 25-08-2011, 01:38


A to, co potrafi mój silnik w OpenGL ! Tak wiem, chowają się wasze irrlichty i Ogre3D ! :)

Apus - 25-08-2011, 09:28

@up What the ...!? Co to jest?
@2up Faktycznie, Terranova z lepszą grafiką, tylko śnieg na szczytach dodać. Jak daleko do zrobienia modeli owadów? Bo chce zobaczyć screena Nowej Ziemii z mrówkami. :-P A może by pająkowi dać mordę creepera? :mrgreen:

Bartek c++ - 25-08-2011, 10:45

najlepiej wybrać silnik który nie jest wymagający najlepiej 2.0ghz procek 256mb ram i karta graficzna 128mb

[ Dodano: 25-08-2011, 10:46 ]
jednak pozostaje problem modeli. jak mają wyglądać?a może te same kanciaste?

Wronq - 25-08-2011, 11:43

Nie wiem, czy wy ciągle tylko gadacie o wyborze silnika od jakiś 3 miesięcy, czy ktoś też coś w związku z tym pisze.
Pogadałem trochę z Madmanem, podesłał mi modele, które jak pewnie z resztą widzieliście są praktycznie identyczne jak poprzednie, tylko z większą ilością szczegółów - ja bym przy takim rozwiązaniu został (o ile nie zawadza to o prawa autorskie). Co do silnika to wybrałem XNA z kilku powodów:
1. Po co nam mega wydajny silnik, skoro go nie wykorzystamy (przynajmniej ja nie byłbym w stanie sam) w całości? Wystarczy mniej wydajny, który wykorzystamy lżej.
2. XNA jest pod .NET, a jak .NET to C#, który znam bardzo bardzo dobrze i wiem, że pisanie w zwykłym Cpp mogłoby być dość upierdliwe (doświadczenie, a nie żadne spekulacje).
3. W necie jest masa tutoriali, ba nawet gotowców, które wspomogą moją pracę (w sumie jakby się dobrze zastanowić wystarczy skleić te gotowce, które mam i voila jakieś 70% pracy programisty odpadło).

Uważam, że jeżeli nie chcecie zadeklarować pomocy mi, to wybierzcie w końcu jakiś silnik i osoby, które wiedzą o co biega niech zaczną coś pisać.

Pozdrawiam, Wronq

Simbax - 25-08-2011, 13:12

Bartek c++ napisał/a:
a może te same kanciaste?


A może frytki do tego?

Apus napisał/a:
A może by pająkowi dać mordę creepera?


Minecraft, Minecraft... Wszędzie Minecraft!

Farkraj - 25-08-2011, 15:47

XNA, nie jest to silnik ale całe SDK i do tego od Microsoftu. Jakie minusy niesie ze sobą ten lib ?
- Konieczność posiadania XNA Redist (nie karzde chce instalować dodatkowy syf w kompie)
- Konieczność pisania w mało wydajnym i jak dla mnie zbyt obiektowym C# (gorsza jest już tylko Java)
- Bez .Net sie nie pogra, na linuxie mogą być problemy (ale podobno sie da)
- jest od Microsoftu

Mówisz że pisanie w Cpp jest upierdliwe? Może po prostu potrzebujesz wyżejpoziomowego języka bo nie operujesz wystarczająco dobrze wskaźnikami i innymi dobrodziejstwami C, a może myślisz bardziej obiektowo niż strukturalnie i lubisz wszystko ładować w klasy.
C# i XNA jest dla tych którzy szybko chcą zobaczyć efekty bez męczenia się i bez żadnej matematyki, może tylko dla mnie normalizowanie wektorów i pisanie silnika od podstaw jest bardziej fascynujące niż sprowadzanie robienia gry do czegos pokroju Game Makera czy Unity3D. ;p

Madman07 - 25-08-2011, 15:50

Wronq, wątpie czy będzie inna pomoc niż tylko ode mnie...
Bartek c++, to może odrazu do poziomu sapera zejdźmy :D

Wronq - 25-08-2011, 16:37

Znalazłem kilka herezji w tym, co napisałeś:
1. Jak coś może być ZBYT obiektowe? Poza tym przewaga kodu niezarządzanego nad zarządzanym pod względem wydajności coraz bardziej maleje. Kod zarządzany ma natomiast przewagę np. w bezpieczeństwie i CZASIE PISANIA.
2. Od kiedy Cpp jest strukturalne? Jest prawie dokładnie tak samo zorientowane jak C# (różnicą jaką dostrzegam jest brak zmiennych globalnych).
3. Uwierz mi wskaźnikami operuję bardzo dobrze, wcześniej sporo pisałem w C++ i nadal do niego wracam, ale tylko wtedy kiedy grzebię w cudzym procesie bo C# się do tego nie nadaje. Poza tym wymień mi więcej dobrodziejstw w C, nie licząc luźniejszego dostępu do pamięci.
4. Ładowanie wszystkiego w klasy jest ok. Chyba ktoś po coś to umożliwił, nie? Jeżeli pisać by wszystko strukturalnie życie byłoby trudniejsze.
5. A to, że szybko chcę zobaczyć efekty jest złe? Lepiej pisać w ciemno, nie? Potem, żeby znaleźć błąd też trzeba się namęczyć.
6. Jakim cudem chcesz napisać grę bez matematyki? OpenGL C++'owy i XNA oferują mniej więcej to samo, co tyczy się matematyki. Jak chcesz popisać się matematyką to dokładnie jak mówisz - napisz własny silnik.
7. Ściągnięcie XNA, czy .NET (a raczej kliknięcie kilka razy guziczka dalej w wypadku załączenia tych środowisk do instalki) problemem nie jest. Poza tym jest to jednorazowa "inwestycja".

Pozdrawiam, Wronq

Simbax - 25-08-2011, 17:08

Farkraj napisał/a:
Konieczność posiadania XNA Redist


Interesujące. Jeszcze nie spotkałem osoby, która miałaby jakiś problem z zainstalowaniem XNA, .NET czegoś tam itp. Żyję w innej rzeczywistości?

Farkraj napisał/a:
Konieczność pisania w mało wydajnym i jak dla mnie zbyt obiektowym C#


<facepalm>

Farkraj napisał/a:
jest od Microsoftu


Wada Colobota: jest od EPSITECA. ;s


Ja tu chyba czegoś nie rozumiem, dlaczego pisać w C# skoro zna się C++? To drugie to zdaje się "ulepszona" wersja tego pierwszego. Prawdopodobnie o czymś nie wiem.

Wronq - 25-08-2011, 17:31

Jak dla mniej jest na odwrót C# to jest C++++. Jak się dobrze przyjrzeć to # ma takie 4 małe plusiki. Hahaha
Jak dla mnie C# jest biznesowe, C++ do reszty. Natomiast ja wybrałem C# i XNA po to, żeby zacząć robić cokolwiek, w jak najbardziej przyjemny dla mnie sposób i tyle. Zdania nie zmienię, a komentarze przyjmę do wiadomości i odpowiem.
Z tym facepalmem zareagowałem identycznie 8-)

Pozdrawiam, Wronq

Raptor - 25-08-2011, 19:31

Simbax napisał/a:
Interesujące. Jeszcze nie spotkałem osoby, która miałaby jakiś problem z zainstalowaniem XNA, .NET czegoś tam itp. Żyję w innej rzeczywistości?

Zdziwisz się, ile osób nie chce instalować zasobożernych i dyskożernych "dodatków", które powinny być zintegrowane z systemem w najprostszej postaci. Microsoft jak zwykle chce wcisnąć "dodatki" i "aktualizacje" które niekiedy zmieniają zachowanie całego systemu. Poza tym myślę, że powinniśmy zachować jakieś minimum zgodności i uniwersalności wstecznej, zarówno sprzętowej, jak i systemowej. Nie mówię tu jednak o absolutnej rezygnacji z dobrej grafiki i kodu gry. Moim zdaniem dobry był Irrlight.

Simbax - 25-08-2011, 19:38

Jak dla mnie to możecie sobie zrobić Colonization nawet w Game Makerze, byleby było.
Madman07 - 25-08-2011, 19:42

I tak właśnie jest tutaj na forum. Ktoś chce coś zrobić, ale zaraz znajdują się maruderzy, którzy powiedzą że jego rozwiązanie jest złe, ale sami nie chce pomóc.

Farkraj, pisanie własnego silnika jest ok. Pisanie własnego silnika, kiedy na rynku jest ich masa i che się stworzyć grę nie jest ok. To tak jakby chcąc założyć warsztat, sam byś chciał budować narzędzia typu tokarka, frezarka itp. Można, ale po co, skoro cel był inny? Jakkolwiek nie potępiam idei pisania własnego silnika.

Raptor , od strony graficznej zdecydowanie Ogre3D wg mnie.

A tu tutaj tak już humorystycznie, wada OpenGL? Jest na linuksa, w przeciwieństwie do DX :p

Simbax - 25-08-2011, 19:59

Przynajmniej nikt nie dyskutuje o tym czy Colobot ma być darmowy... To by było piekło...

Madman07 napisał/a:
Pisanie własnego silnika, kiedy na rynku jest ich masa i che się stworzyć grę nie jest ok.


Jest ok kiedy się na tym znasz, masz całe studio i czas. Nie mamy ani jednego. Im dłużej to trwa tym mniej osób się interesuje w ogóle Colobotem i tym trudniej będzie grę wypromować.

Wronq - 25-08-2011, 20:54

Trzeba robić, a nie gadać (przynajmniej nie konstruktywne rzeczy, a te takie są).
W każdym bądź razie postaram się pokazać jakieś efekty przed 1 września jeszcze. Może być ciężko, ale dam z siebie wszystko.

adiblol - 27-08-2011, 22:02

Patrzyłem w kod gry bazującej na Irrlicht i mi się podoba. ;)
Wolę C++ od C# bo jest szybszy i niezależny od platformy (wystarczy przekompilować, nie trzeba zmuszać użytkowników do instalacji środowiska uruchomieniowego). Poza tym .NET to tylko Windows i Linux, a co gdy ktoś będzie chciał przeportować np. na iOS? ;)

Wronq - 28-08-2011, 01:01

XNA to też XBOX :D
Simbax - 04-09-2011, 16:33

Madman07 lub adiblol. Ostateczny werdykt. Jednym zdaniem jaki silnik będzie użyty. Chyba wystarczająco opinii padło. Po tym niech ten temat się wreszcie zamknie.
Madman07 - 04-09-2011, 18:55

Pewno irrlicht albo Ogre3d, coby to ładnie wyglądało (grafika jest ważna, a jak ktoś mówi że nie to znaczy, że ma słabego kompa) i chodziło na linuxie. Aczkolwiek jak się wiecej nie wypowiem, jako że jestem facetem od modelowania.
Simbax - 04-09-2011, 18:59

Myślałem bardziej o jednoznacznej odpowiedzi...
adiblol - 05-09-2011, 15:21

Madman07 napisał/a:
grafika jest ważna, a jak ktoś mówi że nie to znaczy, że ma słabego kompa
Ja mam i co, mam się czuć przez to gorszy?

Jednoznaczna odpowiedź: Irrlicht.

Wronq - 05-09-2011, 15:59

Skoro wiecie jakiego użyjecie silnika, to kto zabierze się za pisanie tego?
Simbax - 05-09-2011, 16:10

Wreszcie do czegoś doszliśmy. Temat uważam za zamknięty. Jeśli ktoś ma coś przeciwko, niech go otworzy albo wyśle wiadomość na PW.
Madman07 - 05-09-2011, 19:21

Nie mówie o czuciu się gorszym, ale o fakcie "ja mam słabego kompa więc gra musi być słaba żeby chodziła u mnie".
Mogę wiedzieć, czym motywujesz swój wybór?

adiblol - 05-09-2011, 19:32

Cytat:
Mogę wiedzieć, czym motywujesz swój wybór?

Popularność więc dobry support na forach, i już grzebałem w grze która na nim bazuje, małe wymagania.

adiblol - 02-10-2011, 02:30

Nie żebym sugerował zmianę silnika, ale...
http://www.youtube.com/watch?v=pc9JWYuUa2o

Blender - open source
Bullet Physics - open source

Wronq - 02-10-2011, 11:51

A Blender to nie jest przypadkiem studio tak samo jak 3dsmax?
Madman07 - 02-10-2011, 12:53

Z tego co się orientuje, to tak. Widocznie stworzyli do tego samodzielny engine :) Nie powiem, efekty mi się podobają. Jednak jak bym miał robić modele w blenderze, to nie wiem czy dam radę. Wczoraj akurat się nim bawiłem i zwykłego prostopadłościanu nie umiałem zrobić... W każdym razie, silnik zalezy od programistów:)
Simbax - 02-10-2011, 13:52

Wygląda lepiej...

Powered by phpBB modified by Przemo & WRIM © 2003 phpBB Group